Новини

Повернутися до переліку новин

Спільно знаходимо актуальні рішення в екосфері: підсумки ECOFORUM-2019 в Одесі

Учетверте цього року в Україні відбувся IV Всеукраїнський ЕCOFORUM–2019 екологів підприємств «ECOBUSINESS в Україні–2019», організований задля створення потужної та дієвої Всеукраїнської бізнес-асоціації екологів, яка покликана врахувати інтереси всіх зацікавлених та знайти відповіді на найболючіші запитання сьогодення. Вкотре «ECOBUSINESS. Екологія підприємства» збирає експертів з природоохоронної діяльності, щоб вирішити проблеми, які виникають у юристів, менеджерів, директорів підприємств.

20 вересня у місті Одесі екофорум традиційно відкрила з привітальним словом Людмила Циганок, президент Professional Association of Ecologists of Ukraine (PAEU), шеф-редактор «ECOBUSINESS. Екологія підприємства»:
Запит на конкретні практичні рішення в сфері екологічної безпеки від підприємств різних сфер господарювання, бажання розуміти перспективи для бізнесу та інвесторів є дуже високим. Одеса не є винятком.

В епоху турбулентних змін, у природоохоронній сфері зокрема, саме обізнаність та професіоналізм еколога є запорукою ефективної роботи підприємства, його перспектив та розвитку, можливостей захисту від маніпуляцій.

Одеський екофорум покликаний розглянути гострі, вузькі галузеві, пріоритетні проблеми сфери охорони довкілля та об'єднати саме практиків і компетентні органи влади задля їх вирішення.

Напрацювання та пропозиції учасників будуть оброблені експертами Professional Association of Ecologists of Ukraine та надані у вигляді пропозицій щодо змін законодавства і можливостей практичного втілення пропозицій, спрямованих на вирішення виявлених проблем.

Під час стратегічної сесії були проаналізовані зміни природоохоронного законодавства та головні виклики для бізнесу.  Людмила Хоміч, віце-президент PAEU, проаналізувала передумови та позитивні наслідки двох проектів закону, але:

  1. Експерт відзначила ризики, що несе прийняття закону «Про засади моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів» від 29.08.2019 р. № 0875: невизначеність терміна «парникові гази», неузгодженість контрольної функції з чинним законодавством, відсутність механізмів доступу громадськості до даних МЗВ парникових газів, неврахування результатів МЗВ парникових газів під час планування заходів контролю.
  2. При аналізі проекту закону «Про озоноруйнівні речовини та фторовані парникові гази» від 29.08.2019 р. № 0874 експерт зазначила, що некоректно та невизначено окремі терміни і конструкції, неузгоджена контрольна функція з чинним законодавством, відсутні механізми застосування відповідальності.

Валентин Щербина, віце-президент PAEU, акцентував увагу на тому, що найближчим часом бізнесу слід очікувати посилення уваги органів державного контролю у таких сферах, як: контроль за скидами забруднених (нормативно очищених) вод, у тому числі до систем зливової каналізації; викиди парникових газів в атмосферне повітря; забруднення ґрунтів; поводження з відходами.

Беручи до уваги анонсовану новим Урядом диджиталізацію суспільства, збільшення відкритих баз даних, цілком ймовірними у короткостроковій перспективі є ситуація, коли усі відомості про діяльність підприємства із відкритих баз даних та звітності підприємств будуть аналізуватися контролюючим органом на предмет виявлення невідповідностей, перекручування, спотворення та приховування екологічної інформації, співставлятись із закупівлями товарів, робіт і послуг на Prozorro, бухгалтерською звітністю про введення обладнання у експлуатацію, обсягами використаних паливно-мастильних ресурсів тощо. Крім того, контролюючому органові надаються права проводити моніторинг стану довкілля, а отже — лабораторно-інструментальні заміри.

Бізнесу у зв'язку з цим слід особливу увагу звертати на ідентичність даних у всіх видах звітності до органів виконавчої влади, органів статистики, публічних даних тощо. Асоціація екологів готова допомогти відповідальному бізнесу у екотрансформації підприємства, підтримати юридичним та методичним забезпеченням діяльності, надати практичну допомогу у плануванні та реалізації природоохоронної діяльності. Лише екологічний бізнес має успішне майбутнє!

Валентин Щербина, віце-президент PAEU, також поділився досвідом еколога в організації роботи у сфері екологічної безпеки на підприємстві з корпоративним стилем управління. Експерт наголосив, що законодавчі підстави утворення на великому підприємстві окремої служби екологічної безпеки, підпорядкованої безпосередньо керівнику підприємства, в екологічному законодавстві чітко не визначені, на відміну від підстав для створення служби пожежної безпеки чи служби охорони праці. Тому крупні підприємства, особливо ті, у яких є відокремлені територіальні підрозділи, розпорядчим документом створюють спеціальні екологічні відокремлені підрозділи (служби, відділи, відділення, сектори і т.ін.). Експерт надав поради щодо створення додаткових інструментів управлінської діяльності для підвищення ефективності екологічної діяльності на підприємстві.

Під час кава-брейку учасники мали нагоду не тільки відпочити, а й поспілкуватися з експертами, колегами та знайти однодумців.

У практичній сесії завдяки Людмилі Хоміч учасники екофоруму мали нагоду розібратися з позиціями Верховного Суду в частині охорони атмосферного повітря, охорони водних ресурсів та в частині державного нагляду. Експерт зауважила, що рішення по справах, що розглядає Верховний Суд, формують єдину правозастосовуючу практику у сфері природокористування та є важелем при вирішенні колізійних питань, у т.ч. й  відносинах з органами державної влади.

Надалі учасники форуму були ознайомлені з практичним кейсом процедури ОВД на прикладі вітроенергетичних проектів. Галина Шмідт, член правління УВЕА, розповіла про головні аспекти впливу на довкілля вітроенергетичних станцій (ВЕС): на землекористування, на природні комплекси довкілля, орнітофауну та ландшафт. На запитання учасників щодо впливу ВЕС експерт зазначила, що будуються ВЕС на відстані, яка дозволяє не перевищувати допустимого акустичного впливу до 45 дБА на території населеного пункту та врахувати комплекс інших несприятливих факторів, можливих зон ураження при аварійних ситуаціях. Також Галина Шмідт розповіла, як УВЕА виконує вимоги та стандарти міжнародних фінансових інституцій щодо проектних рішень задля дотримання балансу екологічних і економічних інтересів, поділилася досвідом розробки асоціацією стандарту «Настанова з розробки та супроводження проектів у сфері вітроенергетики».

Під час виступу Анни Натоптаної, члена комітету з управління відходами PAEU, в учасників ЕCOFORUM–2019 виникало багато питань стосовно нюансів утворення відходів, їх класифікації та передачі на утилізацію. Експерт поділилася особистим досвідом обліку відходів та заповнення форми 1-ВТ і декларації про відходи, а також наголосила на ставках екологічного податку за розміщення відходів, які встановлюються залежно від класу небезпеки та рівня небезпечності відходів. Не обійшли під час дискусії увагою питання відповідальності за поводження з відходами підприємства, особливостей ліцензії у ліцензіата та укладання договору на вивезення ТПВ.

Учасники екофоруму дуже зацікавилися досвідом енергонезалежних громад, про який дізналися від Станіслава Ігнатьєва, виконавчого директора Інституту сталого розвитку. Станіслав довів «вікна можливостей» для місцевого бізнесу, надав кейс проектів «ready to build»: комунальна сонячна електростанція, дитсадок — електростанція та інші реалізовані проекти енергоефективних сіл в Україні

Наприкінці заходу Володимир Наумов, директор ТОВ «НВП «Еконіс-центр», ознайомив учасників IV Всеукраїнського ЕCOFORUM–2019 з першими досягненнями та результатами апробації методології PREMAnet в Україні. Програма PREMA® підвищує ресурсоефективність завдяки концепції непродуктового виходу, а саме використовується для виявлення білих плям щодо ефективності використання ресурсів, на основі отриманих даних запропонувати заходи, які практично не потребують інвестицій і можуть привести до чотирьох вигод: економічних, екологічних, організаційних та соціальних.

На завершення заходу в Одесі модератори подякували всім присутнім за активну участь у форумі та наголосили учасникам, що Професійна асоціація екологів України надає тільки компетентні відповіді, практичні рішення та рекомендації від провідних фахівців у сфері охорони навколишнього середовища, а також варіанти вирішення складних ситуацій: «Випереджаючи екологічні зміни. Діємо заради майбутнього!»

Фінішує IV Всеукраїнський ЕCOFORUM–2019 екологів підприємств «ECOBUSINESS в Україні–2019» 18 жовтня у місті Харкові!


Встигніть долучитися до професійної спільноти екологів!


Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини з екології на нашій сторінці в Facebook

 

Розсилка новин

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсиланням спаму.
X
Завантаженя матеріалів цього розділу доступне тільки для зареєстрованих користувачів порталу.
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?
X
Читати матеріали цього розділу в повному обсязі можуть лише зареєстровані користувачі порталу
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»

ecolog-ua.com

Дякую,
не показуйте мені це!