Новини

Повернутися до переліку новин

У Франції розпочали збирання найбільшого у світі термоядерного реактора

На півдні Франції розпочалося збирання найбільшого у світі термоядерного реактора ITER (Міжнародний експериментальний термоядерний реактор). У разі успіху проєкт стане проривом в енергетиці й відкриє людству нове ефективне й безпечне джерело енергії. Але не все так просто.

Як повідомляє Громадське, міжнародний експериментальний термоядерний реактор — це спільний проєкт Китаю, ЄС, Індії, Японії, Південної Кореї, США й Росії. Кожна з країн-учасниць фінансує його будівництво. Історія ITER сягає ще кінця 1970-х, коли більшість згаданих учасників об’єдналися в групу під егідою МАГАТЕ з метою вивчення нових способів видобування ядерної енергії.

Перший макет установки було створено на початку 1980-х, а в 1988-му було офіційно розпочато проєкт ITER. Спершу інженери учасників проєкту визначали місце й необхідні параметри майбутньої установки, після чого було схвалено його бюджет — станом на 2006 рік це було 10 мільярдів євро.

Спершу початок побудови термоядерного реактора запланували на 2015 рік, але його довелося відкласти щонайменше на шість років. За цей час змінилися як умови (пандемія коронавірусу), так і бюджет проєкту — він виріс до 20 мільярдів євро. ITER займає площу в 42 гектари, а для його роботи вже зараз задіяні 2300 працівників.

ITER — це термоядерний реактор типу «токамак». Токамаком називають установку для утримання плазми. Її застосовують у реакторах як середовище здійснення термоядерного синтезу — тобто поєднання двох атомів. Плазма слугує середовищем для цієї реакції.

На відміну від реакторів, де енергія відбувається за рахунок розщеплення ядра радіоактивних елементів, цей проєкт застосовуватиме екологічно безпечнішу технологію ядерного синтезу. Вона забезпечує вивільнення енергії, але при цьому практичну відсутність радіації.

Головна мета ITER — довести, що отримання енергії шляхом ядерного синтезу може бути ефективним і передусім комерційно вигідним. Тоді людство остаточно зможе відмовитися від нафти й кам’яного вугілля, використання яких шкодить атмосфері Землі.

Не всі погоджуються з тим, що ядерний синтез є технологією майбутнього. Адже попри те, що його вивчають ще із середини ХХ століття, науковцям поки не вдалося показати, що він може дати достатньо енергії.

Планується, що зведення ITER завершиться до 2025 року. Уже тоді він почне виробляти енергію за рахунок ядерного синтезу. Втім, як відзначає Le Figaro, очікувати на те, що ядерний синтез себе окупить, варто не раніше 2060 року.

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини з екології на нашій сторінці в Facebook

Читайте також:

 

Розсилка новин

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсиланням спаму.
X
Завантаженя матеріалів цього розділу доступне тільки для зареєстрованих користувачів порталу.
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?
X
Читати матеріали цього розділу в повному обсязі можуть лише зареєстровані користувачі порталу
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»

ecolog-ua.com

Дякую,
не показуйте мені це!