Поточний облік електронних відходів (ЕВ) є одним із важливих і проблемних питань управління електронними відходами. Кінцева мета управління процесом обігу ЕВ — утилізація екологічно ефективним способом максимальної їх кількості. Для контролю ефективності утилізації важливо достеменно знати, що прийняв переробник, наскільки ефективно переробив, скільки і яких утворилося продуктів переробки. Ключем до вирішення цих питань може стати ведення «наскрізного» обліку за єдиними показниками та формування єдиної для всіх переробників бази даних.
Проблема електронних відходів в Україні на сьогодні залишається однією з найбільш актуальних і багато в чому не вирішеною. А причинами такого, зокрема, є:
1) високі темпи зростання обсягів їх утворення за останні роки (і ця тенденція, напевно, збережеться і в майбутньому;
2) масовий і повсюдний характер їх утворення: ЕВ присутні в кожному будинку і квартирі, в усіх без винятку організаціях, установах, на підприємствах та у відомствах;
3) наявність в них небезпечних для здоров’я людини та довкілля речовин: важких металів, рідкоземельних матеріалів, формальдегідних смол, пластику і т. ін.
Кінцева мета управління процесом обігу ЕВ — утилізація екологічно ефективним способом максимальної їх кількості, в ідеалі — 100 % їх обсягу
Кінцева мета управління процесом обігу ЕВ — утилізація екологічно ефективним способом максимальної їх кількості (в ідеалі — 100 % обсягу утворених ЕВ). Для цього важливо правильно організований поточний облік цього виду відходів, що забезпечить повноту, достовірність і порівнянність показників обліку, який враховував би особливості кожного з об’єктів обліку. На утилізацію надходять різноманітні відходи, що різняться по конструкції й матеріальній структурі відпрацьованої техніки, починаючи від мобільних телефонів і кишенькових калькуляторів та закінчуючи великогабаритним серверним та іншим обладнанням. У загальній масі цих відходів присутні безліч видів і найменувань техніки, різної за вагою, структурою, комплектацією, трудомісткістю переробки. Як продукти переробки утворюється широка номенклатура матеріалів, вузлів, деталей та інших компонентів, які містяться у відпрацьованій техніці. Все це ускладнює поточний облік різнорідних за найменуваннями і видам ЕВ та робить необхідним використання певних показників обліку, які враховували б це широке предметно-матеріальне різноманіття ЕВ.
На сьогодні ні у підприємств, що передають на утилізацію ЕВ, ні у переробників немає єдиного для всіх уніфікованого поточного обліку надходження, зберігання, передачі на переробку ЕВ, вибуття продуктів їх переробки тощо. Існуючий первинний облік ЕВ ведеться на розсуд кожного з переробників і сторони, яка передає їх за різними і часто — дуже загальними показниками.
Наприклад...
Замовити в редакції
Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»