Одним з напрямків водної політики є забезпечення водної безпеки для підтримання життєдіяльності людини та здорового довкілля. За визначенням ООН, водна безпека — це спроможність держави підтримувати сталий доступ до достатньої кількості води прийнятної якості для цілей:
Водна безпека людини полягає у гарантуванні державою для кожного індивідууму, а також для громади рівного права на питну воду та санітарію і базується на забезпеченні безпечної якості води:
1. Проблеми наявності достатньої кількості водних ресурсів через:
2. Проблеми забезпечення рівного права на питну воду та санітарію:
Усі перелічені проблеми породжують соціальну та економічну нерівність (насамперед це стосується дітей в сільських школах, внутрішньо переміщених осіб, населення та військових в зоні військового конфлікту/АТО, багатодітних сімей, сімей з низькими доходами тощо).
3. Проблеми якості і безпеки питної води, що обумовлені:
4. Питання економічної доступності послуг водопостачання та водовідведення не визначене законодавчо.
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг встановлює тарифи на централізоване водопостачання та водовідведення для природних монополій лише великих міст, тарифи на ці послуги всіх інших населених пунктів затверджуються органами місцевого самоврядування. Відсутній аналіз економічної доступності послуг водопостачання та водовідведення, з урахуванням потреб води на гігієнічні послуги (послуг гарячого водопостачання) є причиною непрозорості у встановленні вказаних тарифів. Основним інструментом соціальної допомоги держави є субсидії на житлово-комунальні послуги.
5. Підвищення ризиків виникнення спалахів захворювань, пов’язаних з вживанням недоброякісної води для пиття; водно-нітратна метгемоглобінемія, флюорози або використання води для гігієнічних потреб, купання в забруднених водоймах, вживання риби із забруднених водойм спричинені фекальним забрудненням через незадовільні санітарно-гігієнічні умови або ж неналежну очистку стічних вод.
У 2011 році відповідно до вимог Протоколу про воду та здоров’я Україна Конвенції Європейської Економічної Комісії ООН «З охорони та використання транскордонних водотоків та міжнародних озер», ратифікованого Україною у 2003 році, було встановлено 15 показників до 9 цільових областей відповідно статті 6.2 Протоколу.
Міжнародне зобов’язання України відповідно до Протоколу про воду та здоров’я, є забезпечення для всіх рівного доступу до питної води та умов санітарії шляхом інтегрованого управління водними ресурсами, спрямованого на стале використання водних ресурсів, забезпечення високої якості води в навколишньому середовищі, яка не загрожує здоров’ю людини та сприяє охороні водних екосистем.
У 2017 році Україна адаптувала на національному рівні Цілі сталого розвитку (далі — ЦСР), зокрема ЦСР № 6 та два її завдання: 6.1 «До 2030 р. забезпечити для всіх всеохоплюючий і справедливий доступ до безпечної та економічно доступної питної води» та завдання 6.2 «До 2030 р. забезпечити доступ до адекватних та належних санітарно-гігієнічних умов».
Показники та індикатори моніторингу ЦСР 6.1 і 6.2 мають бути узгодженими або ж однаковими з національними цільовими показниками до Протоколу про воду та здоров’я, а саме:
Відповідні індикатори мають бути визначені відповідно до вищезазначеного завдання 6.2 (із забезпечення доступу до адекватних та належних санітарно-гігієнічних умов), базуючись на даних моніторингу такого доступу для вказаних груп населення і споживачів України до покращеної санітарії.
Решта завдань ЦСР 6 також дотичні до відповідних національних цільових показників/індикаторів до Протоколу про воду та здоров’я, зазначених у таблиці вище.
Матеріал за темою: Про 6 водних Директив ЄС
Ганна Цвєткова, ГО «Глобальне водне партнерство — Україна»,
Наталія Закорчевна, голова комітету водної політики PAEU, проект «Водна ініціатива ЄС для країн Східного партнерства»
Стаття публікується частково! Повна версія — в журналі «ECOBUSINESS. Екологія підприємства» № 2 2020
Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»