У 2021 році Україна матиме 4 сучасні лабораторії моніторингу вод для визначення хімічного стану водних масивів. Але до народження повноцінного європейського моніторингу та покриття ним усієї України маємо зробити ще багато кроків.
Саме про такі кроки, зокрема «дорожню карту» цілей розвитку моніторингу вод в Україні, говорили днями в Держводагентстві.
«Необхідне підґрунтя для підготовки програми діагностичного моніторингу вже виконано. Тепер маємо приступити до наступних кроків: підготовки програми моніторингу для всіх річкових басейнів, акредитації лабораторій по ISO 17025 та поступового збільшення покриття моніторингом масивів поверхневих вод України», — зазначив перший заступник Голови Держводагентства Михайло Хорєв.
Основні тези робочої зустрічі:
• збільшення потужностей лабораторії моніторингу вод Дністровського БУВР за допомогою придбання додаткового обладнання;
• пришвидшення підготовчих процесів для запуску лабораторії у БУВР річок Причорномор'я та нижнього Дунаю;
• завершення оснащення лабораторії у МОЗМ дніпровських водосховищ і її запуск у ІІ півріччі 2020 року;
• розширення функціоналу лабораторії Сіверсько-Донецького БУВР.
Крім того, присутніми було обговорено процес оптимізації лабораторій моніторингу вод та ґрунтів у водогосподарських організаціях та створення на Херсонщині у БУВР нижнього Дніпра лабораторії, яка за злагодженої логістики зможе виконувати дослідження якості ґрунтів майже для всієї країни.
Питання створення сучасної лабораторії моніторингу якості ґрунтів актуальне у сучасних умовах відкриття ринку землі, особливо для аграріїв, які стануть потенційними споживачами таких послуг.
У цілому до 2022 року Україна матиме повну картину щодо хімічного стану масивів поверхневих вод. Крім того, маємо перспективи розвитку – запровадження дослідницького моніторингу, який забезпечить виїзд по «гарячих точках» та оперативне реагування у випадках аварійних забруднень.
Дорожня карта розвитку сучасного європейського моніторингу вод
На сьогодні Держводагентством для забезпечення виконання вимірювань пріоритетних забруднюючих речовин здійснюється облаштування 4 базових лабораторій в Україні.
Вже з 1 січня 2019 року розпочато виконання діагностичного моніторингу вод у басейні Дону, а з 1 липня – запущено в роботу лабораторію Дністровського БУВР, яка здійснює вимірювання пріоритетних речовин у басейнах Дністра, Дунаю та Вісли у транскордонних та питних створах.
З ІІ півріччя 2020 року плануємо запустити в роботу лабораторію Міжрегіонального офісу захисних масивів дніпровських водосховищ та розширити функціонал лабораторії Сіверсько-Донецького БУВР.
Одночасно плануємо створення сучасної лабораторії в БУВР річок Причорномор’я та нижнього Дунаю.
До кінця поточного року ми формуємо програму діагностичного моніторингу на 2020 рік для річкових басейнів Дністра, Дунаю та Вісли та операційного — для басейну Дону — в частині виконання її Агентством.
У 2020 році до програми моніторингу буде включено 3,1% масивів поверхневих вод.
У 2021 році ми будемо мати 4 сучасні лабораторії моніторингу вод для визначення хімічного стану водних масивів.
Поступове розширення потужностей лабораторій дасть можливість у 2022 році охопити моніторингом понад 7% масивів поверхневих вод в Україні.
Для порівняння європейським хедлайнером моніторингу якості вод є Франція, яка проводить моніторинг 50% поверхневих вод.
Але для України це лише початок, бо відсоток вираховується залежно від наявності персоналу та кількості лабораторій.
Варто додати, що отримані дані стануть основою для підготовки реалістичних планів управління річковими басейнами для досягнення доброго стану вод.
Джерело: Урядовий портал
Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»