Росгідромет підтвердив викид рутенію-106 на Південному Уралі. Росгідромет повідомив, що в населених пунктах поблизу комбінату «Маяк», який належить «Росатому», у Челябінській області у вересні цього року зафіксували найбільший рівень концентрації радіонукліда рутеній-106. На цьому підприємстві переробляють відпрацьоване ядерне паливо.
Про те, що на Південному Уралі міг статися викид рутенію-106, раніше повідомляли європейські вчені. Радіоактивна хмара досягла Франції. Однак в «Росатомі» спростовували ці висновки.
Росгідромет ж підтвердив «високе» або «екстремально високе» забруднення лабораторних проб. Найвищі показники забруднення були зафіксовані в районі села Аргаяш у Челябінській області. Там рівень рутенію-106 перевищував фон в 986 разів.
Відомство також визнало, що в кінці вересня-початку жовтня виникли метеоумови для переміщення повітряних мас і забруднюючих речовин з Південного Уралу в Середземномор'я і на північ Європи.
«Навіть з урахуванням того, що спостережувана концентрація над Європою незначна, впливу зазнали десятки мільйонів людей, і у когось з них обов'язково будуть проблеми зі здоров'ям», – пише «Грінпіс».
«Грінпіс» Росії готує заяву в прокуратуру з вимогою провести перевірку можливого приховання радіаційної аварії. Організація нагадує, що рутеній-106 – це техногенний радіонуклід. У нормальних умовах він відсутній у навколишньому середовищі, і будь-яка його концентрація в повітрі свідчить про те, що сталася аварія.
Читайте також: У повітрі над Україною знайшли радіоактивну речовину Рутеній-106
За припущенням французького інституту ядерної та радіаційної безпеки (IRSN), викид міг в 10 тисяч разів перевищувати дозволену норму. Як зазначає інститут, в цьому випадку необхідно захищати людей в радіусі кількох кілометрів від місця аварії.
Рутеній-106 був зафіксований в більшості європейських країн, пише IRSN. Найвищий рівень рутенію-106 у Франції був зафіксований в Ніцці з 2 по 9 жовтня. Після 13 жовтня присутність радіонукліда не спостерігалося в атмосфері Франції.
Джерело: редакцiя журналу «Екологія підприємства»
Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»