Новини

Повернутися до переліку новин

Вирішення спорів, пов’язаних з охороною навколишнього природного середовища

Стаття роз’яснить:

  • Основні причини позовів: позивачі, відповідачі та відповідальність за порушення
  • «Цікаві справи», або «Оце так закрутили»
  • Хід судової справи на реальному прикладі
  • Роз’яснення випадку, коли позовні вимоги ДЕІ задоволенню не підлягають

Основною причиною виникнення судових спорів, пов’язаних з охороною навколишнього природного середовища, є заподіяння шкоди державі внаслідок недотримання підприємствами, установами й організаціями вимог екологічного законодавства під час здійснення господарської діяльності та відмова від добровільної сплати збитків.

Позивачами у спорах цієї категорії здебільшого є Державна екологічна інспекція, а також прокурор, який представляє інтереси держави в особі цих органів або органів місцевого самоврядування.

Водночас ст. 21 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» від 25 червня 1991 р. № 1264-XII передбачає право громадських об’єднань подавати до суду позови про відшкодування шкоди, заподіяної порушеннями законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Відповідачами у зазначених спорах є суб’єкти господарювання, якими допущено правопорушення у сфері охорони навколишнього природного середовища.
Предметом спору здебільшого є стягнення шкоди, заподіяної державі внаслідок порушення законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища. діяння шкоди відповідно до встановлених методик і такс:

  • Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 2 0 липня 2009 р. № 389;
  • Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10 грудня 2008 р. № 639;
  • Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 27 жовтня 1997 р. № 171;
  • Такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної підприємствами, устано вами, організаціями та громадянами зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 08 квітня 1999 р. № 559;
  • Такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної порушенням законодавства про природно-заповідний фонд, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 24 липня 2013 р. № 541 тощо.
Увага! Матеріал публікується частково. Повна версія в журналі «ECOBUSINESS. Екологія підприємства» № 1, 2019
Статтю підготувала Марина Тимошенко, експерт журналу, еколог ПрАТ Дніпропетровський комбінат харчових концентратів»

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини з екології на нашій сторінці в Facebook

Читайте також:

 

Розсилка новин

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсиланням спаму.
X
Завантаженя матеріалів цього розділу доступне тільки для зареєстрованих користувачів порталу.
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?
X
Читати матеріали цього розділу в повному обсязі можуть лише зареєстровані користувачі порталу
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»

ecolog-ua.com

Дякую,
не показуйте мені це!