Новини

Повернутися до переліку новин

Які заборони та обмеження щодо здійснення господарської діяльності в межах території Смарагдової мережі, яка не включена до об’єктів ПЗФ?

Смарагдова мережа (мережа «Емеральд») — це екологічна мережа, що складається з «Територій особливого природоохоронного значення». Рада Європи заснувала її в 1989 році і офіційно затвердила у 1996 році в рамках Бернської конвенції. З метою виконання зобов'язань у рамках конвенції, особливо щодо охорони середовища існування, в 1992 році в Євросоюзі прийнята Директива про природні оселища, а наразі ведеться робота з формування мережі «Натура 2000». Смарагдова мережа та мережа «Натура 2000» повністю сумісні одна з одною, забезпечуючи цілісний підхід до охорони природних середовищ існування на Європейському континенті.

Рада Європи та Європейський Союз через бюро зовнішнього співробітництва запустили в 2008  році нову спільну програму Смарагдової мережі, спрямовану на формування мережі «Емеральд» в шести країнах східного сектора добросусідського співробітництва Євросоюзу і Російської Федерації. Її мета — виявлення та охорона природних місць існування, які повинні стати частиною Смарагдової мережі у Вірменії, Азербайджані, Білорусі, Грузії, Молдові, Росії (Європейська частина, включаючи Північний Кавказ) і Україні.

За результатами програми на 32-му засіданні Постійного комітету Бернської конвенції 30 листопада 2012 року 151 об’єкту ПЗФ України надано статус офіційно номінованого кандидата на вступ у Смарагдову мережу Європи.  На сьогодні проводиться оцінка відповідності кожного об’єкта зі списку кандидатів на відповідність основним критеріям «територій особливого природоохоронного значення».

При цьому визначення та збереження територій Смарагдової мережі в межах України згідно з вимогами Конвенції про охорону дикої флори та фауни і природних середовищ існування в Європі (Бернської Конвенції) та з урахуванням вимог Директиви № 2009/147/ЄС про збереження диких птахів та Директиви № 92/43/ЄС про збереження природних оселищ та видів природної фауни і флори, на сьогодні на законодавчому рівні не врегульовано.

На початку 2018 року Мінприроди було презентовано Проєкт Закону України «Про території Смарагдової мережі». Відповідно до Проєкту Мінприроди визначає територію Смарагдової мережі після того, як Постійний комітет Бернської Конвенції проведе необхідні біогеографічні семінари та затвердить запропоновану територію Смарагдової мережі, шляхом занесення її до Переліку визначених територій Смарагдової мережі.

Перелік визначених територій Смарагдової мережі затверджується наказом уповноваженого центрального органу  та має містити такі дані:

1) назву визначеної території Смарагдової мережі;

2) код визначеної території Смарагдової мережі;

3) координати і межі визначеної території Смарагдової мережі;

4) природні оселища і види, що є підставою для визначення території Смарагдової мережі, згідно з додатками І, ІІ та ІІІ до цього Закону;

5) назву адміністративно-територіальної одиниці, в межах якої визначено територію Смарагдової мережі.

Проєктом передбачаються наступні обмеження щодо здійснення видів діяльності на територіях Смарагдової мережі:

  1. На види діяльності, які вже здійснювалися на законних підставах на територіях Смарагдової мережі на момент їх внесення до Національного реєстру територій Смарагдової мережі, не поширюються обмеження чи заборони до моменту дії дозвільного документа.
  2. Обмеження чи заборона здійснення видів діяльності, встановлені іншими актами законодавства, залишаються без змін.
  3. Визначення територій Смарагдової мережі є підставою для повторної процедури оцінки впливу на довкілля та стратегічної екологічної оцінки.
  4. У випадку, якщо вид діяльності призведе до суттєвої шкоди або неможливості зберегти види, вказані у додатках до Проєкту, висновок з оцінки впливу на довкілля, звіт експертизи проєктної документації, рішення, спрямовані на затвердження документу державного планування повинні містити посилання про неможливість здійснення такої діяльності.

Обтяження та обмеження, встановлені для збереження територій Смарагдової мережі, заносяться до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Враховуючи викладене, на сьогодні нормативне регулювання території Смарагдової мережі в Україні — відсутнє, як і відсутній Перелік визначених територій Смарагдової мережі.

Водночас, уповноважений орган в процедурі ОВД звертає увагу на вплив планованої діяльності на Смарагдову мережу та допустимість такого впливу.

Матеріал підготовлений експертом Людмилою Хоміч, віцепрезидентом ПАЕУ, за питаннями учасників курсу підвищення кваліфікації «ПІСЛЯПРОЄКТНИЙ МОНІТОРИНГ: основи організації та проведення»

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини з екології на нашій сторінці в Facebook

Читайте також:

 

Розсилка новин

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсиланням спаму.
X
Завантаженя матеріалів цього розділу доступне тільки для зареєстрованих користувачів порталу.
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?
X
Читати матеріали цього розділу в повному обсязі можуть лише зареєстровані користувачі порталу
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»

ecolog-ua.com

Дякую,
не показуйте мені це!