Новини

Повернутися до переліку новин

10-й Енергетичний день: у Києві обговорили стратегічні напрямки розвитку відновлюваної енергетики та енергоефективності

14 листопада 2019 року у Києві пройшов 10-й Європейсько-український енергетичний день — дискусійний майданчик енергетичного сектору, який щорічно організовує Європейсько-українське енергетичне агентство (ЄУЕА). Захід пройшов за підтримки партнерів: Проекту UNIDO/GEF UKR IEE: «Впровадження стандарту систем енергоменеджменту в промисловості України», iC consulenten, Scatec Solar,  GIZ Ukraine, Польського агентства з інвестицій та торгівлі (PAIH), ДТЕК ВДЕ, Avenston, CES clean energy solutions, GOLAW, Acciona, Indian Solar, Helios Strategia, Ukraine Invest.  

Цього разу Енергодень відбувся у форматі стратегічної сесії «НОВА ЕРА ВІДНОВЛЮВАНОЇ ЕНЕРГЕТИКИ ТА ЕНЕРГОЕФЕКТИВНОСТІ В УКРАЇНІ: ГОРИЗОНТ 2025».

Під час першого блоку сесії «Пріоритетні дії та плани досягнення сталого розвитку ВДЕ та сфери ЕЕ до 2025 року» представники уряду, міжнародних донорських організацій та гравців ринку відновлюваної енергетики окреслювали основні пріоритети розвитку секторів відновлюваної енергетики та енергоефективності в 2025 році в Україні та визначали першочергові кроки для реалізації цих планів. 

Альона Бабак, Міністр з питань розвитку громад та територій України зазначила: «Першочерговий пріоритет нашого Міністерства – це модернізація сектору опалення в житлових будівлях. 33% в енергобалансі України — це саме споживання в будівлях (на 2017 рік). 70-80% сум у рахунках за комунальні послуги – оплата за тепло, гарячу воду, енергію. Будемо стимулювати населення звертатися до Державного фонду енергоефективності. І вже маємо інтерес з боку власників житла. На сьогодні вони подали заявки на суму 58 млн грн на впровадження заходів модернізації в своїх будинках. Заявлені проекти мають скоротити споживання теплової енергії в будинках майже на 40%. Наша мета – зменшити суми у платіжках у розмірі від 20 до 40%. Також серед пріоритетів – термомодернізація будівель бюджетної сфери, будівель органів державної та місцевої влади та розвиток сфери енергоаудиту».

Янез Копач, директор Секретаріату енергетичного співтовариства заявив, що мотиваційним фактором руху вперед для України можуть бути також і податкові важелі, як це відбувається у інших країнах. Зокрема, відзначив він, ми би радили новому уряду запровадити спеціальний фонд, який би накопичував кошти від сплати податку на викиди СO2. Ми би радили кошти цього спеціального фонду направляти безпосереднього на перехід до ефективних технологій.

Також серед першочергових пріоритетів розвитку ВДЕ та ЕЕ спікери зазначили:

  • спрощення доступу до інвестиційного капіталу, впровадження нових форматів;
  • впровадження профільного законодавства, насамперед, Закону з енергоефективності, перегляд Національного плану з енергоефективності;
  • розширення можливостей Фонду енергоефективності зокрема, 
  • запровадження аукціонів з продажу електричної енергії у першому кварталі 2020 року. Підготувати законодавчу базу щодо аукціонів не пізніше кінця 2019 року. 

У другому блоці стратегічної сесії «Очікування МФО, донорів, промислових компаній від дій українських політиків та європейських зацікавлених сторін» про майбутнє української ВДЕ та ЕЕ найбільше говорили про непрогнозованість українського ринку. Таку стурбованість спричинила спроба ретроспективних змін у гарантуванні виплат за зеленим тарифом.

«Не можна у галузі, яка є фактично майбутнім України, лякати інвесторів», — зазначає Ольга Єрьоміна, асоційований директор, старший банкір Департаменту Енергетика EMEA, Група сталої інфраструктури, ЄБРР в Україні.

Сергій Поровський, експерт з фінансування та політики енергоефективності Проекту UNIDO/GEF UKR IEE вважає, що в Україні вкрай необхідно спростити доступ до інвестиційного капіталу та запровадити системний енергетичний менеджмент. Крім того, за словами пана Поровського, Україна зобов’язана негайно зменшувати викиди СО2, адже через отримання так званого carbon lekage tax, постраждають цілі галузі, наприклад експорт металопродукції різко впаде.

Діючі тарифи, зокрема, на тепло не дають можливості повертати вкладені інвестиції, — зазначає Юлія Шевчук, старший радник з інвестицій NEFCO. При цьому усі експерти були одностайними — інвестиції в сектор ВДЕ мають стати пріоритетом перед інвестиціями у традиційні технології. Разом з тим, було зазначено, що Україна найшвидшими у Європі темпами розбудовує сектор ВДЕ, фактично галузь зросла за останні чотири роки.

Детальніше в коментарі спікерів 10 Енергетичного дня

Довідка. Європейсько-українське енергетичне агентство з 2009 року об'єднує національних і всесвітньо відомих міжнародних інвесторів у ВДЕ з Австрії, Бельгії, Великобританії, Іспанії, Норвегії, США, Туреччини, України, Швейцарії. В Україні вони реалізують проекти сумарною вартістю понад 1,5 мільярда євро, будуючи електростанції, що використовують енергію сонця, вітру і біомаси/біогазу. Члени ЄУЕА: Acciona, Avenston, Celynx AG, CES, DTEK, EDS Engineering, EMSOLT, Electrum, Eurocape, GOLAW, Guris, Greenworx, Helios Strategia, iC consulenten, IMEPOWER, Indian Solar, Khmelnytsky Bio Power Plant, NBT AS, Meganom, Scatec Solar, Schletter Group, SINNALBA Group LLC, Smart Energy, Thermosystems, Ukraine Power Resources, Ukrwindinvestments, Volten, VR Capital, YEO Electrical & Automation.

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини з екології на нашій сторінці в Facebook

 

Розсилка новин

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсиланням спаму.
X
Завантаженя матеріалів цього розділу доступне тільки для зареєстрованих користувачів порталу.
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?
X
Читати матеріали цього розділу в повному обсязі можуть лише зареєстровані користувачі порталу
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»

ecolog-ua.com

Дякую,
не показуйте мені це!