Інспекція в ході проведення Державною екологічною інспекцією у Вінницькій області перевірок дотримання лісокористувачами вимог природоохоронного законодавства, в тому числі, виявила факти незаконних рубок лісових ресурсів невідомими особами.
Законодавство
Статті 19, 67, 69 Лісового кодексу України (далі — ЛКУ) — «спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом — лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно».
Статті 105 ЛКУ — «порушення лісового законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність відповідно до закону. Відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні у незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев і чагарників».
Статті 105, 107 ЛКУ — «встановлює цивільно-правову відповідальність (відшкодування збитків, завданих державі в результаті незаконної рубки лісових ресурсів)».
Частина 4 статті 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» від 25 червня 1991 року № 1264-XII (далі — ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища») — «підприємства, установи, організації та громадяни зобов’язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України».
Ведення лісового господарства на території будь-якої області покладається на спеціалізовані комунальні лісогосподарські підприємства, та їх дочірні підприємства — райагроліси.
Головною метою діяльності підприємства є: організація ведення лісового господарства, включаючи питання охорони, захисту, раціонального використання та заготівлі лісових ресурсів і відтворення лісів на території земель лісового фонду відповідної області, що знаходяться в постійному користуванні обласного комунального спеціалізованого лісогосподарського підприємства, забезпечення підвищення продуктивності, посилення їх корисних властивостей, задоволення потреб територіальних громад області у лісових ресурсах на основі їх наукового та обґрунтованого раціонального використання.
Стаття 19 ЛКУ — на райагроліси, як на постійних лісокористувачів, покладається обов’язок забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень.
Стаття 86 ЛКУ — організація охорони і захисту лісів передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження лісів від пожеж, незаконних рубок, пошкодження, ослаблення та іншого шкідливого впливу, захист від шкідників і хвороб. Забезпечення охорони і захисту лісів покладається на органи виконавчої влади з питань лісового господарства та органи місцевого самоврядування, власників лісів і постійних лісокористувачів.
У подальшому, обраховуються збитки, завдані державі в результаті вчинення незаконних дій, відповідно до постанови КМ «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу» від 23 липня 2008 року № 665, яка прийнята з метою посилення охорони лісів, збереження лісових ресурсів і підвищення ефективності їх використання.
Як приклад
У 2016 році інспекція перевірила один з райагролісів на території Вінницької області на предмет організації ведення ним лісового господарства. Зафіксували проведення незаконних рубок лісових ресурсів невідомими особами.
Проблема
У більшості випадків, постійні лісокористувачі (лісокористувачі) намагаються уникнути відповідальності за незаконну рубку лісових насаджень, здійснених на території, що передана їм з метою організації та ведення лісового господарства, включаючи питання охорони лісових ресурсів.
Вищий арбітражний суд України у своїх роз’ясненнях № 02-5/744 «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов’язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища» від 27 червня 2001року вказує судам на те (пункт 6.1.2), що у вирішенні спорів щодо відшкодування шкоди, заподіяної порушенням вимог лісового законодавства у випадках встановлення контролюючими органами при проведенні перевірок дотримання природоохоронного законодавства на підвідомчій лісовому господарству території факту правопорушення, вчиненого невстановленими особами, судам потрібно виходити з того, що обов’язки із забезпечення охорони, захисту, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень відповідно до статті 19 ЛКУ покладено на постійних лісокористувачів.
Згідно з нормами статті 105 ЛКУ, статті 68 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища» вчинення райагролісами зазначених правопорушень є підставою для покладення на них цивільно-правової відповідальності. При цьому неважливо, хто конкретно здійснював незаконне вирубування дерев на ділянках, наданих у постійне користування, оскільки визначальним є факт порушення постійним лісокористувачем встановлених правил лісокористування, що спричинило незаконну рубку.
Судова практика доводить, що перед тим, як «списувати» відповідальність за незаконні рубки лісів на невідомих осіб, лісокористувачам у будь-якому разі «дешевше» забезпечити належну охорону лісу та його багатств, аніж сплачувати збитки, завдані державі в результаті протиправних дій людей.
Господарським судом Вінницької області у справі № 902/58/17 від 02.03.2017 за позовом Державної екологічної інспекції у Вінницькій області до райагролісу прийнято рішення про стягнення з лісокористувача збитків за порушення вимог лісового законодавства, зокрема, за незаконну рубку лісу невідомими особами.
Матеріал публікується частково! Повна версія статті – в журналі «Екологія підприємства» № 5, 2018
Джерело: журнал «Екологія підприємства»
Придбати електронний журнал «Екологія підприємства»
Придбати вигідний комплект видань
Свіжий номер журналу
Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»