Новини

Повернутися до переліку новин

У поточному 2019 році у водойми України було скинуто близько 2 млрд куб стоків

За прогнозами світових водних інститутів водозабір та споживання в Україні до 2025 року зросте майже в півтора раза. При цьому якість водних ресурсів в країні погіршується щороку. Але системна робота в цьому напрямку не провадиться, до того ж в Україні відсутня єдина державна водна політика. Всі знають, здоров’я нації значною мірою залежить від якості питної води. Медики стверджують, що 37% захворювань пов’язані з якістю питної води.

Чому ми пємо стоки?

Національна Екологічна Рада України повідомила, що на карті Європи ми позначені, як маловодна країна, оскільки забруднили річки настільки, що вони не придатні до водозабору питної води. Водночас в Україні налічується 63 тис. річок, 40 тис. озер, 1100 водосховищ, 400 тис. ставків — 1 млн 100 тис. га прісної акваторії. На замовлення Світового фінансового банку були проведені дослідження, які поставили Україну за кількістю питної води на душу населення на 125 місце зі 180 країн. Тобто, українці перебувають десь між африканськими країнами Чадом і Суданом. А у Херсонській області питної води менше ніж у центральній частині країни більш ніж вдвічі, — повідомляє Shocked.news

Ситуацію прокоментував голова Національної Екологічної Ради України Олександр Чистяков: «Маючи таке чудове географічне положення, такі величезні запаси прісної води, ми злочинно і безгосподарно ними розпоряджаємося. Всі роки Незалежності до наших водойм відносяться чисто споживацьки, а часом і злочинно. Багато рік перегородили греблями, в результаті чого вони втратили свою природну течію і не в змозі “змити” весь бруд, що потрапляє в них. По берегах річок стоять мегаполіси, хімічні і металургійні гіганти зі своїми зливами і стоками. Вода у водосховищах нагадує коктейль із всієї таблиці Менделєєва. Береги безжально забудовуються, заганяючи в бетон колишні природні нерестовища, заплавні луки, болота які служили природним фільтром, очищаючи води річок».

Для того щоб зрозуміти всю гостроту проблеми, необхідно для себе усвідомити, що все в цьому світі взаємопов’язано. І калюжа після дощу, і сільський ставок, річка, за вікном — це все частина світового океану! Усі поверхневі і підземні води — це єдине ціле! І грабуючи пісок з дна річки, змінюючи її русло, засинаючи протоки, заплавні луки, болота або спускаючи ставок, — ви вбиваєте частинку Світового океану. Для чого це все йдеться? Ми просто злочинно розпоряджаємося природними багатствами. Україні давно вже потрібно було розробити нову водну політику! Прісну воду необхідно визнати стратегічним ресурсом країни і підходити до її використання з усією відповідальністю! Без розуміння цього нас може очікувати сумна перспектива.

У поточному 2019 році у водойми нашої держави було скинуто близько 2 млрд куб стоків, 1/3 з них це неочищені стоки. Сюди не включено той бруд, який потрапляє у водойми по зливових стоках обминаючи очисні споруди. Зазначається, що практично всі мийки машин скидають свої відходи в зливову каналізацію, а тисячі тонн солі після зими безперешкодно з весняними струмками потрапляють просто в річки.

Таким же чином у водойми стікають хімікати з полів, що призводить до масового мору риби. У 2018 році було отруєно все або майже все живе в 2180 водоймах, а в 2019 році – у 1840 водоймах. Злочинна безгосподарність призводить до зміни водної екосистеми. У річки безперешкодно потрапляють зливи із пральних машин. Ситуацію ускладнює те, що всі пральні порошки, виготовлені із застосуванням фосфатів. А фосфати сприяють росту буро-зелених водоростей, які в процесі гниття виділяють токсини. Заростання водойм веде до обміління і заболочування. При водозаборі не читається їхня формулу і вони потрапляють до нас на стіл, що спричиняє розвиток онкологічних захворювань.

Як змінити парадигму?

На думку експертів галузі, інвестиційна привабливість українського ринку водних ресурсів з кожним роком буде зростати. Підвищення рівня споживання води як з боку населення, так і багатьох галузей промисловості на тлі дефіциту водних ресурсів буде позначатися на зростанні рентабельності цього сектору. Окремим фактором активізації розвитку виробництва питної води може стати подальше погіршення якості води через зношення основних водних комунікацій і відсутність значних бюджетних вливань у їх модернізацію.

Хто спонукає Україну до модернізації водного господарства?

Спонукають Україну до модернізації водного господарства і європейські партнери. Наразі Україна реалізує майже 10 міжнародних проектів — спільно з ЄС на загальну суму понад 17 млрд євро та разом із ОБСЄ на майже 2 млрд дол. США. Серед них — створення системи інноваційного трансграничного моніторингу річкових екосистем Чорного моря під впливом розвитку гідроенергетики та зміни клімату, надання технічної підтримки для реалізації Програми розвитку муніципальної інфраструктури України, впровадження кращих європейських практик зі сталого розвитку для платформи «Водна безпека», покращення екологічної ситуації у Шацькому національному природному парку шляхом каналізування населених пунктів навколо озера Світязь, поліпшення системи транскордонного захисту навколишнього середовища в мерії Ксєнжполь у Польщі та в місті Червонограді в Україні, проект «Водна ініціатива Європейського Союзу плюс» для країн Східного партнерства, консультаційні послуги для «Програми модернізації та реконструкції муніципальної інфраструктури міста Чернівці — Україна», а також сприяння транскордонному співробітництву і управлінню водними ресурсами в басейні річки Дністер. Крім цього, нещодавно завершено проект з підтримки водопостачання в Донецькій області, профінансований ООН на суму 400 тис. дол. США, а також проект з басейнового управління водними ресурсами річки Тиса, на реалізацію якого ЄС виділив 2,2 млрд євро.

Швейцарія, наприклад, пішла шляхом стимулювання бізнесу. Там певні кантони мали проблеми з питною водою з підземних джерел. Чому? Коли почався інтенсивний розвиток сільського господарства із застосуванням добрив, пестицидів і гербіцидів, їх очисні споруди вже не справлялися з очисткою відповідно до прийнятих норм. І тоді держава прийняла рішення компенсувати фермерам ті збитки, які вони несуть від незастосування хімікатів на полях. Тобто вони їх стимулювали розвивати біологічне землеробство. Фермери зазнають збитків, але отримують компенсацію у зв'язку з цим. Це приклад впровадження так званої «плати за екологічної послуги». Її можна налагодити у нас на рівні об'єднаної територіальної громади, а можна на рівні держави

Фахівці б’ють на сполох, через те, що Дніпро гине, ріка змінює своє русло. Щоб почати відродження знаменитої річки фахівці пропонують розробити комплексну програму з відновлення Дніпра а саме прибрати тромби-наноси і розчистити річку від непотрібної водної рослинності.

Вчені стверджують, що ми фактично останнє покоління, від якого залежить вирішення низки глобальних екологічних проблем, поки ще не пройдена точка неповернення. Природа володіє чудовою властивістю відродження, відновлення своїх унікальних можливостей.
Врятувати потрібно не воду! Врятувати потрібно себе!

Нагадаємо, в понеділок, 9 грудня відбулося засідання експертів Комітету з охорони водних ресурсів та водного врядування Професійної асоціації екологів України (ПАЕУ).

Розуміння глибини проблеми і відсутність рішень для галузі об'єднує тих, хто ці рішення готовий шукати!

Більше за темою — ТУТ

Прес-служба ПАЕУ

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини з екології на нашій сторінці в Facebook

 

Розсилка новин

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсиланням спаму.
X
Завантаженя матеріалів цього розділу доступне тільки для зареєстрованих користувачів порталу.
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?
X
Читати матеріали цього розділу в повному обсязі можуть лише зареєстровані користувачі порталу
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»

ecolog-ua.com

Дякую,
не показуйте мені це!