Новини

Повернутися до переліку новин

Як в Україні повідомити про екологічні злочини

Кожен українець може повідомити про екологічні порушення, свідком яких він став.

Оперативно повідомити про екологічні порушення Міністерству захисту довкілля та природних ресурсів, яке в Україні контролює дотримання екологічного законодавства, можна двома способами: у понеділок-п’ятницю з 8:00 до 20:00 на номер 0 800 500115 гарячої лінії «Міндовкілля на зв’язку», яку запустили у грудні 2020 року(дзвінки безкоштовні), та в експрес-чаті на сайті міністерства. Усі скарги на правопорушення міністерство фіксує та надсилає до уповноважених органів для належного реагування.

Організація та здійснення державного нагляду(контролю) за дотриманням вимог природоохоронного законодавства належить до компетенції Державної екологічної інспекції та її територіальних органів. Скарги та звернення про екологічні порушення можна відправляти як до відомства, так і безпосередньо до його територіальних органів - письмово, через електронну пошту або телефоном.

Відтак за скаргою фізичних осіб через сайт, гарячу лінію, електронною поштою або через чат-бот SaveEcoBot формуються позапланові перевірки. Склад комісії для перевірки формується залежно від напряму: надра, зелені насадження, об'єкти природно-заповідного фонду, атмосферне повітря, відходи тощо. Сформувати письмове звернення можна за зразком, підставивши відповідні дані. Надіслати скаргу поштою можна до центрального апарату Державної екологічної інспекції України в Києві за адресою: 01042, м. Київ, Новопечерський пров. 3, корпус 2. Зателефонувати на «гарячу лінію» можна за номером +38 (044) 521-20-38, телефон/факс: +38 (044) 521-20-40, електронна пошта:info@dei.gov.ua.

Державна екологічна інспекція Столичного округу розташована у Києві на вулиці Солом'янська, 1, поверх 8. На цю адресу й можна надіслати у письмовій формі звернення про проведення перевірки, оформлене відповідно до вимог законодавства. Також звернення можна подати в електронному вигляді на е-mail: stolica@dei.gov.ua. Телефон: +380 (44) 209-12-56.

Державна екологічна інспекція у Донецькій області має два офіси: у Краматорську на проспекті Миру, 8, тел. (062) 647-02-55 й у Маріуполі на проспекті Нахімова, 76, тел. (062) 937-94-48, електронна адреса: don@dei.gov.ua.

Держекоінспекція Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) працює у Кривому Розі за адресою: вул. Героїв АТО, 50103, електронна пошта: pdn@dei.gov.ua, тел. (056) 377-27-48, 375-90-43. Більш детальну інформацію про контакти й звернення до контрольного органу можна знайти на офіційних веб-сайтах ДЕІ та її теорорганів.

У 26 територіальних управліннях (рибоохоронних патрулях) Державного агентства рибного господарства України функціонують телефонні «гарячі лінії» для консультування громадян і фіксації звернень щодо порушень правил рибальства або порядку придбання чи збуту водних біоресурсів. 

Зокрема, у разі виявлених ймовірних порушень «гаряча лінія» Київського рибоохоронного патруля працює 24/7. Крім того, у Держрибагентстві працює всеукраїнська безплатна «гаряча лінія»: 0 (800) 50-52-50.

Про законність вирубки дерев можна пересвідчитись на сайті lk.ukrforest.com, обравши опцію «Карта». У телефоні має бути ввімкнено геолокацію. Тоді на онлайн-мапі автоматично визначиться геопозиція у лісі. Натиснувши на відповідний номер виділу, можна побачити інформацію про рубку, а також переглянути відповідний лісорубний квиток. У разі відсутності на мапі лісорубного квитка потрібно або звернутися до лісництва чи лісгоспу, на території якого ви перебуваєте, та повідомити про рубку, яка не зазначена на карті. Можна також викликати поліцію за номером 102.

З вересня 2021 року стало можливо повідомити Державне агентство лісових ресурсів України про виявлені лісові пожежі, незаконні рубки, полювання тощо всього за кілька кліків — через телеграм-бот лісової галузі. У кожному обласному управлінні агентства є команда для оперативного реагування на запити, оформлені через телеграм. Чат-бот стане в пригоді кожному, хто став свідком незаконної рубки, виявив у лісі пожежу, знає, де орудують браконьєри, має зауваження щодо невиконання умов аукціонних договорів поставки лісопродуктів.

Щоб почати користуватися ботом, досить натиснути «старт» і обрати ланцюжок взаємодії. Користувачі можуть надсилати фото «з місця подій», геолокацію та відповідні документи.

Державна служба геології та надр України приймає звернення фізичних осіб про порушення, що спричинило шкоду їхнім правам, законним інтересам, життю чи здоров’ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави і може провести позапланові перевірки. Незаконним вважається видобування корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення без отримання дозвільних документів. Телефон «гарячої лінії» Держгеонадр: (044) 456-23-57, електронна пошта: press@geo.gov.ua.

Державну політику у сфері розвитку водного господарства та гідротехнічної меліорації земель реалізує Державне агентство водних ресурсів України. Саме до цього центрального органу виконавчої влади надходять для розгляду та вжиття відповідних заходів звернення громадян із питань використання водних ресурсів, розвитку водного господарства, меліорації земель, експлуатації державних водогосподарських об'єктів тощо. Громадяни можуть звернутися до цього агентства щодо відновлення та використання водойм, розчистки річок та каналів, облаштування захисних смуг, берегоукріплення, оренди земель водного фонду, дозволів на спецводокористування та забезпечення питною водою. Агентство розташоване за адресою: 01601, м. Київ, вул. Велика Васильківська, 8, тел.. +38 (044) 235-61-46, електронна пошта: davr@davr.gov.ua.

Реєстрація звернень громадян на «гарячу лінію» має встановлену законодавством процедуру. Зокрема, відповідно до ст. 5 Закону України «Про звернення громадян» у зверненні має бути обов'язково зазначено прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання громадянина-заявника, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання тощо. Відповідно, якщо заявник не хоче назвати таку інформацію — відомство не має змоги зафіксувати його звернення. Також звернутися з інформацією про порушення природоохоронного законодавства можна на урядову «гарячу лінію» 1545. Урядовий контактний центр надішле для розгляду та вжиття відповідних заходів звернення громадян до відповідальних органів.

Рік тому Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України спільно з громадською організацією SaveDnipro та контролювальними органами запустили новий інструмент, який скорочує шлях від виявлення проблеми до її розв'язання.

В екологічному чат-боті SaveEcoBot запрацював новий сервіс «Скарги на забруднення», який доступний у Telegram і Rakuten Viber. За допомогою цього сервісу можна за кілька кліків створити скаргу на забруднення води, повітря, ґрунту, а також на відходи та шум. До того ж документи готуються за шаблонами, погодженими з профільним міністерством та контрольованими органами. Потрібно тільки вибрати вид забруднення, відповісти на кілька уточнюючих запитань і бажано додати фото. Далі бот сам згенерує потрібний документ.

«Велику кількість скарг, які надходили до Держекоінспекції, на жаль, не розглядали через порушення вимог до їх оформлення, — наголосив заступник міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець. - Виконуючи вимоги законодавства, державні службовці були зобов’язані їх відхиляти, а запущений сервіс дає людям змогу не думати про форми, а без зайвих складнощів повідомити про порушення».

Скориставшись застосунком, за кілька кліків кожен зможе сформувати скаргу за шаблоном, у якому вже враховано всі формальності, та відправити її для реагування до відповідної інстанції: Державної екологічної інспекції України; Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів; органів місцевої влади (обласних державних адміністрацій та обласних рад). «Якщо ви стали свідком вирубки лісу, скиду промислових стоків у річку або ж виявили несанкціоноване сміттєзвалище, можете, не полишаючи місце порушення, подати звернення через чат-бот Save Eco Bot, — зазначив голова ДЕІ Андрій Мальований. - Така скарга є підставою для проведення позапланової перевірки, за результатами якої розраховуються збитки, порушникам висувають претензію про штрафи та надаються приписи щодо усунення порушень».

Раніше розробили застосунок «Екоінспектор 2» (Ecoinspector 2), через який можна повідомити про екологічні злочини Держекоінспекцію. Він автоматично генерує звернення в обхід тих самих формальностей. Тим часом у Харкові за допомогою чат-бота «Екокоп» почали виявляти людей, які викидають сміття в непризначених для цього місцях. Задум розробки полягає в тому, щоб фотографувати людей, які викидають сміття в заборонених місцях, і знаходити їх за допомогою поліції. У 2022 році кияни зможуть залишити заявку або скаргу на незадовільний екологічний стан повітря в застосунку «Київ цифровий».

Проблеми забруднення довкілля не можна ігнорувати — про них обов'язково потрібно повідомляти, і бажано не тільки в соціальних мережах, а в державні контрольні органи. Активна громадськість – це рушій суспільних змін і захисник навколишнього природного середовища.

Джерело: ecotown.com.ua

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини з екології на нашій сторінці в Facebook

Читайте також:

 

Розсилка новин

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсиланням спаму.
X
Завантаженя матеріалів цього розділу доступне тільки для зареєстрованих користувачів порталу.
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?
X
Читати матеріали цього розділу в повному обсязі можуть лише зареєстровані користувачі порталу
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»

ecolog-ua.com

Дякую,
не показуйте мені це!