Новини

Повернутися до переліку новин

Агровольтаїка: майбутнє світового фермерства

Сонячні панелі, розміщені на землі, займають значну територію. Як оптимізувати використання площі і отримати від неї максимум користі?

Відповідь на це питання дає агровольтаіка – новий напрямок в сільському господарстві, що сполучає вироблення сонячної енергії і фермерство на одній і тій самій ділянці, повідомляє ресурс Генерація.

Чим корисна агровольтаіка

Даний спосіб дозволяє не тільки економно витрачати площі, але і підвищувати врожайність – аж до 1.6 рази, стверджують фахівці. По-перше, встановлені над полями фотопанелі застосовують для:

  • живлення систем крапельного і дозованого поливу;
  • живлення систем закачування води в спеціальні водопостачальні резервуари;
  • обмеження рівня сонячної радіації, що надходить до зростаючих культур;
  • формування системи оптимального затінення, яка і впливає, в першу чергу, на зростання врожаю аж до 70%;
  • живлення системи, яка контролює і коригує рівень вмісту в грунті поживних речовин і вологи.

Глобальні проблеми світу

Можливості агровольтаікі вивчають фахівці з усього світу, регулярно відкриваючи все нові і нові переваги цього напрямку. Одне з найбільш значущих відкриттів на сьогоднішній день – це застосування сонячних станцій для усунення проблеми нестачі питної води. Так вченими був сконструйований портативний парогенератор, що працює на сонячній енергії, очищає і опріснює грунтову воду в процесі її випаровування. Це відкриття вже називають справжнім проривом, таким необхідним для регіонів з посушливим кліматом або забрудненими грунтовими водами.

Рішення проблеми розподілу площ

Цінність агровольтаіки в тому, що вона усуває головний недолік сонячної енергетики – розміщення землі на великих площах сонячних ферм. Зараз фахівці намагаються відводити під СЕС непридатні для землеробства ділянки. Але як вдалося довести вченим Гогенгеймского університету, поєднання сонячних станцій і сільського господарства на одній площі не тільки можливо, але й вигідно.

Для експерименту, який тривав три роки, на частині орних угідь була сконструйована сонячна станція в 194 кВт. Панелі спеціально розмістили на висоті п’яти метрів над землею, щоб конструкції не заважали роботі сільськогосподарської техніки. Під ними висадили різні культури (пшеницю, картоплю, селеру). У підсумку, їх врожайність перевищила доекспериментальний період на 20%.

Парадокс агровольтаіки

Чому комбіноване землекористування призводить до зростання врожайності пояснили італійські агрономи. З року в рік вони експлуатують такі ферми і впевнені, що отримують більший урожай пшениці саме завдяки оптимальному затіненню полів сонячними панелями. Їх підтримують французькі дослідники. Вони пішли в цьому питанні далі і провели експеримент, завданням якого був пошук оптимального рівня затінення для полів. В результаті роботи фахівців вдалося довести, що більшість овочевих і ягідних культур краще росте не під відкритим сонцем, а в півтіні. Крім того, такий спосіб затінення демонструє ще один гарантований плюс для сільського господарства: зниження рівня випаровування вологи в грунті аж до 30%.
До висновків європейських фахівців приєднуються вчені з усього світу. Вони стверджують, що агровольтаіка допомагає не тільки заощадити площу, забезпечити фермерство енергією для власних потреб, а й підвищити врожайність завдяки створенню півтіні над полями.

Агровольтаіка і Україна

На даний момент в Україні заборонено розміщувати електрогенеруючі установки на землях сільськогосподарського призначення. В основі цієї заборони лежить, як раз, колишня відсутність можливостей комбінувати сонячну генерацію і фермерство. Але сьогодні, коли переваги агровольтаіки підтверджуються по всьому світу, є надія на спрощення в Україні процедури землевідведення під енергооб’єкти. У глобальному плані це дуже логічно. Кількість населення Землі стрімко зростає. Майбутнє за розумними методами експлуатації ресурсів і агровольтаіка, безсумнівно, один з них.

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини з екології на нашій сторінці в Facebook

 

Розсилка новин

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсиланням спаму.
X
Завантаженя матеріалів цього розділу доступне тільки для зареєстрованих користувачів порталу.
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?
X
Читати матеріали цього розділу в повному обсязі можуть лише зареєстровані користувачі порталу
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»

ecolog-ua.com

Дякую,
не показуйте мені це!