Європейське екологічне оподаткування — складна система з різного роду податкових платежів, механізму торгівлі квотами на викиди і низки як податкових, так і неподаткових стимулів.
Екологічні податки, які можуть стягуватися у країнах ЄС, частково співпадають з компонентами екологічного податку в Україні: наприклад, податки за забруднення та частково енергетичні податки в ЄС та такі компоненти екологічного податку в Україні, як податок за забруднення атмосферного повітря, скиди забруднюючих речовин у водні об’єкти, розміщення відходів, податку за обсяги електричної енергії, виробленої експлуатуючими організаціями ядерних установок (атомних електростанцій).
При тому екологічні податки ЄС включають такі види податків, які в Україні існують окремо від екологічного: а саме, транспортні податки та податки на ресурси в ЄС і рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів, води, користування надрами тощо в Україні.
Дані про екологічні податки у статистиці ЄС подаються у розрізі надходжень від податків на:
Основну частину надходжень від екологічного оподаткування у ЄС складають податки на енергію – від 47% до 93%. Тому не зовсім коректне буде порівняння обсягів екологічних податків ЄС та екологічного податку в Україні. Проте можливо частково зіставити їх за видами.
Рисунок 1. Порівняння видів екологічних податків України та країн Європи
Класифікація екологічних податків країн ЄС
I. Податки на енергію (включаючи паливо для транспорту):
II. Податки на транспорт (крім палива для транспорту):
III. Податки на забруднення:
IV. Податки на використання ресурсів:
Рисунок 2. Загальний дохід від екологічного податку за видами податку в країнах Європи
Основну частину надходжень від екологічного оподаткування у країнах ЄС складають податки на енергію – від 47%, у Німеччині, Франції та Польщі – більше 80 відсотків. Податки на забруднення складають зовсім незначну частку надходжень від екологічного оподаткування – до 10%, у деяких країнах взагалі відсутні.
Більше про екологічні фінанси – в Звіті про екологічні фінанси, розробленому експертами ПАЕУ та ЦЕРН.
Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»