Міндовкілля розпочало консультації щодо підготовки законопроєкту про управління відходами видобувної промисловості. Нагадаємо, в Україні триває підготовка законодавчої бази для реформування системи управління відходами відповідно до кращих європейських практик. Разом із доопрацюванням рамкового законопроекту №2207 -1 д, йде активна робота над напрацюванням секторальних нормативно-правових актів.
Одним з таких документів стане законопроєкт про відходи видобувної галузі. 1 жовтня проведено зустріч фахівців Міндовкілля та експертів ПАЕУ, котрі тривалий час працюють над цим питанням.
ПАЕУ розділяє концептуальне бачення виконавчого органу державної влади – законопроєкт має якісно врегулювати питання комплексного управління цим сегментом відходів та стимулювати підприємства переходити на альтернативні шляхи поводження з ними.
Великі обсяги утворення відходів видобувної промисловості зумовлені тим, що часто кількість корисних копалин становить лише невелику частку загальної маси видобутого матеріалу. Обсяги їх утворення в Україні є найвищими серед європейських держав. Такі накопичення залишились ще з часів СРСР та з кожним роком зростають, в тому числі й через те, що держава ніколи не опікувалась питанням комплексного поводження з відходами видобувної галузі, не стимулювала суб’єктів поводження з ними до пошуку альтернативних шляхів поводження з ними - утилізації, використання замість первинних ресурсів тощо.
Слід також враховувати, що деякі видобувні підприємства мають досить тривалий цикл відпрацювання певного ресурсу для видобутку, через що виникає необхідність такого ж тривалого зберігання відходів (які не шкодять людині та екології), для майбутнього засипання відпрацьованих порожнин. Таке накопичення та зберігання є невід’ємною частиною виробничого процесу.
При цьому, видобувна промисловість грає важливу роль для економіки України та становить майбутнє для промислового розвитку та економічного підйому країни, оскільки природні ресурси є початковою ланкою в ланцюгу виробництва конкурентоспроможного продукту.
Від надання надр у користування для видобування держава отримує рентні платежі, інші опосередковані податки з добувного бізнесу. Не слід забувати й про соціальну складову у вигляді робочих місць та інвестування в регіони присутності видобувних підприємств.
Отже, при регулюванні управління відходами видобувної галузі потрібно виходити з принципів концепції сталого розвитку, тобто необхідності встановлення балансу між задоволенням сучасних економічних потреб країни та її громадян і захистом інтересів майбутніх поколінь, включаючи їх потребу в безпечному і здоровому довкіллі.
Cфера поводження з відходами добувної промисловості також вимагає приведення нормативної бази у відповідність до законодавства Європейського Союзу.
Україна підписала Угоду про асоціацію з Європейським Союзом та взяла на себе зобов’язання з впровадження положень (Рамкової) Директиви № 2006/21/ЄС про управління відходами видобувної промисловості та внесення змін і доповнень до Директиви № 2004/35/ЄС.
Директива 2006/21/EC передбачає заходи, процедури та гарантії для попередження та зменшення, наскільки це можливо, будь-якого негативного впливу на навколишнє середовище, зокрема воду, повітря, ґрунти, фауну, флору та ландшафт, а також будь-яку загрозу, що може виникнути в зв’язку з цим, для здоров’я населення, в результаті управління відходами від видобувних галузей промисловості.
Завдання та мета проекту
Завдання законопроекту, зазначають в ПАЕУ – забезпечити єдине, сучасне та співставне з європейськими принципами нормативно–правове регулювання в сфері управління відходами, і через його реалізацію поступово зменшити негативний вплив на навколишнє природнє середовище.
Проект має на меті врегулювати ризики, що пов’язані з відходами видобувної промисловості.
В проекті ПАЕУ пропонує визначити:
облік та регулювання державою процесів поводження з відходами видобувної промисловості шляхом видачі дозволів на місце (споруду) для зберігання відходів;
контроль держави за поводженням з відходами видобувної промисловості на всіх етапах, від їх утворення до закриття місця розміщення - шляхом розробки та затвердження порядку проведення заходів по контролю та моніторингу впливу на навколишнє природне середовище, плану закриття місця (споруди) для відходів видобувної промисловості; встановлення відповідальності операторів здійснювати контроль за станом місць чи об’єктів утворення, відновлення та видалення власних відходів;
чітка класифікація місць (споруд) для зберігання відходів видобувної промисловості, затвердження Класифікатора місць (споруд) для відходів видобувної промисловості з конкретизованими вимогами;
планування управління відходами, що включає обов’язкові плани для всіх операторів споруд для накопичення відходів. Метою плану управління відходами повинно бути: попередження або зменшення виробництва відходів та їхнього негативного впливу; забезпечення утилізації видобувних відходів шляхом рециклінгу, повторного використання або відновлення таких відходів, де це є доцільним з точки зору захисту навколишнього природного середовища відповідно до існуючих стандартів щодо навколишнього природного середовища; забезпечення короткострокового та довгострокового безпечного розміщення відходів;
підвищені вимоги та фінансову гарантію для відходів категорії А, які становлять особливий ризик для навколишнього середовища та здоров’я людей. Так за розміщення відходів в місцях (спорудах) для відходів категорії А (становлять особливий ризик для навколишнього середовища та здоров’я людей), передбачена фінансова гарантія, яка спрямовується до Фонду управління видобувними відходами в порядку, передбаченому Бюджетним кодексом України;
механізми попередження значних аварій, погіршення стану водних ресурсів, забруднення повітря та ґрунту;
перехідні та прикінцеві положення, в яких передбачити об’єднання зусиль держави та інших суб’єктів поводження з відходами видобувної для розробки програм поводження та утилізації накопичених відходів (які не є небезпечними), які передбачатимуть застосування найкращих доступних технологій, впровадження новітніх способів видалення/відновлення відходів видобувної промисловості та розумний строк введення нових норм в дію.
Професійна асоціація екологів України готова до співпраці задля вироблення дійсно виваженої та ефективної політики у цій сфері.
Прийняття Закону України «Про управління відходами видобувної промисловості» вирішить глобальну проблему з накопиченням та утилізацією відходів видобувної галузі, покращить стан навколишнього природнього середовища, зменшить шкідливий вплив на здоров’я населення, знизить обсяг накопичення відходів.
Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»