Платформа рішень
для менеджерів природоохоронної
діяльності

Новини

Повернутися до переліку новин

Сировина для біогазу. Від покоління до покоління

Джерелом для отримання біогазу можуть слугувати найрізноманітніші види біомаси рослинного та тваринного походження. Біомаса тваринного походження – це все, з чого складаються та що виділяють у процесі життєдіяльності тварини. Біогаз можна отримувати з їх екскрементів, крові та з будь-яких частин тіла.  Як – це вже окреме питання, що виходить за рамки даного розгляду.

Органічна складова стічних вод усіляких очисних споруд може мати як тваринне, так і рослинне походження, у залежності від початкового їх джерела. Так само, як і похована в товщі полігонів побутових відходів органічна біомаса, яка служить джерелом різновиду біогазу – звалищного газу.

Найбільш широко використовують для отримання біогазу сировину рослинного походження. Її  заведено розділяти на покоління, як і різні види палива, які отримують з такої сировини.

Сировина рослинного походження 1 покоління – це різноманітні види рослин, з яких виробляють харчові продукти. Якщо обмежитися рамками вироблення біогазу, то перші місця тут заслужено займають кукурудза, цукрові буряки та цукрове сорго. Причина цього криється в їх високій врожайності, високому потенціалі отримання біогазу та відпрацьованих технологіях вирощування, збору і зберігання.

Основним негативним фактором при використанні харчових культур як сировини біогазових комплексів є відповідне скорочення обсягів виробництва харчових продуктів для людей і сільськогосподарських тварин.

Саме вищезгаданий фактор послужив основним спонукальним мотивом для дослідження можливостей і розробки технологій отримання біогазу з рослинної сировини 2 покоління – відходів і побічних продуктів рослинництва (соломи). А також з енергетичних рослин (трави, міскантусу і т.п.), що природно зростають або спеціально вирощуються на малопридатних землях.

Їх анаеробна ферментація раніше здавалася неможливою внаслідок високого вмісту лігноцелюлозних хімічних сполук, проте сьогодні успішно здійснюється на нечисленних поки біогазових комплексах у Китаї та деяких країнах Європи. Не зовсім зрозуміло, чи потрібно відносити, і  до якого покоління  відходи підприємств харчової промисловості, такі як цукровий жом, пивна дробина, спиртова барда і т.п. Залишимо це питання на розсуд теоретиків і перейдемо до сировини 3 покоління, куди відносять численні різновиди водоростей. Їх особливістю є той факт, що вони складаються з найпростіших одноклітинних і багатоклітинних організмів.

Видобутком з них різних видів палива, у тому числі - біогазу, в останні роки посилено займаються численні університети і наукові установи багатьох країн світу. До цього переліку належить і Україна (але про це - у наступних публікаціях). Проведені дослідження переконливо доводять цілий ряд переваг, основними з яких є можливість штучного вирощування великої кількості водоростей у спеціальних спорудах - фотобіореакторах, повноцінного використання при цьому всього надлишкового тепла, двоокису вуглецю з вихлопних газів, а також рідкої фракції дігестата.

Більш того, використання водоростей у якості ко-субстрату, внаслідок високого вмісту в них вуглецю, дозволяє ферментувати органічні речовини з високим вмістом амонійного азоту (курячий послід і свинячий гній).

Вчені та інвестори ряду країн сьогодні ретельно розглядають можливість повномасштабного використання водоростей для анаеробної ферментації і отримання біогазу.

Автор: Юрій Епштейн, директор Акорд Лтд, експерт БАУ

Джерело: журнал «Екологія підприємства»

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини з екології на нашій сторінці в Facebook та каналі в Telegram

Розсилка новин

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсиланням спаму.
X
Завантаженя матеріалів цього розділу доступне тільки для зареєстрованих користувачів порталу.
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?
X
Читати матеріали цього розділу в повному обсязі можуть лише зареєстровані користувачі порталу
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»

ecolog-ua.com

Дякую,
не показуйте мені це!