Відповіді на ці питання давав Сергій Поровський, голова комітету з енергоефективності ПАЕУ, головний експерт з фінансування та політики енергоефективності Проєкту UNIDO, експерт з попередження змін клімату/зниження викидів парникових газів у своєму виступі 27 жовтня на форумі «TOGETHER». Експерт спочатку акцентував увагу на фокусі та досягненнях проєкту UNIDO щодо підтримки системного підходу до промислової енергоефективності – впровадження системи енергоменеджменту, а саме:
Це Український адаптований аналог міжнародно премії Energy Ministerial. До речі, одне з підприємств з яким активно працювали – Астарта – була нагороджена саме міжнародною премією. На жаль, зараз процес відбору та визначення переможців на паузі, до завершення військового стану.
Надалі Сергій Поровський акцентував увагу, що саме Фонд гарантування кредитів є «first of its kind» не тільки для UNIDO, але взагалі для агенцій з розвитку ООН в Україні. Цей Фонд створено за принципом використання гарантійних інструментів для полегшення доступу підприємств до кредитного капіталу. Фонд було запущено UNIDO разом з УкрГазБанком саме на полегшення отримання підприємствами кредитів на впровадження заходів з енергоефективності. Маю наголосити, що навіть в умовах війни ми не зупинили роботу цього Фонду. Навпаки, в таких воєнних умовах, в яких зараз виживає український бізнес, існування таких Фондів є вкрай важливим, оскільки дуже важко думати про «якісь інвестиції в енергоефективність» або в будь що взагалі:
Проте, це і є суттю гарантійних Фондів: коли ризики важко оцінити або передбачити, є сторона, яка їх зголошується покрити. Такою стороною якраз виступив наш проєкт UNIDO. В межах об’єму Фонду в 1.5 млн дол. США ми повністю гарантуємо кредити до 150 тис. дол. США в екв на одну юр.особу на впровадження заходів з енергоефективності! Головна проблема у тому, що зараз саме розмір допомоги та інструментів нашого проєкту не відповідає тим проблемам, які зараз існують. Тому ще у травні була підготовлена концепція нової програми «Recovery Facility» обсягом від $60 млн. Фокус цієї програми теж буде на промислову енергоефективність з обов’язковим збільшенням розміру гарантійного фонду. Тому і розмір цієї програми зазначено як «від» $60 млн., оскільки буде передбачено збільшення цього фонду за рахунок прямих донорських вкладів. Щ процес рухався швидше, нам потрібна зацікавленість представників уряду та пряме звернення на донорські агентства та на UNIDO. Це може значно пришвидшити запуск такої програми, інакше сам процес запуску може зайняти більше року, що абсолютно неприйнятно для України та українського бізнесу. Нагадаємо, щорум відбувся за ініціативи:
Прес-служба ПАЕУ
Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»