У зв’язку з набранням чинності Законом України «Про оцінку впливу на довкілля» від 23 травня 2017 року № 2059-VIII, чи потрібно проводити громадські слухання з ОВНС для такого проєкту будівництва/реконструкції котельні, що не підпадає під ОВД?
Так, будівельні проєкти, що підлягають державній експертизі з проведенням оцінки впливу на навколишнє природне середовище, підлягають громадському обговоренню, а саме обговоренню заяв про екологічні наміри та наслідки запланованої діяльності та можливих альтернативних варіантів проєктів рішень щодо цих видів діяльності при проведенні ОВНС.
Громадське обговорення є поширеною формою виявлення громадської думки для прийняття рішень з питань, що справляють чи можуть справити негативний вплив на стан довкілля. Такі обговорення/слухання можуть проводитися з різних питань і їх порядок регулюється відповідними НПА.
Громадському обговоренню у сфері охорони навколишнього природного середовища підлягають:
Громадське обговорення в процесі прийняття рішення щодо розміщення, будівництва, реконструкції об’єкта чи здійснення іншої діяльності, яка справляє чи може справити негативний вплив на стан довкілля, відбувається у формі коментування та громадських (публічних) слухань протягом 2 основних стадій:
Зверніть увагу! Для видів діяльності та об’єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку, проведення громадських слухань на стадії підготовки матеріалів ОВНС є обов’язковим. Масштабність обговорення повинна визначатися масштабами очікуваного впливу. Протягом громадського обговорення може проводитись кілька слухань.
Підготовка матеріалів ОВНС
На цій стадії громадське обговорення розпочинається з моменту публікації «Заяви про наміри», чому передують кілька етапів підготовки:
Підготовка «Заяви про наміри» (далі — Заява). Розробник ОВНС і власник Проєкту готують Заяву про наміри відповідно до Додатка «Г» ДБН А.2.2-1-2003, де мають бути зазначені всі потенційні проблеми щодо впливу на довкілля та потенційні екологічні ризики Проєкту.
Оголошення Заяви щодо реалізації Проєкту.
Консультації щодо ОВНС, згідно з п. 1.6 ДБН А.2.2-1-2003.
Кількість громадських обговорень вітчизняними будівельними нормами та законами не регулюється.
Друге відкрите слухання доцільно проводити тоді, коли результати ОВНС разом з будь-якими коментарями від громадськості, зібраними протягом процесу, стають доступними для Замовника Проєкту, Генпроєктувальника та розробника ОВНС. Примірники ОВНС мають бути доступними для громадськості. Для цього в «Заяві про наміри» реалізувати Проєкт зазначається дата, місце та період ознайомлення громадськості з матеріалами ОВНС та Проєкту.
Зверніть увагу! Тривалість громадського обговорення (коментування та проведення громадських слухань) на цій стадії не може бути меншою 30 днів з моменту публікації «Заяви про наміри».
Обов’язкові громадські слухання проводяться не раніше ніж за 15 днів з моменту надання громадськості проєкту матеріалів ОВНС та іншої документації для ознайомлення і розгляду та оприлюднення оголошення про їх проведення.
Екологічна експертиза
У процесі екологічної експертизи також можуть проводитись громадські (публічні) слухання та відкриті засідання. Участь громадськості в процесі екологічної експертизи може здійснюватися шляхом виступів у засобах масової інформації, включення представників громадськості до складу експертних комісій, груп по проведенню громадської екологічної експертизи тощо.
Протягом громадського обговорення організатор громадського обговорення має забезпечити безкоштовний доступ громадськості до всієї інформації, що стосується процесу прийняття рішення (матеріалів ОВНС та іншої документації), наявної на момент реалізації процедури громадського обговорення та по мірі її надходження.
Інформація для громадськості має включати:
Доступ громадськості до інформації забезпечується шляхом розміщення її для ознайомлення у місцях, доступних для громадськості, на території, на яку поширюється вплив діяльності, щодо якої розробляється документація. Така інформація може розміщуватися для ознайомлення у приміщеннях відповідних органів місцевої влади та місцевого самоврядування, Орхуських центрах та у відповідних територіальних органах, які затверджують висновки екологічної експертизи, а також у мережі Інтернет. Громадськості надається можливість робити копії та виписки з наданої документації, а також ознайомлення з інформацією за місцем розміщення.
Матеріали врахування думки громадськості в процесі ОВНС та державної екологічної експертизи повинні містити:
Увага! Стаття публікується частково! Повна версія – у журналі №7, 2020 «ECOBUSINESS. Екологія підприємства»
В статті експерт надає відповіді на інші актуальні запитання:
Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»