Новини

Повернутися до переліку новин

Еколог – це професія чи…?

Еколог – це професія чи…?

 • Частина бізнесменів називає екологами інспекторів ДЕІ…
 • Пересічний українець, чуючи «еколог», уявляє активіста…
 • ЗМІ часто іменує екологами кожного, хто щось знає про охорону довкілля…
 • Науковці бідкаються, що «еколог» і «екологія» - це про науку і все трактується викривлено… 

Що ж насправді? Еколог – це професія чи хобі? 

Сьогодні  глобальна світова еліта і топ-інвестори розуміють і висловлюються, що  кліматичні ризики є більш серйозними, ніж економічні, що уряди повинні приділяти стільки ж уваги навколишньому середовищу, скільки ж і ВВП.

Імплементуючи Угоду про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони, Україна зобов’язалася впровадити ряд євроінтеграційних процесів у природоохоронній галузі, передбачених Розділом V, Главою 6 Угоди про Асоціацію між Україною та ЄС у наступних секторах:

- управління довкіллям та інтеграція екологічної політики у інші галузеві політики,

- якість атмосферного повітря,

- управління відходами та ресурсами,

- якість води та управління водними ресурсами, включаючи морське середовище,

- охорона дикої природи,

- промислове забруднення та техногенні загрози,

- зміна клімату та захист озонового шару,

- генетично модифіковані організми.

Впровадження кожної з вказаних сфер потребує фахового супроводу, який забезпечується спеціалістом екологічної служби, на кожному етапі:

 • оцінка технічних, територіальних альтернатив,
 • реалізація найкращих практик та технологій,
 • аналіз, міторинг та звітування зацікавленим сторонам,
 • корекція методів управління, за необхідності.

Зобов’язуючи впроваджувати найкращі технології та практики у природоохоронній сфері, встановлюючи вимоги щодо експлуатації промислових установок та обєктів, матеріальної-технічної бази промислових підприємств, на високому рівні повинні бути вимоги щодо професійної кваліфікації персоналу, у першу чергу його наявності.

Кожен процес втручання у природне середовище (водокористування, викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, утворення та поводження з відходами, надрокористування, землекористування, тощо) потребує кваліфікованої участі спеціаліста починаючи від проектних рішень, отримання дозвільних документів, виконання умов дозвільних документів та нормативних актів, запобігання порушенням, техногенним аваріям та небезпечним ситуаціям.

В іншому випадку євроінтеграційні процеси у природоохоронній галузі України просто не відбудуться.

Проте, за результатами дослідження профспілки екологів ПАЕУ щодо системи природоохоронного управління на підприємствах в Україні, виявлено, що функції екологічної служби передаються службі з охорони праці, консалтинговим організаціям чи взагалі зводяться до статистичних звітів, які подає бухгалтер, що в результаті негативно позначається на екологічному управління підприємства, і як наслідок, на екологічній безпеці країни в цілому, у т.ч. на здоров’ї та житті наших громадян.

ПАЕУ звертає увагу, що екологічна безпека — це закріплена Конституцією України і забезпечена державою можливість громадян проживати в середовищі, яке не спричиняє шкоду здоров'ю, користуватися для задоволення своїх життєвонеобхідних потреб безпечними природними благами.

Вважаємо, що вказане зобов’язання держава виконує не в повній мірі, у т.ч. щодо забезпечення належного фахового супроводу впровадження євроінтеграційних процесів  в природоохоронній сфері.

Обов’язкова наявність екологічної служби у складі підприємств, які здійснюють вплив на довкілля, є найбільшими забруднювачами та здійснюють промислове забруднення – на рівні законодавства не передбачена!

Точково, кадрові вимоги до провадження господарської діяльності передбачені  лише у сфері поводження з небезпечними відходами відносно посадових осіб ліцензіату та

спеціалістів. При цьому, всі інші сфери, які здійснюють вплив на довкілля не передбачають на законодавчому рівні таких вимог.

Відсутність фахового супроводу впровадження реформ  – це відсутність їх реалізації та досягнення екологічної, національної безпеки держави, це відсутність інструменту виконання конституційних зобов’язань держави, передбачених статтею 16 Конституції України.

Тобто,  застосування саме державного регулювання до екологічної безпеки країни, як до складової національної безпеки, шляхом створення служби з охорони довкілля у складі суб’єктів господарювання, які належить до середнього та великого підприємництва та здійснюють плановану діяльність, що підлягає оцінці впливу на довкілля, і є належним виконанням обов’язку держави  із забезпечення екологічної безпеки.

Наслідки відсутності екологічної служби у складі підприємств сьогодні очевидні і усвідомлені, у т.ч. на рівні держав

Основними з яких є:

 • підпорядкованість екологічних пріоритетів економічній доцільності;
 • переважання ресурсо- та енергоємних галузей у структурі економіки із здебільшого негативним впливом на довкілля;
 • фізичне та моральне зношення основних фондів у всіх галузях національної економіки;
 • низький рівень розуміння в суспільстві пріоритетів збереження довкілля та переваг збалансованого (сталого) розвитку, недосконалість системи екологічної освіти та просвіти;
 • незадовільний рівень дотримання природоохоронного законодавства;
 • недостатнє фінансування природоохоронних заходів, фінансування таких заходів за залишковим принципом.

В сукупності, вказані наслідки формують сучасний стан природокористування. 

Еколог – це серйозна професія! Це вимога часу! 

На сьогодні еколог має досконало знати свою галузь, у якій працює, технологію виробництва, природоохоронне законодавство, вимоги міжнародних стандартів та Директив, генерувати ідеї, спрямовані на раціональне використання природних ресурсів, мінімізацію негативного впливу на довкілля з мінімальними затратами для підприємства та інше. Екологічна служба підприємства  потребує регулювання на законодавчому рівні, по аналогії з працівниками з охорони праці. 

ПАЕУ прагне:

- підвищити екологічну обґрунтованість і ефективність діяльності суб’єктів господарювання, поліпшити екологічні характеристики продукції, встановити відповідність об’єктів екологічного аудиту вимогам природоохоронного законодавства та удосконалити систему екологічного управління суб’єктами господарювання, які здійснюють плановану діяльність, що підлягає оцінці впливу на довкілля;

- запровадити безперервну екологічну освіту;

- забезпечити перехід до системи запобігання правопорушенням і моніторингу стану довкілля, побудову дієвої системи управління охороною довкілля на підприємствах з урахуванням найкращих практик організації функціонування аналогічних інституцій у країнах - членах Європейського Союзу;

- зберегти безцінний людський і професійний потенціал екоменеджерів

Реалізація ПЗУ по внесенню змін до Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» щодо створення служби з охорони довкілля не потребує фінансування з державного чи місцевого бюджетів.

У разі прийняття акта він матиме очевидний позитивний вплив на стан екологічної безпеки України.

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини з екології на нашій сторінці в Facebook

Читайте також:

 

Розсилка новин

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсиланням спаму.
X
Завантаженя матеріалів цього розділу доступне тільки для зареєстрованих користувачів порталу.
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?
X
Читати матеріали цього розділу в повному обсязі можуть лише зареєстровані користувачі порталу
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»

ecolog-ua.com

Дякую,
не показуйте мені це!