Міндовкілля запрошує представників громадськості та бізнесу долучитись обговорення проєкту змін до Закону України «Про оцінку впливу на довкілля».
Дата: 13 вересня 2022 року
Час: 10.00 -12.00
Формат: онлайн платформа Webex.
Дата: 14 вересня 2022 року
Час: 10.00 -12.00
Формат: онлайн платформа Webex.
Нагадаємо, в спілці професіоналів довкілля ПАЕУ проаналізували пропоновані зміни і акцентують:
ПЗУ жодним чином не вирішує основні проблеми процедури ОВД в Україні – наявність скринінгу та скоупінгу, про що неодноразово заявляла і наголошувала ПАЕУ.
Законопроект не містить будь-яких значних змін по суті процедури.
Фактично основними позитивними змінами є відсутність необхідності публікацій у ЗМІ та незначне скорочення термінів процедури ОВД. Всі інші зміни, що стосуються змін у процедурі ОВД є суто формальними.
‼️ При цьому головними проблемами процедури ОВД є не її тривалість, а її безпрецедентна корупційність.
Фактично, будь-який уповноважений орган може без будь-якого зрозумілого обґрунтування надавати відмови у видачі висновку з ОВД та зупиняти інвестиційні проекти.
Також дуже часто уповноважені органи відправляють інвестиційні проекти на додаткову процедуру ОВД, яка по суті є прихованою відмовою.
Законопроект розширює кількість причин відмов у видачі висновку з ОВД, навіть порівняно із Законом України про дозвільну систему у сфері господарської діяльності.
При цьому містить абсолютно розмиті поняття, такі як «порушення суб’єктом господарювання вимог законодавства до звіту з оцінки впливу на довкілля», які фактично законодавством не встановлені.
А ті, що містяться у статті 6 Закону «Про ОВД» мають загальний характер.
Фактично застосування цих вимог до всіх звітів з ОВД заперечує саме поняття скоупінгу, яке є важливим аспектом процедури ОВД у країнах Євросоюзу.
‼️ Наша спілка критично оцінює наступні зміни, запропоновані Проєктом в частині визначення підстав для надання висновку з оцінки впливу на довкілля, у якому визначено недопустимість провадження планованої діяльності, та підстави для відмови у видачі висновку з оцінки впливу на довкілля, без пропозиції уповноваженого органу щодо прийнятної альтернативи та визначення екологічних умов планованої діяльності.
‼️‼️Запропоновані положення суперечать положенням Директиви, яка чітко врегульовує процедуру ОВД, та не передбачає можливості уповноваженого органу відмовити у видачі висновку з ОВД (ст. 1, п. 2 п. п. g Директиви). |
Відповідно до ст. 6 Закону уповноважений орган видає висновок з оцінки впливу на довкілля, яким виходячи з оцінки впливу на довкілля планованої діяльності, визначає:
У випадку визнання планованої діяльності недопустимою логічно зобов’язати уповноважені органи пропонувати суб’єктам господарювання альтернативний екологічно обґрунтований варіант, який узгоджується письмовою згодою із суб’єктом господарювання.
‼️ До того ж з метою уникнення маніпуляцій, рейдерства з боку недобросовісних громадських організацій та громадян, слід внести в Закон поняття «зацікавлена громадськість», як це передбачено пунктом е статті 1 Директиви 2011/92/ЄС:
«зацікавлена громадськість»: громадськість, що зазнає шкоду або ризикує зазнати шкоду від зазначених в частині 2 статті 2 процедур прийняття рішень в сфері навколишнього природного середовища або яка має інтерес, що повинен бути відстояним за таких обставин
Також створюються більш жорсткі вимоги для оприлюднення інформації та відповідальність за це повністю перекладається на суб’єкт господарювання.
Це буде створювати додаткові штучні приводи для відмов у видачі висновків ОВД та видачі негативних висновків ОВД
Пропозиції ПАЕУ ДО ПОРІВНЯЛЬНОЇ ТАБЛИЦІ Проєкту Закону України «Про зміни до Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» тут >>>
Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»