Наявна система державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища є недосконалою, обумовлена багатьма негативними чинниками, починаючи від екологічного нігілізму суспільства та закінчуючи низькою інституційною спроможністю державних інститутів, на яких покладено функції нагляду та контролю за негативним впливом на довкілля та здоров’я населення, та потребує реформування.
Раніше Професійна асоціація екологів України підготувала і запропонувала проєкт Закону України «Про державний природоохоронний контроль», згідно Концепції реформування системи державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, схвалена розпорядженням Кабінету Міністрів України від 31.05.2017 № 616, Плану заходів щодо реалізації Концепції реформування системи державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, схвалений розпорядженням Кабінету Міністрів України від 23.05.2018 № 352
Проєкт дозволить реформувати систему державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища та виконати зобов’язання України, передбачені Угодою про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони, та Планом законодавчого забезпечення реформ в Україні, схваленим постановою Верховної Ради України від 4 червня 2015 р. № 509-VIII.
Проблема, яка потребує розв'язання
Основним законом України, який виражаючи суверенну волю народу, дбаючи про забезпечення прав і свобод людини та гідних умов її життя, піклуючись про зміцнення громадянської злагоди на землі України, усвідомлюючи відповідальність перед Богом, власною совістю, попередніми, нинішнім та прийдешніми поколіннями, є Конституція України.
За статтею 16 Конституції України обов’язком держави є забезпечення екологічної, а згідно статті 66 Конституції України обов’язок кожного не заподіювати шкоду природі та на відшкодування завданих збитків.
Відповідно до статті 50 Конституції України кожному гарантується право на безпечне для життя і здоров’я довкілля.
Водночас, система державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища є неефективною та не забезпечує конституційні права та інтереси громадян.
Згідно Закону України «Про Основні засади (стратегію) державної екологічної політики України на період до 2030 року» (Відомості Верховної Ради (ВВР), 2019, № 16, ст.70) серед першопричин екологічних проблем України є незадовільний контроль за дотриманням природоохоронного законодавства та незабезпечення невідворотності відповідальності за його порушення.
Концепцією реформування системи державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, схваленою розпорядженням Кабінету Міністрів України від 31.05.2017 № 616, зазначаються наступні проблеми, що потребують розв’язання:
Водночас, шляхами подолання зазначених проблемних питань є створення ефективної державної системи запобігання правопорушенням у сфері дотримання вимог природоохоронного законодавства, залучення громадськості до здійснення нагляду (контролю), утворення єдиного інтегрованого державного органу природоохоронного контролю.
Проєктом пропонується врегулювати правові та організаційні засади державного природоохоронного контролю, завдання та повноваження органів державного природоохоронного контролю, їх посадових осіб.
Вказані зміни дадуть змогу:
Суть проекту
Проектом регламентуються правові та організаційні засади державного природоохоронного контролю, завдання та повноваження органів державного природоохоронного контролю, їх посадових осіб.
Визначаються основні засади здійснення державного природоохоронного контролю та його особливості відносно фізичних осіб та органів державної влади та місцевого самоврядування в частині делегованих повноважень.
Проектом передбачаються вимоги до інформування про діяльність центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного природоохоронного контролю, та його територіальних органів, а також взаємодія центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного природоохоронного контролю з іншими органами державної влади, місцевого самоврядування, громадськими організаціями.
Проект визначає:
Правові аспекти
Проект Закону розроблено на виконання:
Закону України «Про Основні засади (стратегію) державної екологічної політики України на період до 2030 року»,
Концепції реформування системи державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, схвалена розпорядженням Кабінету Міністрів України від 31.05.2017 № 616,
Плану заходів щодо реалізації Концепції реформування системи державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, схвалений розпорядженням Кабінету Міністрів України від 23.05.2018 № 352, запропоновано проєкт Закону України «Про державний природоохоронний контроль».
Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»