Нагадаємо, закон України «Про управління відходами» вже підписаний Президентом України! І зараз перед владою стоїть завдання створити реальні, працюючі механізми для повторного використання, переробки відходів. А доки триватимуть реформи, відповідальність із підприємств-утворювачів відходів ніхто не знімав!
У зв’язку із військовими діями, питання відходів виробництв, поряд з відходами руйнування, як ніколи гостро постало з лютого 2022. Тому, протягом військового часу експерти профспілки екологів ПАЕУ тримають щоденно зв’язок із підприємствами та надають оперативні роз’яснення у поводженні з відходами з допомогою сервісу ШДЕ
За півроку експерти надали понад 500 консультацій, 300 з яких стосуються відходів. Пропонуємо ознайомитись із найцікавішими з них:
Відповідь: Суб’єкти господарювання при здійсненні господарської діяльності, стикнулися із численними проблемами, які виникли внаслідок воєнної агресії росії проти України. Практики їх вирішення не мала жодна країна світу в т.ч і Україна. Тому органи державної влади вживають можливих заходів (в т.ч зниження податків), щоб забезпечити безперебійну роботу суб’єктів господарювання. Окремо зазначу, що окремого нормативного документу щодо порушеного питання немає…(дивитись повну відповідь – за посиланням)
Відповідь: Нічого нового щодо поводження із відпрацьованими (некондиційними мастилами) на період дії воєнного стану законодавець не придумав. Бухгалтерський облік ніхто не скасовував. В період дії воєнного стану доцільно відпрацьовані мастила переводити в розряд некондиційних мастил які частково втратили свої споживчі властивості, та можуть бути реалізовані на сторону…(дивитись повну відповідь – за посиланням)
Відповідь: До обов’язків підприємства згідно з п) в ст.17 ЗУ «Про відходи» належить: визначення складу і властивості відходів, що утворюються, а також ступінь небезпечності відходів для навколишнього природного середовища та здоров’я людини відповідно до нормативно-правових актів, які затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища. Проте слід зазначити що, на сьогодні на державному рівні не затверджено перелік (класифікатор) відходів із встановленими класами небезпеки, але в окремих регіонах використовуються такі локальні переліки в межах функціонування регіональних систем управління відходами, про що зазначено в листі Мінприроди від 20.04.2016 № 7/1254-16…(дивитись повну відповідь – за посиланням)
Відповідь: Неузгодженість екологічного законодавства та економічного (бухгалтерський облік) породжують подібні запитання. Часто підприємства при кваліфікації відходів допускаються численних помилок через вказану неузгодженість. Посадовим особам підприємств слід мати на увазі, що відходи є економічною категорією і при правильному поводженні з ними можна отримати економічну вигоду. Виключення становлять лише небезпечні відходи, які повинні передаватися спеціалізованим підприємствам які мають відповідну ліцензію на операції видалення (D1-D13) чи утилізації (R1-R13) згідно Базильській конвенції. Послуги за операції з подібними небезпечними відходами оплачує підприємство, утворювач відходів. Небезпечні відходи підлягають списанню і обліковуються лише за кількістю…(дивитись повну відповідь – за посиланням)
Відповідь: У зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України в Україні введено воєнний стан із 24 лютого 2022 року. У Законі України «Про захист інтересів суб’єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» від 03.03.2022 № 2115-ІХ установлено, що особи подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов’язку подати документи…(дивитись повну відповідь – за посиланням)
Відповідь: Визначення «хімічні джерела струму» закріплено в Законі України «Про хімічні джерела струму» від 23.02.2006 № 3503-ІV. Хімічні джерела струму – це джерела електричної енергії, яка виробляється шляхом перетворення хімічної енергії в електричну, що складаються з одного чи декількох…(дивитись повну відповідь – за посиланням)
Відповідь: У постанові Кабінету Міністрів України «Деякі питання збирання, перевезення, зберігання, оброблення (перероблення), утилізації та/або знешкодження відпрацьованих мастил (олив)» від 17.12.2012 № 1221 (далі – Постанова № 1221) викладено такі нормативні положення. У разі самостійного забезпечення збирання, перевезення, зберігання, оброблення (перероблення), утилізації та/або знешкодження відпрацьованих мастил (олив), які утворюються внаслідок використання вироблених або ввезених на територію України мастил (олив), їх виробники та імпортери…(дивитись повну відповідь – за посиланням)
Відповідь: Суб’єкти господарювання при здійсненні господарської діяльності мали справу із численними проблемами, які виникли внаслідок воєнної агресії рф проти України. Практики їх вирішення не мала жодна країна світу в т. ч. й Україна. Тому органи державної влади вживають можливих заходів (в т.ч зниження податків), щоб забезпечити безперебійну роботу суб’єктів господарювання. Окремо зазначу, що окремого нормативного документа щодо порушеного питання немає. Втім, слід зазначити, що 07.03.2022 набрав чинності Закон України «Про захист інтересів суб’єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» № 2115-IX…(дивитись повну відповідь – за посиланням)
Відповідь: Відповідно до вимог ст. 34 Закону України «Про відходи» від 05.03.1998 № 187/98-ВР (далі – Закон про відходи) суб’єкт господарювання, у власності або у користуванні якого є хоча б один об'єкт поводження з небезпечними відходами, повинен мати ліцензію на здійснення операцій у сфері поводження з…(дивитись повну відповідь – за посиланням)
Відповідь: Справді така ситуація може мати місце, коли в Реєстрі відсутній заявлений суб’єкт господарювання. У такому разі програмою передбачена додаткова опція: з’явиться вікно «додати» — ввести правильну назву фірми з якою укладено угоду, код ЄДРПОУ, юридичну адресу (як зазначено в Реєстрі). Якщо такий СПД існує, програма сприйме, і з цією фірмою можна працювати, не шукаючи іншу…(дивитись повну відповідь – за посиланням)
Відповідь: Вказане підприємство повинно відзвітувати за новою формою державного статистичного спостереження № 1-відходи (річна) «Звіт про утворення та поводження з відходами», затвердженою наказом Державної служби статистики України 25.06.2021 № 164, за всіма чотирма розділами. Важливо не плутати відходи, які утворені саме Вашим підприємством з відходами, які утворені іншими підприємствами та передані Вам для подальшого поводження з ними!… (дивитись повну відповідь – за посиланням)
Відповідь: Згідно з термінами, які застосовуються у Положенні про контроль за транскордонними перевезеннями небезпечних відходів та їх утилізацією/видаленням і Жовтому та Зеленому переліках відходів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.2000 № 1120, небезпечними відходами…(дивитись повну відповідь – за посиланням)
Відповідь: Відповідно до Класифікатора відходів ДК 005-96, затвердженого Наказом Держстандарту України від 29.02.1996 № 89 відпрацьовані світлодіодні лампи можна класифікувати наступним чином. Назва відходу: обладнання електронне загального призначення зіпсоване, відпрацьоване чи неремонтопридатне…(дивитись повну відповідь – за посиланням)
Відповідь: Згідно з пп. 2 п. 1 ст. 1 Закону України «Про побічні продукти тваринного походження, не призначені для споживання людиною» від 07.04.2015№787-VІІІ (далі – Закон), гній – це будь-які екскременти та/або сеча сільськогосподарських тварин, крім риби, з підстилкою або без неї. Гній належить…(дивитись повну відповідь – за посиланням)
Відповідь: Згідно з абз. 2 ст. 1 Закону України «Про відходи» від 05.03.1998 № 187/98-ВР (далі – Закон про відходи) відходами є будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості…(дивитись повну відповідь – за посиланням)
Відповідь: Вогнегасний порошок є безпечним відходом. Нейтралізований порошок – інертною сумішшю. З огляду на безпечність порошку із використаного вогнегасника для утилізації можна обрати будь-який зручний метод…(дивитись повну відповідь – за посиланням)
Відповідь: Відповідно до вимог ст. 34 Закону України «Про відходи» від 05.03.1998 № 187/98-ВР (далі – Закон про відходи) суб’єкт господарювання, у власності або у користуванні якого є хоча б один об'єкт поводження з небезпечними відходами, повинен мати ліцензію на здійснення операцій у сфері поводження з…(дивитись повну відповідь – за посиланням)
Відповідь: Відповідно до абз. 2 ст.1 Закону України «Про відходи» від 05.03.1998 № 187/98-ВР (далі – Закон про відходи) небезпечні відходи – це відходи, що мають такі фізичні, хімічні, біологічні чи інші небезпечні властивості, які створюють або можуть створити значну небезпеку для навколишнього природного…(дивитись повну відповідь – за посиланням)
Відповідь: Вимоги Закону України «Про відходи» від 05.03.1998 № 187/98-ВР щодо необхідності передачі відходів ліцензованим організаціям на період воєнного часу діють. На законодавчому рівні питання передачі відпрацьованих нафтопродуктів територіальній обороні міста не врегульовано…(дивитись повну відповідь – за посиланням)
Маєте складні і термінові питання? Тримати руку на пульсі допоможе журнал «ECOBUSINESS. Екологія підприємства» — юридичний і експертний навігатор підприємств у природоохоронній відповідальності і питаннях зеленого переходу.
Вже у ІІ півріччі на сторінках журналу «ECOBUSINESS. Екологія підприємства» ми першими розповідаємо про оновлення та вимоги законодавства. Кожного дня читач отримуватиме щоденну підтримку від експертів ПАЕУ у складних робочих питаннях через систему онлайн-консультацій «Швидка допомога екологу» .
Сервіс «Швидка Допомога Екологу»: надійна підтримка у вирішенні робочих питань
Швидко!
Зручно!
Надійно!
Подбайте про передплату журналу аби тримати зв’язок з експертами в питаннях організації роботи з екобезпеки у воєнний час!
Кожен читач отримає спецвипуск «Відходи на підприємстві-2022: вимоги, відповідальність, практика».
Ми допомагаємо суб’єктам господарювання вже 10 років!
Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»