Світова спільнота наголошує на збереженні біологічного та ландшафтного різноманіття. Доки в ЄС працюють над тим, щоб збільшити площу лісового покриву, підвищити стійкість лісів і їх роль у відновленні втрати біорізноманіття, пом’якшити наслідки і надати допомогу в адаптації до зміни клімату, в Україні стан справ в лісовій галузі дійсно критичний.
Ключова опора для «Європейської Зеленої угоди» (E.Green Deal) і лідерства ЄС в міжнародних діях по досягненню глобальних суспільних благ і цілей сталого розвитку (SDG) - комплексний і амбітний довгостроковий план із захисту природи та запобігання деградації екосистем «Повернення природи в наше життя. Стратегія по збереженню біорізноманіття до 2030 року».
До Стратегії пропонується План відновлення деградованих природних територій по всій Європі і зниження навантаження на біорізноманіття, який включає:
Чому ж Україна так стрімко втрачає «зелені легені»?
Необхідно спочатку розмежувати поняття «самовільна рубка» ̶ без дозволу взагалі і «незаконна рубка» ̶ рубка з порушенням законодавчих норм і правил а також порушенням встановлених у дозволі на рубку (лісорубному квитку) нормативів.
Самовільні рубки здійснюють селяни і «чорні лісоруби» – з ними досить успішно бореться лісова охорона і поліція, обсяги таких рубок незначні і не критичні для довкілля.
Практично усі рубки у межах розрахункової лісосіки (за лісорубним квитком) на сьогодні незаконні, оскільки дозвіл на рубку є, але під час проведення рубок присутні численні порушення норм і правил проведення рубок.
Незаконна рубка - це майже завжди такі порушення (перелік не повний):
Найбільшу шкоду на сьогодні завдають лісам так звані “санітарні рубки”, під час яких «санітарять» найкращі дерева, ділову деревину, проводячи фактично вибіркову, а не санітарну рубку. Всихаючі, відсталі у рості, зламані дерева залишаються у лісі. Таким чином формується джерело для розвитку шкідників та осередок з високою пожежною небезпекою.
Стан справ дійсно критичний, оскільки незаконні рубки проводить державний орган, що здійснює одночасно три несумісних функції:
Потрібно розділити ці три функції за належністю.
Розпорядження природним ресурсом – Мінприроди.
Господарська діяльність – бізнес.
Охорона лісів від самовільних рубок, пожеж і шкідників – Держлісагентство.
Голова Комітету з охорони ландшафтного та біотичного різноманіття, розвитку екомереж, віцепрезидент ПАЕУ, еколог-практик Валентин Щербина зазначає:
«Ліс росте й без лісника. Але вирощування високопродуктивних деревостанів (не змішувати зі створенням лісів!) потребує фахового підходу і може на виділених для цього площах, в межах потреб держави, проводитись на договірних засадах лісогосподарськими підприємствами, як і догляд за лісом.
Тобто, лісгосп за договором (тендер!) може надавати послуги з посадки лісу. Через три роки ми приймаємо роботи і платимо гроші за лісові культури, що вижили.
Далі укладаємо договір на догляд за ними. На 10 років. Потім наступний договір. Нічого складного, правда ж?
Але спочатку у лісника потрібно забрати сокиру, це не його інструмент.
Інструмент лісника – ЛОПАТА!»
Прес-служба ПАЕУ
Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»