Які ризики з’явилися в організації дійсно ефективного контролю в зв’язку з прийняттям ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» від 28 квітня 2021 року № 1423-IX (надалі ЗУ №1423)?
Роз’яснення надають експерти Професійної асоціації екологів України
В Україні сьогодні є майже 3,5 тисячі старих свердловин – вони законсервовані або ліквідовані. Проте, є можливість невелику частину з них відновити.
На тривалість процесу буріння впливають глибина свердловини та стан бурового обладнання.
Для порівняння: свердловину глибиною 6 км новий верстат бурить півроку, старий — два роки.
Вартість буріння, в свою чергу, залежить від глибини й інших геологічних умов:
Довідково: Технологія видобутку сланцевого газу методом «гідророзриву» передбачає створення системи вертикальних та горизонтальних свердловин, в які під тиском закачується суміш з води, піску та наповнювачів, що підвищують в’язкість розчину і викликає просторове утворення мікротріщин (hydro-fracing) та збільшення площі дренування. Після зниження тиску, вода вільно витікає з утворених тріщин, а пісок не дає їм закриватися для вільного витоку газу. Воду, що відкачали мають піддавати очищенню і використовувати повторно для проведення гідророзривів.
Поклади сланцевого газу залягають на глибині понад два з половиною кілометри, а водоносні горизонти розташовані на глибині до 500 метрів.
Виходячи з особливостей технології, варто виокремити такі питання щодо екологічної безпеки розробки родовищ сланцевого газу в Україні:
Довідково:
За оцінками провідних експертів розвинутих країн ЄС (Англія, Франція та. ін.), СНД, США, головними факторами екологічної небезпеки видобутку сланцевого газу є надходження у геологічне середовище (підземну гідросферу) великої кількості токсичних речовин та їх активний рух у породному масиві при гідророзривах.
При середніх показниках буріння до 10 свердловин/км 2 на площі Юзівській (~4 тис.км 2 ) та Олеській (~6 тис.км 2 ) буде пробурено до 100 тис. свердловин з можливістю закачки в них до 15 000 м 3 /1св х 100 000 св≈1,5 млрд м 3 , з яких 1,2 млрд м 3 у вигляді високотоксичних стоків повернуться на поверхню. Навіть після ефективної очистки вони повернуться у річки і поверхневі водойми, які є суцільно зарегульованими і значно забрудненими.
Крім того, тиски гідророзривів сягають (за даними експертів) 500-1500 атмосфер, що є еквівалентом тиску породного шару товщиною 1700-5000 м.
Останнє може свідчити про ризик гідрогеоміграції у горизонти прісних підземних вод, які залягають на менших відстанях від горизонтів зі сланцевим газом.
Деякі важливі акценти:
Прес-служба ПАЕУ
#державне регулювання #Ініціативи PAEU #прийняття законопроекту #сланцевий газ #нормативно-правова база
Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»