Сьогодні на засіданні Комітету з питань екологічної політики та природокористування, що відбулося в режимі відеоконференції, прийнято рішення підтримати до першого читання Проект Закону «Про державний екологічний контроль» (реєстр. №3091, доопрацьований), внесений народними депутатами України Маріковським О.В., Бондаренком О.В., Прощуком Е.П., Криворучкіною О.В., Овчинниковою Ю.Ю., Василенко Л.В., Матусевичем О.Б., Задорожним А.В., Якименком П.В., Лабунською А.В
В ПАЕУ наголошують, що спільнота підтримує необхідність реформування системи державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, однак вкотре застерігає, щоб проблемні питання існуючої системи не було ще більш поглиблено.
Важливо чітко розуміти, як це все працюватиме в реальному світі, а не в голові «європейських» експертів. Як все запрацює? Слід максимально врахувати всі запобіжники, щоб уникнути «прогалин» і подальшого неоднозначного трактування норм закону.
«Повторно акцентую увагу, - оновлена редакція ПЗУ № 3091-д, доопрацьована Екологічним Комітетом не знімає критичне зауваження - питання розбалансованості!
Необхідний баланс відповідальності і повноважень кожного з суб’єктів взаємодії» - зазначила Людмила Циганок, президент ПАЕУ.
ПАЕУ неодноразово і послідовно наголошує на:
1) необхідності балансу відповідальності і повноважень кожного з суб’єктів взаємодії. Наразі, текст ПЗУ розбалансований в бік необмежених можливостей інспектора, без підкріплення його від-ті, цим максимально розширюються повноваження контролюючого органу в умовах тотальної корупції, кризи фаховості і довіри!
2) Здійснення ефективних заходів без супроводу уповноваженої особи є неможливим, оскільки уповноважена особа забезпечує супровід та доступ до території, приміщень, документів та надання необхідних пояснень. З метою належного супроводу суб’єктом господарювання посадових осіб контролюючого органу, пропонується передбачити відповідальність суб’єкта господарювання, у випадку такого не надання.
3) Наразі відсутні механізми стимулювання для суб’єктів господарювання у випадку дотримання законодавства. Вважаємо, слід обов’язково передбачити механізми стимулювання суб’єктів господарювання до виконання вимог природоохоронного законодавства шляхом збільшення планового періоду у 1,5 рази, у разі коли за результатами попередніх планових та позапланових заходів держекоконтролю, у діяльності підприємства не виявлено порушень вимог природоохоронного законодавства.
4) Вважаємо надмірним розширення повноважень нового контролюючого органу (ДЕК) щодо запитів, звітності за межами заходів та під час проведення планових та позапланових перевірок:
проведення перевірки без попередження юридичною особи, та у будь-який час доби – є порушення права юридичної особи на захист, тому зазначене не припустимо з огляду на необхідність дотримання конституційних прав та гарантій. Крім того, за недопущення інспектора до проведення заходу контроля проектом вже встановлені колосальні штрафи.
Ми пропонуємо обмежити запит виключно переліком питань, які стосуються повноважень органу державного екологічного контролю та передбачити один запит до початку заходів державного екологічного контролю.
Прямо порушує принцип презумпції невинуватості до винесення обвинувального вироку суду. Така підстава створює ризики зловживання правом правоохоронними органам, можливість прийняття політично вмотивованих рішень та вчинення адміністративного впливу на окремих суб’єктів господарювання.
З метою збалансування інтересів, ПАЕУ запропоновано відповідальність посадових осіб, у т.ч. в разі:
5) У прикінцевих та перехідних положеннях пропонуємо:
Таблиця зауважень ПАЕУ до №3091
Прес-служба ПАЕУ
Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»