Вирішення проблеми зміни клімату все більше виходить на перший план серед глобальних проблем, які має вирішувати людство. І часу на це залишається все менше.
Для гальмування глобального потепління необхідно як мінімум дві основні передумови: глобальне співробітництво та величезні фінансові ресурси. Паризька угода 2015 року лише окреслила контури можливого співробітництва. Були узгоджені основні кількісні параметри бажаного сценарію гальмування, зокрема зменшення темпів потепління до не більш ніж на 2 градуси за Цельсієм до 2030 року. Був затверджений рамочний план дій стосовно трансформації економічної діяльності, запровадження нових технологій, інновацій, зміни споживчої поведінки, а також масивних інвестицій в низько-емісійну інфраструктуру, транспорт та виробництво, який підписали 196 країн-учасників угоди.
Але наступні п’ять років продемонстрували незадовільну реалізацію плану та значне відхилення від запланованого сценарію.
Причинами були:
Проблема у додатковому фінансуванні при бюджетних обмеженнях є основним каменем спотикання. Величезні фінансові ресурси мають бути відвернені від боротьби з бідністю, епідеміями, хворобами та голодом у світі.
Існує консенсус, що припинення глобального потепління має трактуватися як суспільний продукт, тому роль урядів є вирішальною у пом’якшенні зміни клімату. Приватний сектор самотужки не може вирішити цю проблему. Тому Уряди як окремих країн, так і у разі домовленості, глобально, мають застосовувати фіскальні інструменти та стимули для гальмування потепління. Серед них — податки на обмеження викидів та субсидії на стимули зменшення (цінова політика впливу на викиди є основним знаряддям), урядові видатки та інвестиції, державні гарантії тощо.
Глобальна регуляторна політика також є другою визначальною складовою вирішення проблеми. Основними напрямами реалізації тут є:
І хоча роль фіскальних інструментів та регуляторних заходів вважається визначальною, свою суттєву частку у вирішення проблеми можуть додати і фінансові регулятори.
Центральні банки світу все більше визнають проблему потепління як фактор у реалізації монетарної політики та забезпечення фінансової стабільності. Зміна клімату все більше впливає на економічне зростання, інфляцію, та фінансову стабільність, і тому центральні банки мають реалізовувати два напрями змін у традиційній діяльності.
По- перше, враховувати фактор зміни клімату у розробці та реалізації стратегії монетарної політики, власних прогнозах, або упередженні фінансової нестабільності.
По-друге, використовувати власний вплив на фінансовий сектор з метою гальмування глобального потепління.
Щодо реалізації першого напряму, то тут можна виділити:
Що стосується другого напряму, а саме більш активного внеску у гальмування зміни клімату, тут можна відмітити наступні аспекти:
Важливою складовою є прозорість та підзвітність всіх суб'єктів економічної діяльності. Відкриття бізнесом повних даних власної діяльності, яка впливає на зміну клімату, а також створення єдиної системи даних (карта ризиків зміни клімату) та відповідної переоцінки активів бізнесу і банків, зробить фінансовий вплив на зміну клімату ефективнішим.
Джерело: nv.ua
Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»