Переробку та знешкодження відходів виробництва необхідно розглядати в якості одного з основних завдань, покладених законодавством на юридичних осіб та індивідуальних підприємців, в процесі діяльності яких утворюються відходи виробництва.
Необхідно за прикладом країн ЄС законодавчо передбачити відповідальність виробників за утилізацію утворених ними відходів.
Якісний і кількісний склад відходів на вході в технологічний процес повинен задовольняти не тільки вимогам даного процесу, а й вимогам раціонального використання техногенної сировини в якості вторинних ресурсів.
Одним з найбільш яскравих прикладів є співпраця данських підприємств: виробник ліків Novo Nordisk, виробник ферментів Novozymes і DONG Energy разом з найбільшим нафтопереробним заводом Данії, яким керує Statoil, обмінюються відходами та побічними продуктами.
Пара з електростанції DONG надходить по трубопроводу на виробничі підприємства Novo Nordisk і Novozymes, де використовується в якості засобу для чищення, і на нафтопереробний завод, де використовується в декількох процесах.
Відходи електростанції – шлак і гіпс – використовуються при виробництві цементу і гіпсокартону.
Стічні води Novo Nordisk і Novozymes очищають для муніципального використання, тоді як решта біомаси перетворюється в добрива. Statoil також скоротив викиди, перетворивши непотрібну сірку і азот в добрива.
Ще одним прикладом є партнерство світового лідера алюмінієвого прокату компанії Novelis з Ford Motor Company, на основі комплексної перебудови виробничих процесів, дозволило сформувати інфраструктуру, що забезпечує замкнутий цикл переробки алюмінію в автомобільній промисловості.
В результаті рециркуляція алюмінію вимагає на 95 % менше енергії, в порівнянні з його виробництвом, забезпечуючи зниження викидів парникових газів на 95 %.
Novelis також забезпечує додаткову безпеку ланцюжка поставок шляхом регулярного надходження брухту. Розроблені алюмінієві сплави дозволили Ford знизити вагу автомобіля на 700 фунтів, у порівнянні з більш ранньою моделлю, що призвело до поліпшення якісних показників: найкраща в своєму класі економія палива, більш швидке прискорення, розширене управління і п'ятизірковий рейтинг безпеки і ін.
Крім цього, згідно зі звітом зі сталого розвитку компанії 2017/18 р близько 300 деталей автомобіля виготовлені з поновлюваних матеріалів, включаючи натуральний каучук, бавовну, деревину, соєві боби і джут.
Спільне підприємство DSM і Niaga – DSM-Niaga – винайшли технологію виробництва килимів, придатних для вторинної переробки, що використовує для виробничих процесів на 90% менше енергії і не вимагає води, забезпечуючи повне відновлення матеріалу після використання без втрати якості, допомагаючи скоротити кількість килимів, які потрапляють на звалище.
Спільна робота DSM і Starboard перетворює зношені рибальські мережі з відходів у високоякісні компоненти для серфінгу, DSM і APK переробляють багатошарові пакувальні плівки для харчових продуктів тощо.
Компанія Apple Renew розробила лінію роботів-розбирачів Liam (2016 р.) і Daisy (2018 р.), завдання яких полягає у швидкому розбиранні смартфонів на складові частини, багато з яких потім будуть перероблені для повторного використання.
Черствий і непроданий хліб пекарі віддають пивоварам, а ті використовують його при приготуванні крафтового пінного напою. Найбільш відомими прикладами такої співпраці є: Брюссельський пивний проєкт, Саффолкський пивоварний завод Adnams.
Джерело: прес-служба Ecobusiness Group
Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»