Захист навколишнього середовища в Європі визначається як всі заходи, безпосередньо спрямовані на запобігання, зменшення та усунення забруднення або будь-якого іншого погіршення стану навколишнього середовища.
Класифікація природоохоронних заходів та витрат ЄС:
Джерелами фінансування природоохоронних заходів у країнах ЄС є:
Надходження від екологічного оподаткування дещо більше ніж національні витрати на охорону навколишнього середовища в країнах ЄС, а саме, наприклад за 2018 рік ця різниця складає 18%.
Структура видатків на охорону навколишнього середовища істотно відрізняється у різних країнах світу. Наприклад, більше 50 відсотків видатків на охорону навколишнього природного середовища спрямовують на поводження з відходами Франція, Великобританія, Іспанія та Італія. У Німеччині та Польщі на цей напрям охорони довкілля припадає лише до 20 видатків.
Загалом екологічним фінансам, та саме витратам на охорону навколишнього середовища приділяється дуже значна увага у світі, особливо у розвинених країнах, та питання екологічного оподаткування дискутується зі всіма стейкхолдерами процесу.
Пропозиції щодо реформування екологічних фінансів в Україні
Хто стейкхолдери?
Верховна Рада – затвердження законодавчих актів, які регулюють систему екологічних фінансів
Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України – формування та реалізація екологічної політики
Суб’єкти господарювання зацікавлені у зменшенні витрат на сплату екологічного податку та пом’якшенні умов, що пов’язані з забрудненнями – спрощення отримання дозволів та ліцензій, збільшення нормативів тощо. Модернізація підприємств може бути інтересом суб’єкта господарювання за умови економічної ефективності цього процесу.
Держава зацікавлена у збільшенні обсягів сплаченого екологічного податку, тому що податок є одним з джерел доходів бюджетів. Зміни у екологічному оподаткуванні не повинні спричинити припинення або скорочення діяльності суб’єктів господарювання.
Також ціллю державної екологічної політики є зменшення забруднення навколишнього природного середовища.
Суспільству потрібне покращення навколишнього природного середовища у країні.
Також для суспільства важливо, щоб не відбулося підвищення цін і тарифів, та, щоб підприємства не скорочували робочі місця.
Екологічні фінанси пов’язані не лише з екологічною ситуацією, податковою та фіскальною системою, а й ціновою та кредитною політикою, промисловою енергетичною безпекою, ринком праці, міжнародними зобов’язаннями країни тощо.
Експертами Професійної асоціації екологів України (ПАЕУ), командою ЦЕРН вперше розроблено Звіт про екологічні фінанси
Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»