Архів номерів

Презентаційний
випуск

Передплатіть у фахівця:
0 800 215 522
(безкоштовно в межах України)
або +38 066 690 87 10
(WhatsApp, Viber, Telegram),
sales@techmedia.com.ua

Передплатні індекси:
60750
(щомісячна передплата),
68155 (річна передплата)

NEWS

Моніторинг законодавства

  • Про затвердження спеціальних такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної порушенням законодавства про природно-заповідний фонд
  • Про затвердження Інструкції з ведення електронного обліку деревини
  • Про внесення змін до Національного плану скорочення викидів від великих спалювальних установок та визнання таким, що втратило чинність, розпорядження Кабінету Міністрів України від 13 червня 2018 р. № 428
  • Про Стратегію біобезпеки та біологічного захисту
  • Про затвердження нормативів гранично допустимих концентрацій небезпечних речовин у ґрунтах, а також переліку таких речовин

ЕКОЗАКОНОДАВСТВО

АНАЛІЗУЄМО РАЗОМ: загальнодержавна цільова соціальна програма «Питна вода України» на 2022-2026 роки

Чиста вода та належні санітарні умови є однією із цілей сталого розвитку України. На виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року № 686-р «Питання збору даних для моніторингу реалізації Цілей сталого розвитку» визначено засади моніторингу національних індикаторів Цілей сталого розвитку, відповідно до, встановлених базовою Національною доповіддю «Цілі сталого розвитку: Україна», орієнтирів та індикаторів. Який наразі стан досягнення встановлених індикаторів? Аналізуємо в матеріалі.

Підводимо підсумки поточного року: на що звернути увагу?

На початку року традиційно підбиваємо підсумки законодавчих нововведень року попереднього та аналізуємо законопроєкти, які так і не вдалося втілити у життя протягом року. З цього приводу поспілкувалася з екологом-практиком, головою комітету промислової екології Професійної асоціації екологів України Мариною Тимошенко.

ЕКОЛОГІЧНИЙ ПОДАТОК

Екологічний податок на 2022 рік: на що звернути увагу суб’єктам господарювання?

З 1 січня 2022 року набуває чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень», метою якого є забезпечення збалансованості бюджетних надходжень шляхом підвищення ефективності використання економічних ресурсів країни. На що звернути увагу суб’єктам господарювання? З’ясовуємо в матеріалі.

АКТУАЛЬНЕ ІНТЕРВ’Ю

Зелені проєкти Kernel, антикризовий еко-PR та правила комунікацій в регіонах присутності

Найбільший в Україні виробник і експортер соняшникової олії Kernel — законодавець на ринку інновацій і зелених технологій. Однією з перших компанія охопила біологізацією понад 50 % земельного банку, почала переводити заводи на альтернативну енергію та використовувати на полях сучасну техніку, що економить на кожному гектарі від 10 % до 40 % палива. Паралельно з «озелененням» виробництва Kernel розвиває комунікації в напрямку екології. Про екологічні проєкти, інструменти антикризового PR у розбудові взаємин з владою і людьми в регіонах присутності говоримо з Оксаною Коваль, керівницею департаменту комунікацій, PR і GR Kernel.

ІНІЦІАТИВИ ПАЕУ

Екологізація громад: спільні завдання для держави, бізнесу і громад

Які перепони існують на шляху до екологізації територіальних громад? Які можливі шляхи для їх вирішення? Де знайти кошти на реалізацію? У зв’язку з чим не використовуються інструменти для реалізації? Відповіді на всі ці питання — з’ясовуємо в матеріалі із експертами ПАЕУ.

ЗРАЗКИ ДОКУМЕНТІВ

Як заповнити звіт про використання води за формою № 2ТП-водгосп (річна)? Алгоритм та приклад заповнення

Водна галузь продовжує змінюватися відповідно до вимог сучасного світу. Відтепер водокористувачі можуть подавати звіт про використання води за формою 2ТП-водгосп (річна) онлайн. Переведення послуги в електронний формат має одразу кілька переваг:

  • економія — подаючи звіт в електронній формі, ви не витрачаєте кошти на підготовку паперових документів;
  • зручність — скорочуються витрати часу;
  • збереження довкілля — зменшуючи кількість паперового документообігу, ми дбаємо про природні ресурси.

Окрім того, запровадження е-звітності робить процес подачі звіту більш прозорим та мінімізує кількість помилок при заповненні. Проте, які важливі зміни зазнала форма звітності та як не допуститися помилок? З’ясовуємо в матеріалі та наводимо приклад заповнення.

ЕКОМЕНЕДЖМЕНТ

Впровадження системи «Зелений офіс» на підприємстві: покроковий алгоритм

Головними цінностями у будь-якому напрямі діяльності є люди і те середовище, в якому вони живуть, працюють та залишать нащадкам, що безпосередньо залежить від їх повсякденної поведінки, звичок та ставлення до природи. Стати працівникам більш екологічно свідомими, відповідальними та екодружніми допоможе система «Зелений офіс». З одного боку, впровадження «Зеленого офісу» дозволяє ставитися ощадливо до природних ресурсів, а з іншого — створює комфортні умови на робочому місці. Як запровадити систему на підприємстві? Наводимо в матеріалі у вигляді шпаргалки.

ЕКОЛОГІЧНЕ СТРАХУВАННЯ

Екологічне страхування підводні камені та відповідальність посадових осіб

Упродовж останнього десятиліття кількість техногенних аварій та екологічних катастроф невпинно зростає. Потенційно небезпечні виробництва в Україні становлять велику питому вагу в структурі виробництва. Страхування відповідальності юридичних осіб за забруднення навколишнього середовища повинне забезпечувати не лише механізм матеріального відшкодування за завдання збитків, але й створювати умови для здійснення контролю за діяльністю на екологічно небезпечних об’єктах, інвестування у розвиток екологічно чистих і безпечних підприємств, а також відновлювати до нормативних показники довкілля, необхідні для забезпечення здорового існування людей. Які існують підводні камені екологічного страхування? З’ясовуємо на прикладах.

ЕКОТРАНСФОРМАЦІЯ

Україні треба визначитись, як збалансувати свою політику, а не обирати між економікою та екологією

ІНТЕРПАЙП СТАЛЬ — перший металургійний завод, збудований 2012 року «з нуля» із загальним обсягом інвестицій майже 1 млрд доларів, у якому гармонійно поєдналися масштабне металургійне виробництво та сучасні технології захисту навколишнього середовища. 17 січня 2022 року підприємство відзначатиме свій перший ювілей — 10 років. Яким був цей 10-річний шлях, з якими викликами стикались і що турбує металургів сьогодні, ми запитали у директора з екології компанії ІНТЕРПАЙП Владислава Варнавського.

РОЗБИРАЄМО СИТУАЦІЮ

Яке є обґрунтування відхилення учасників спрощеної закупівлі послуги із збирання, перевезення, оброблення небезпечних відходів, у яких наявна ліцензія на небезпечні відходи?

Яке є обґрунтування відхилення тих учасників спрощеної закупівлі послуги із збирання, перевезення, оброблення небезпечних відходів, у яких наявна ліцензія на небезпечні відходи, що не є предметом закупівлі, проте наявний договір підряду з ліцензіатом, який володіє ліцензією на необхідні види відходів? Розбираємо в матеріалі.

АКТУАЛЬНІ РОЗ’ЯСНЕННЯ

Ступені ризику та кількість балів – чому це важливо під час перевірки ДЕІ?

Завершується сезон перевірок контролюючими органами, зокрема і Державною екологічною інспекцією, відповідно до затвердженого плану заходів державного нагляду (контролю) на 2021 рік. У багатьох керівників виникає запитання, а яким нормативним документом регламентується періодичність проведення планових перевірок екологічною інспекцією? Чому важливо визначити ступінь ризику та кількість балів підприємства під час перевірки ДЕІ? З’ясовуємо в матеріалі.

СУДОВА ПРАКТИКА

Оцінка впливу на довкілля: аналізуємо справи адміністративного провадження

Здійснення оцінки впливу на довкілля є обов’язковим у процесі прийняття рішень про провадження планованої діяльності, визначеної частинами другою і третьою ст. 3 Закону. Така планована діяльність підлягає оцінці впливу на довкілля до прийняття рішення про провадження планованої діяльності. Яких помилок допускаються суб’єкти господарювання? Та чи завжди правильні судові рішення? Аналізуємо в матеріалі.

ПРАКТИКУМ ЕКОЛОГА

Є проблема? — Маємо рішення. Топ-10 запитань-відповідей

  • Під час складання форми № 1-екологічні витрати є рядок 342 — чи треба вносити витрати підприємства на збирання, перевезення та утилізацію відходів? Рядок 350 — чи треба вносити витрати на послуги (дослідження) Державної санітарно-епідеміологічної служби України? Рядок 360 — чи треба вносити витрати за договорами зі спеціалізованими організаціями (наприклад, проведення інвентаризації викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами полігону ТПВ)?
  • Наявна така ситуація, що з об’єкта здійснюється скид очищених господарсько-побутових стоків у водний об’єкт, позначений на карті, мав отримані гідрологічні розрахунки від сектора водагентства. ГДС для скиду розрахований і дотримується, дозвіл на СВК оформлено 2 роки тому і досі є чинним. Однак цього року через зміни в гідрологічному режимі, в посушливий період, періодично зникають інші джерела живлення цього потічка вище за течією, а отже, єдиним джерелом живлення залишається лише випуск (обсяги скиду невеликі, десь 2–3 м3/добу). Екологічна інспекція при перевірці попри наявність всіх дозвільних документів заявляє, що в такому випадку це незаконний скид на рельєф. Чи обґрунтовані такі закиди інспекції? Прогнозується, що за рік, коли закінчиться термін дії дозволу, ситуація погіршиться, і потічок повністю пересохне, тож чи вдасться в такому випадку отримати новий дозвіл на скид? Чи треба буде повністю змінювати схему водовідведення?
  • У проєкт плану перевірок на 2022 рік орган державного нагляду (контролю) вносить до переліку суб’єктів господарювання, які підлягають плановим заходам державного нагляду (контролю) підприємство і зазначає в графі «ступінь ризику» — високий. Але відповідно до критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності, підприємство належить до середнього ступеня ризику. 26 жовтня на офіційному бланку керівник підприємства звертається до керівника органу державного нагляду (контролю) із викладеним розрахунком ступеня ризику та вимогою внести зміни до плану перевірок. Лист був зареєстрований в канцелярії органу державного нагляду (контролю) із присвоєнням вхідного органу. Наразі підприємство відповіді не отримало. На сайті Державної регуляторної служби підприємство зазначено в плані перевірок із некоректним за значенням ступеня ризику від провадження господарської діяльності. Які можливі шляхи оскарження або вирішення цієї ситуації?
  • Наше підприємство новостворене, нещодавно розпочало виробничу діяльність з видобування рудного піску. Умови видобування специфічні, тому що рудний поклад обводнений. Розкривні породи, що знаходяться вище рівня підземних вод — розробляються екскаватором з подальшим транспортуванням порід до відвалу. Розробка обводнених розкривних порід та рудних пісків виконується земснарядом з гідротранспортуванням до гідровідвалу розкривних порід та гідроскладу рудних пісків відповідно. Після відстоювання вода з гідровідвалу та гідроскладу повертається до кар’єрного водоймища та знову використовується для розробки родовища. Підприємством отримано дозвіл на спецводокористування. Для кар’єрного водоймища розраховано водопритік. Чи є об’єктом оподаткування рентною платою обсяг підземних вод (розрахунковий водопритік), залучений тільки до видобування корисної копалини з надр та повертається до кар’єрного водоймища без вилучення води на інші види господарської діяльності?
  • Державна екологічна інспекція виклала на своєму сайті план перевірок на 2022 рік. Суб’єкт господарювання є у даному плані перевірок із зазначенням переліку структурних підрозділів та їх адресами. Чи має право ДЕІ перевіряти інші підрозділи, не зазначені в плані, в тому числі, щодо виконання попередніх приписів, якщо раніше не було перевірки виконання цих приписів?
  • У якому законодавчому акті (пункті, статті) йдеться про обов’язок суб’єктів господарювання позначати на картосхемі підприємства місця тимчасового зберігання відходів. Чи стосується це твердих побутових відходів?
  • Згідно з наказом «Про затвердження Правил експлуатації полігонів побутових відходів» від 01.12.2010 № 435: 1.4. Тверді відходи IV класу небезпеки використовують на полігоні побутових відходів як ізолювальний матеріал у середній та верхній частинах полігону. 3.17. Заповнення робочої карти триває доти, доки ущільнений шар відходів не досягне 2,0–2,5 м. Після цього не пізніше ніж через 3 дні його слід укрити ізолювальним шаром (ґрунту, глини, подрібнених будівельних відходів тощо) завтовшки не менше 20 см. Полігон ТПВ знаходиться у Луганській області. Серед основних ґрунтів — піски. Для розрахунку необхідної кількості пересипки на наступні періоди потрібно придбати ґрунт, в нашому випадку — пісок. Наскільки правомірно використовувати пісок як ізолювальний матеріал. І чи є певна альтернатива закупити інший ізолювальний матеріал, крім того що використовуємо відходи, які підлягають для пересипки, але їх бракує?
  • Підприємство має розроблені в 2015 та 2019 роках нормативи гранично допустимого скидання (ГДС) забруднюючих речовин у поверхневі водні об’єкти (для 4-х випусків зворотних вод). В 2019 році підприємство отримало дозвіл на спеціальне водокористування терміном на три роки, куди увійшли дані нормативи ГДС. Чи можливо в 2022 році знову включити чинні нормативи ГДС в новий дозвіл на спеціальне водокористування? Якщо можливо, то за яких умов? У «Порядку розроблення нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин у водні об’єкти», затвердженому постановою КМУ від 11.09.1996 № 1100 (зі змінами від 13.12.2017) термін дії нормативів ГДС забруднюючих речовин не встановлено.
  • Підприємство має намір пробурити свердловину на підприємстві для власних потреб. Надайте, будь ласка, роз’яснення, які необхідні для цього документи?
  • Підприємство А планує припинити виробництво паливних пелет і все обладнання здати в оренду фізичній особі — підприємцю Б. Дозволи на викиди від стаціонарних джерел при виробництві пелет підприємство А має у складі дозволу, де вказані й інші джерела викиду, які є у власності підприємства. Чи зобов’язане підприємство А корегувати дозвіл на викиди в разі здачі в оренду окремих стаціонарних джерел викиду? Чи повинен ФОП орендар Б отримати дозвіл на викиди? Хто буде платником екологічного податку за здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення?

ЕКОШПАРГАЛКА

Шпаргалка еколога на лютий 2022

Вимоги щодо поводження з тарою виробника продукції

 

Розсилка новин

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсиланням спаму.
X
Завантаженя матеріалів цього розділу доступне тільки для зареєстрованих користувачів порталу.
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?
X
Читати матеріали цього розділу в повному обсязі можуть лише зареєстровані користувачі порталу
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»

ecolog-ua.com

Дякую,
не показуйте мені це!