Архів номерів

Презентаційний
випуск

Передплатіть у фахівця:
0 800 215 522
(безкоштовно в межах України)
або +38 066 690 87 10
(WhatsApp, Viber, Telegram),
sales@techmedia.com.ua

Передплатні індекси:
60750
(щомісячна передплата),
68155 (річна передплата)

ЕКОЗАКОНОДАВСТВО

Юлія Шупик

Моніторинг законодавства (червень – 2025) 

 

АКТУАЛЬНЕ ІНТЕРВ’Ю

Євген Хлебніков 

Замість сміття – екостиль: як одеський бренд змінює уявлення про відходи

У творчій майстерні «Дорогоцінний пластик» не лише самостійно збирають і перероблюють пластикові відходи, а ще й проводять активну просвітницьку діяльність. Пластик – це не сміття, а ресурс, каже засновник бренду Євген Хлебніков та власним прикладом доводить, що й із відходів можна створювати унікальні речі. Наприклад, круту сучасну велопарковку – із перероблених баночок з-під йогурту! Ми поспілкувалися з Євгеном, щоб дізнатися, як з’явилася така ініціатива, з якими труднощами зіштовхується компанія та якою бачить свою місію.

 

ДОЗВІЛЬНА ДОКУМЕНТАЦІЯ

Марина Тимошенко

Закон про інтегроване запобігання забрудненню: нова екологічна реальність уже на порозі

Менше ніж за місяць екологічні правила гри для української промисловості зміняться назавжди. 8 серпня набирає чинності Закон України «Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення». У публікації йдеться про особливості перехідного періоду, а також розписана покрокова процедура отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу.

 

ВОДОКОРИСТУВАННЯ

Олена Кошелєва

Плановані зміни щодо підвищення штрафів за порушення водного законодавства

Уряд схвалив законопроєкт № 13364 від 12.06.2025 року, який передбачає збільшення штрафів за порушення водоохоронного законодавства. Публікація містить детальне пояснення запланованих змін та порівняльну таблицю чинних і пропонованих розмірів штрафів.

 

ЕКОІННОВАЦІЇ

Наталія Козбур

Nature Credits: механізм для збереження природи та залучення фінансування. Частина 1

Природні кредити – це глобальний проєкт, що являє собою інвестиції в природопозитивні дії з боку компаній, фінансових установ, держорганів чи громадян, які натомість можуть отримати вигоду у формі чистіших екосистем, зниження ризиків, покращення репутації та вищої соціальної прийнятності своїх проєктів. У першій частині публікації йдеться про основні типи Nature Credits, як вони формуються та хто може їх застосовувати.

 

АКТУАЛЬНЕ РОЗ’ЯСНЕННЯ

Олена Кошелєва

Зміни у визначенні величин фонових концентрацій: що важливо знати

Міндовкілля внесло зміни до Порядку визначення величин фонових концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі. У статті авторка пояснює, яким чином тепер розраховувати фонові концентрації та що це означає на практиці, а також для чого потрібна довідка про визначення величин фонових концентрацій.

 

ЕКОЛОГІЯ & ЕКОНОМІКА

Наталія Гусєва

Про викиди парникових газів в атмосферне повітря в Україні

У статті авторка аналізує дані про викиди парникових газів в Україні: від нормативно-правового регулювання обліку таких викидів, функціонування кадастрів до тенденцій викидів і поглинання парникових газів в Україні у 1990-2023 роках. Публікація також містить інформацію щодо звітності про викиди парникових газів та їх відображення в державній статистиці.

 

ЕКОАКЦЕНТ

Юлія Мельник

Механізм регулювання викидів вуглецю (СВАМ): підготовка до впровадження 

Упровадження СВАМ з 1 січня 2026 року ставить перед українськими підприємствами низку нових викликів. Щоб зберегти конкурентоспроможність на європейському ринку, бізнесу необхідно вже зараз адаптуватися до нових вимог. Авторка розповідає про ключові виклики для України та основні кроки для підприємств у підготовці до змін.

 

ЕКОВЕКТОРИ

Наталія Козбур

ЄС – на шляху до кліматичної нейтральності: нова ціль до 2040 року

Євросоюз та його держави-члени зобов’язалися до 2050 року зробити Європу першим кліматично нейтральним континентом. 2 липня 2025 року Європейська комісія запропонувала поправку до закону, яка встановлює кліматичну ціль ЄС – скорочення чистих викидів парникових газів на 90% до 2040 року. Публікація містить детальний аналіз нової екологічної політики ЄС, а також її вплив на Україну.

 

УПРАВЛІННЯ ВІДХОДАМИ

Валентина Чала

Порядок обліку відходів: реальні виклики для бізнесу та заклик до діалогу
Минуло майже п’ять місяців із дня набрання чинності новим Порядком ведення державного обліку відходів та подання звітності. За цей час суб’єкти господарювання вже встигли зіткнутися з низкою проблем, типових помилок і практичних нюансів. Авторка публікації називає ключові з них та пропонує підтримати відкритий діалог із Міндовкілля.

 

ВЛАСНА ДУМКА

Євген Шмурак

Поглиблення екофілософії відходів, або Простою мовою про нібито складні речі 

Деякі поняттєві помилки у сфері відходів настільки укорінились у свідомості українців, що їх не уникають навіть експерти. Публікація є продовженням теми про викриття цих помилок, які нерідко додають екологам зайвої роботи. 

 

ЕКОТЕХНОЛОГІЇ

Олександр Смирнов

Утилізація осаду стічних вод: спалювання осадів. Частина 7
Завершальна стаття циклу публікацій про утилізацію осаду стічних вод. Тема матеріалу – спалювання осадів стічних вод як один із сучасних способів утилізації осадів, особливо стабілізованих та зневоднених. Автор розповідає про способи та етапи термічної обробки осаду, типи печей для його утилізації, а також наводить приклади спалювання осаду в ЄС для отримання теплової енергії.

 

ПРАКТИКУМ ЕКОЛОГА

Юлія Георгієва

10 тестових завдань щодо інтегрованого довкіллєвого дозволу

8 серпня 2025 року набирає чинності Закон України «Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення». Документ, зокрема, створює базис для отримання промисловими підприємствами інтегрованого довкіллєвого дозволу на кожну свою установку. Для більш детального розуміння теми пропонуємо виконати тестові завдання. Вони рекомендовані для підприємств, установ та організацій, які мають намір отримувати такий документ дозвільного характеру.

 

АКТУАЛЬНЕ РОЗ’ЯСНЕННЯ

Олена Кошелєва, Марина Тимошенко

Запитували – відповідаємо: щодо поводження з відходами у вигляді брухту чорних і кольорових металів

Чи зобов’язане підприємство передавати брухт чорних та кольорових металів на оброблення, чи може використовувати його для власних потреб? До якої групи та якого коду слід віднести відходи брухту згідно з Національним переліком відходів? Відповіді наших експертів на запитання читачів.

Розсилка новин

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсиланням спаму.
X
Завантаженя матеріалів цього розділу доступне тільки для зареєстрованих користувачів порталу.
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?
X
Читати матеріали цього розділу в повному обсязі можуть лише зареєстровані користувачі порталу
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»

ecolog-ua.com

Дякую,
не показуйте мені це!