Архів номерів

Презентаційний
випуск

Передплатіть у фахівця:
0 800 215 522
(безкоштовно в межах України)
або +38 066 690 87 10
(WhatsApp, Viber, Telegram),
sales@techmedia.com.ua

Передплатні індекси:
60750, 68155, 89880


NEWS

Моніторинг законодавства

  • Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей регулювання земельних відносин в умовах воєнного стану
  • Про приєднання України до Конвенції про транскордонний вплив промислових аварій
  • Деякі питання подання декларації про відходи
  • Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 13 березня 2022 р. № 303 і від 26 квітня 2022 р. № 481

ЕКОЗАКОНОДАВСТВО

Удосконалення дерегуляційних процесів: чотири ключові зміни

З метою спрощення регуляційних та дозвільних процесів в умовах військового стану та задля підтримки бізнесу, Урядом удосконалено механізми провадження господарської діяльності шляхом внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 18 березня 2022 р. № 314 «Деякі питання забезпечення провадження господарської діяльності в умовах воєнного стану». Які ключові зміни передбачені для суб’єктів господарювання? Розбираємо в матеріалі.

ІНІЦІАТИВИ ПАЕУ

Створено єдиний банк фахових екологів і менеджерів зеленої економіки

Чому у травні 2022 року під час війни, коли комусь може здаватись, що питання охорони довкілля геть не першочергові, а всі зусилля спрямовані на оборону та боротьбу з ворогом, нами було створено єдиний банк фахових екологів і менеджерів зеленої економіки і цей крок вважаємо безсумнівно своєчасним? Це ресурс про людей дії і досвіду.

Банк створено як єдиний інформаційний реєстр, який буде містити відомості про кваліфікацію осіб, які здійснюють професійну діяльність у сфері екологічного менеджменту, охорони довкілля, промислової екології, екологічної інженерії, стійкого розвитку, енергоефективності.

АКТУАЛЬНІ РОЗЯСНЕННЯ

Управління відходами від вітрових установок та сонячних панелей внаслідок військових руйнувань: проблеми і перспективи

На шляху до декарбонізації виробництва виникає питання впровадження альтернативних джерел енергопостачання. У глобальному розвитку відновлюваної енергетики важливе місце посідають вітрова (ВЕС) та сонячна енергетика (СЕС).

В Україні найбільша частка об’єктів відновлюваної енергетики зосереджена у південних та східних областях. Військова агресія та повномасштабне вторгнення Росії має руйнівний вплив не лише на об’єкти військової, цивільної та критичної інфраструктури, але й на об’єкти відновлюваної енергетики. У статті розглянемо управління відходами на підприємствах ВЕС і СЕС та шляхи подолання енергетичної та екологічної кризи в даній галузі.

ВОДОКОРИСТУВАННЯ

Водокористування в нинішніх реаліях: як контролювати якість стічних вод та чи можна отримати дозвіл на спецводокористування?

Спеціальне водокористування передбачає забір води з водних об’єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об’єкти, зокрема й забір води та скидання забруднюючих речовин зі зворотними водами із застосуванням каналів. Для нього є обов’язковим отримання дозволу на користування. У зв’язку зі вторгненням військ РФ на територію України та веденням бойових звичайний ритм цивільного життя та господарської діяльності було змінено. Як контролювати якість стічних вод в умовах війни? Та чи реально отримати дозвіл на спецводокористування в нинішніх реаліях? З’ясовуємо в матеріалі.

НАДРОКОРИСТУВАННЯ

Зміни у надрокористуванні-2022: на що важливо звернути увагу?

Регулювання сфери користування надрами здійснюється за допомогою розгалуженої системи нормативних актів, часто не узгоджених один з одним. Частина положень застаріла та потребує скасування. Отже, необхідна докорінна реформа системи надрокористування в Україні. Що саме важливо змінити? Розбираємо в матеріалі.

ОХОРОНА АТМОСФЕРНОГО ПОВІТРЯ

Дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря: покроковий алгоритм дій

У статті розглянули питання щодо:

  • Постановки на державний облік в галузі атмосферного повітря.
  • Дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
  • Розробки звіту з інвентаризації викидів та документів, у яких обґрунтовуються обсяги викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
  • Розробки документів, у яких обґрунтовуються обсяги викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

РОЗБИРАЄМО СИТУАЦІЮ

Які можливі загрози для гірничого підприємства у разі недотримання норм Податкового кодексу?

З початку 2016 року Державна служба геології та надр України при наданні спецдозволів на користування надрами з метою видобування корисних копалин, Угодою про умови користування надрами, зобов’язувала надрокористувачів «проводити повторну державну експертизу та оцінку/переоцінку запасів родовищ корисних копалин через кожні п’ять років експлуатації ділянки надр» (пункт 5.3 Угоди).

Підставою для цього, на думку Держгеонадр, був пункт 25 Положення, затвердженого Постановою КМУ від 22.1994 № 865 відповідно до статті 45 Кодексу України про надра. Надрокористувачів, які уклали угоди раніше, Держгеонадра зобов’язали проводити повторну державну експертизу шляхом видачі обов’язкових до виконання приписів та наказів. Які можливі загрози для гірничого підприємства у разі недотримання норм Податкового кодексу? Розбираємо в матеріалі.

ЕКОПЕРСПЕКТИВИ

Альтернативне паливо з відходів на підприємствах цементної галузі: кращі практики

Проблема з наявністю енергоносіїв для промислових підприємств гостро постала ще в довоєнний час. Протягом 2021 — початку 2022 років ціни на енергоносії зросли майже удвічі. Це стало найбільшою проблемою для всієї будівельної галузі, при випалюванні клінкеру — в його собівартості від 52 % до 55 %, залежно від способу випалу, становлять енергоносії. Наразі проблема енергоносіїв ще нагальніша — неможливість постачання вугілля із тимчасово окупованих територій (також територій, де ведуться активні бойові дії) чи транспортування з-за кордону через блокування українських портів. Тому актуальним питанням на порядку денному постало «альтернативне паливо». Отже, які перспективи в альтернативного палива з відходів на підприємствах цементної галузі? З’ясовуємо в матеріалі.

ПОВОДЖЕННЯ З ВІДХОДАМИ

Як організувати систему поводження з відходами на підприємстві нафтотранспортної галузі?

ПРАКТИКУМ ЕКОЛОГА

Є проблема? — Маємо рішення. Топ-10 запитань-відповідей:

  • На підприємстві вторинна сировина: макулатура, металобрухт, склобій, деревна тирса, обрізки тирсоплити, згідно бухгалтерського обліку  належать до активів, тобто мають встановлену вартість і їх продають іншим фізичним і юридичним особам. Чи потрібно вторинну сировину, таку як макулатура, металобрухт, склобій, деревна тирса, обрізки тирсоплити, облікувати у журналі за формою 1-ВТ, а також вказувати їх кількість у річному Звіті  про утворення та поводження з відходами?
  • Приватний підприємець планує бурити свердловину. Воду будуть використовувати в технічних цілях. Це приготування маточного розчину (обприскування, внесення ЗЗР). Там де можемо розмістити водозабір наявне кладовище. Яка мінімальна відстань має бути до кладовища (від запланованої бурової свердловини до кладовища десь +/- 50 м.)? Для питних потреб використовуватись на буде.
  • Через початок бойових дій не вдалося вчасно подати річні статистичні звіти за формами № 1-екологічні витрати та № 1-відходи. Після відновлення роботи звіти здали із запізненням. Чи загрожують підприємству адміністративні санкції, якщо підприємство розташоване в районі, де велися бойові дії?
  • Куди і з якими документами потрібно звертатися для того, щоб провести воду зі ставка до адмінбудівлі підприємства?
  • Оскільки з 01.01.2022 ГОСТ 12.1.005-88 не діє, на який інший нормативний документ окрім наказу МОЗ «Про затвердження гігієнічних регламентів допустимого вмісту хімічних і біологічних речовин у повітрі робочої зони» від 14.07.2020 № 1596 можна робити посилання щодо повітря робочої зони, зважаючи на те, що в переліку немає потрібної речовини, а тепер немає й ГДК для неї?
  • Підприємство приймало товар з автотранспорту насипом і відвантажувало у вагони. Ці джерела викидів ураховані в дозволі на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами. У зв’язку з воєнним станом у державі постала необхідність приймати товар не лише з автотранспорту, а й з вагонів (нове джерело викидів). Проте товар не вивантажується – відбувається його перевірка, переоформлення, і товар прямує далі, а отже, немає викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Як правильно урегулювати ці виробничі процеси, щоб екологічна інспекція не знайшла підстав для порушень та не було потреби оформляти новий дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами?
  • Законом № 2142-ІХ від 24.03.2022, який набрав чинності 05.04.2022, норму п. 69.16 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ переписали повністю. Яким чином можна трактувати норму п. 69.16 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ? Йдеться про звільнення від оподаткування тільки радіоактивних відходів чи викидів від стаціонарних джерел забруднення також? Чому не зазначено про скиди стічних вод та утворення інших видів відходів?
  • На підприємстві утворились небезпечні відходи 2 класу небезпеки – акумулятори відпрацьовані автомобільні. Чи може підприємство їх продати? Підприємство не сплачує екологічний податок, оскільки здає відпрацьовані відходи на утилізацію. Чи правомірним є продавати використані відпрацьовані акумулятори (відходи), не маючи ліцензії на поводження з відходами? Чи потрібно здавати ці відходи на утилізацію спеціалізованому підприємству?
  • Чи повинне підприємство виконувати виміри викидів забруднюючих речовин від стаціонарних джерел в умовах воєнного часу, якщо підприємство продовжує працювати?
  • Підприємству необхідно внести зміни до дозволу на викиди забруднюючих речовин стаціонарними джерелами в атмосферне повітря у зв’язку з появою нового джерела викидів. Який порядок внесення змін до Дозволу або отримання нового Дозволу у період воєнного стану? Чи поширюється на цю процедуру норми постанови КМУ від 28.02.2022 р. № 165 щодо можливості отримання дозволу у місячний строк після припинення чи скасування воєнного стану?

ЕКОШПАРГАЛКА

Отримання письмової згоди (повідомлення) про транскордонне перевезення відходів

Шпаргалка еколога на липень 2022

Розсилка новин

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсиланням спаму.
X
Завантаженя матеріалів цього розділу доступне тільки для зареєстрованих користувачів порталу.
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?
X
Читати матеріали цього розділу в повному обсязі можуть лише зареєстровані користувачі порталу
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»

ecolog-ua.com

Дякую,
не показуйте мені це!