Архів номерів

Презентаційний
випуск

Передплатіть у фахівця:
0 800 215 522
(безкоштовно в межах України)
або +38 066 690 87 10
(WhatsApp, Viber, Telegram),
sales@techmedia.com.ua

Передплатні індекси:
60750
(щомісячна передплата),
68155 (річна передплата)

ЕКОЛОГ РОКУ

Проєкт «Люди в професії»

NEWS

Моніторинг законодавства

  • Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за незаконне видобування корисних копалин
  • Про утворення міжвідомчої комісії з питань управління хімічною безпекою та поводження з хімічними речовинами
  • Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України
  • Про затвердження Порядку розроблення, оновлення, внесення змін та затвердження містобудівної документації
  • Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України

ЕКОЗАКОНОДАВСТВО

Оцінка впливу на довкілля: перезавантаження

Імлементуючи в 2017 році європейські вимоги до оцінки впливу на довкілля планованої діяльності, сьогодні в проєкті Закону «Про внесення змін до Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» № 5766 від 14 липня 2021 року стосовно удосконалення процедури оцінки впливу на довкілля» ініційовано перезавантаження процедури. Що саме чекає суб’єктів господарювання? Розглядаємо в матеріалі.

АНАЛІЗУЄМО РАЗОМ: Проєкт Закону «Про основні засади державного нагляду (контролю)» № 5837

Нагадаємо, 05.08.2021 року на розгляд комітетів Верховної Ради України надійшов проєкт Закону «Про основні засади державного нагляду (контролю)» №5837, розроблення й запровадження якого зумовлене необхідністю виконання Державної програми стимулювання економіки для подолання негативних наслідків, спричинених обмежувальними заходами щодо запобігання виникненню і поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19 та забезпечення переорієнтації системи державного нагляду (контролю) з домінуючої на сьогодні карально-репресивної на превентивну і ризик-орієнтовану. Відповідно до змін запроваджених у законопроєкті №5837, з його прийняттям Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 № 877-V втрачає чинність! Аналізуємо ключові ідеї законопроєкту № 5837.

АКТУАЛЬНІ РОЗ’ЯСНЕННЯ

Вимоги щодо екологічності при проектуванні та будівництві: як уникнути поширених проблем

Одним з найважливіших та всеосяжних інструментів впровадження сталого розвитку є планування і забудова територій. Містобудівна документація — це насамперед стратегічна документація з розвитку. Як бути екологічно-відповідальним при проєктуванні та будівництві? Які помилки щодо врахування питань санітарно-гігієнічної безпеки та збереження довкілля найчастіше мають місце та як їм запобігти саме на етапі розробки? Розглядаємо в матеріалі.

ЕКОТРАНСФОРМАЦІЯ

Інноваційна програма МХП: Біогаз 5.0 для вуглецевонейтрального виробництва

Наприкінці 2019 року Єврокомісія опублікувала Європейську зелену угоду. Амбітна мета, поставлена Європою — стати кліматично нейтральним континентом до 2050 — вже тягне за собою певні політичні і бізнесові зобов’язання перед партнерами з ЄС. Тому виробники України ігнорувати тенденцію не можуть. Охорона довкілля з модного тренду перетворилася на вимогу часу, зелені проєкти стають економічно обґрунтованими, дешевшими і стають окремим бізнесом. Компанія МХП поставила перед собою амбітну мету — досягнути вуглецевої нейтральності до 2030 року. Яку інноваційну програму пропонує МХП для вуглецевонейтрального виробництва? З’ясовуємо в матеріалі.

ЕКОЛОГІЧНИЙ ПОДАТОК

Як в Україні зробити ефективнішим екологічний податок на викиди СО2

В умовах виконання Паризької угоди із протидії глобальному потеплінню урядом України в законопроєкті № 5600 передбачено підвищення ставок екологічного податку на викиди двоокису вуглецю (СО2) втричі, а саме з 10 грн/т до 30 грн/т. Чи стане це дієвим заходом з фіскальної точки зору для бюджету та досягнення кліматичних цілей? Та як в Україні зробити ефективнішим екологічний податок на викиди СО2?

АКТУАЛЬНЕ ІНТЕРВ’Ю

Відновлювана енергетика: шлях до взаємовигідного партнерства чи спосіб спекуляції

Відновлювана енергетика — це шлях до взаємовигідного партнерства людини та природи, що приносить користь не тільки довкіллю, а i є вигідною інвестицією для бізнесу. Мала генерація може частково або повністю забезпечити новоутворені громади електроенергією та зробити їх енергонезалежними. Проте високий попит на ринку малих сонячних електростанцій призвів до появи великої кількості компаній, які надають послуги з їх встановлення та обслуговування. Однак часто українці стають жертвами недобросовісних організацій, які некваліфіковано підходять до виконання своєї роботи. Як розпізнати компанії-одноденки? Та чи можливо застерегти себе від ненадійних компаній у галузі сонячної енергетики? З’ясовуємо із засновником групи компаній «Solars Re-Energy Group».

ЕКОЛОГІЧНЕ НОРМУВАННЯ

Екологічна безпека під час господарської діяльності вуглевидобувних шахт: чи близько до колапсу?

Інтенсивний видобуток вугілля та техногенне навантаження на навколишнє природне середовище (НПС) наразі настільки велике, що пов’язані з ним екологічні зміни суттєво впливають на природу й здоров’я населення. Видобуток і переробка вугілля супроводжується інтенсивним впливом на всі компоненти НПС: підземні води, ґрунтовий покрив, частину земної поверхні в межах глибин гірничих робіт. Чи близько до критичного стану в екологічній безпеці під час господарської діяльності вуглевидобувних шахт? З’ясовуємо в матеріалі.

ПОВОДЖЕННЯ З ВІДХОДАМИ

Підходи до формування сучасної системи поводження з твердими побутовими відходами: що повинні знати суб’єкти господарювання

Структурна складність побутових відходів, різноманітність методів поводження з ними та технологій з їх переробки та утилізації, а також значна капітальна вартість таких рішень змушує органи місцевого самоврядування вишукувати найбільш раціональні та ефективні рішення. Які існують ефективні підходи до формування сучасної системи поводження з твердими побутовими відходами? З’ясовуємо в матеріалі.

ПРАКТИКУМ ЕКОЛОГА

Як обґрунтувати межі зон санітарної охорони артезіанських свердловин?

З  метою  забезпечення  охорони  водних об’єктів у районах забору води  для   централізованого   водопостачання населення, лікувальних  та  оздоровчих  потреб встановлюються зони санітарної охорони (ЗСО). Основна мета зон санітарної охорони – охорона джерела водопостачання від забруднення. Як обґрунтувати межі зон санітарної охорони артезіанських свердловин? Розглядаємо в матеріалі.

РОЗБИРАЄМО СИТУАЦІЮ

Інвентаризація джерел викидів в атмосферне повітря: помилки при зборі даних та як їх уникнути

На підприємстві проводиться інвентаризація викидів забруднюючих речовин на підприємстві. На підставі чого здійснюється включення технологічного обладнання, яке не є джерелом утворення викидів, до звіту по інвентаризації? Яка повинна бути процедура при створенні нових стаціонарних джерел викидів або реконструкції стаціонарних джерел викидів?

Як підприємству звільнитися від непридатних пестицидів — небезпечних відходів?

Після прийняття Постанови КМУ «Про внесення зміни до пункту 11 Положення про контроль за транскордонними перевезеннями небезпечних відходів та їх утилізацією/видаленням» від 21 листопада 2018 р № 1212  Міндовкілля отримало необхідне законодавче обґрунтування для видачі відповідних документів на здійснення транскордонних перевезень непридатних засобів захисту рослин на утилізацію.  Що робити підприємству для утилізації пестицидів та агрохімікатів та тари від них що утворилися внаслідок власної господарської діяльності?

АКАДЕМІЯ ЕКОЛОГА

Найбільш характерні порушення вимог природоохоронного законодавства та заходи впливу

Завдання контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища полягають у забезпеченні додержання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища всіма державними органами, підприємствами, установами та організаціями, незалежно від форм власності і підпорядкування, а також громадянами. Що повинні знати суб’єкти господарювання про контроль в галузі охорони навколишнього середовища? Які існують характерні порушення та заходи їх впливу? Розбираємо в матеріалі на прикладах.

ТОП-10 ЗАПИТАНЬ-ВІДПОВІДЕЙ

Є проблема? — Маємо рішення. Топ-10 запитань-відповідей:

  1. Чи існують санітарні норми, відстані для місць компостування побічних продуктів тваринного походження, не призначених для споживання людиною: гній, підстилка розділ 1 ст. 1 п. 2 Закону України «Про побічні продукти тваринного походження, не призначені для споживання людиною»? Якщо існують, то які саме?
  2. Суб’єкт господарювання отримує скарги від населення з приводу скидання рослинних відходів в яр паркової частини об’єкта ПЗФ (а саме ботанічного саду). У випадку неочищення яру від накопиченого та подальшого скидання, фізична особа має намір скаржитись до перевірних органів. Відповідно до звіту з інвентаризації відходів рослинного походження підприємство не має. Чи дозволяє чинне законодавство України суб’єктам господарювання компостувати рослинні залишки на своїй території, якщо вони вважать це доцільним? Чи має це бути з кимось погоджено?
  3. Якщо оргтехніку здати на утилізацію раніше, ніж буде затверджено департаментом екології реєстрові карти, то як подавати у звіті 1-відходи дані до статистики. Чи їх можна окремо подавати? 
  4. Підприємство А перебуває в санації. Відповідно до плану санації, затвердженого зборами кредиторів та ухвалою суду, передбачено продаж частини майна у вигляді єдиного майнового комплексу (далі — ЄМК). До складу ЄМК, в тому числі, входять стаціонарні джерела викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Підприємство Б на аукціоні набуває право власності на ЄМК, зокрема й на стаціонарні джерела викидів забруднюючих речовин, та повідомляє про продовження діяльності на підставі дозволів, які видавались Підприємству А, тобто попередньому власнику майна. Чи зобов’язане Підприємство Б отримувати дозволи на викиди? Чи має право Підприємство Б здійснювати господарську діяльність на підставі дозволів на викиди, які видавалися Підприємству А? Чи може підприємство Б вважатися правонаступником Підприємства А?
  5. Яким пакетом документів повинен володіти Виконавець при вивезенні золошлаків (4 клас — відходи мало небезпечні), утворених при спалюванні вугілля, із золошлакового відстійника підприємства, на якому вони утворилися? Вивезення на полігон для захоронення чи на проммайданчик Виконавця.
  6. Чи правда, що побутові відходи — це лише 3 % від усіх відходів, які не переробляються? Якщо так, то які шляхи поводження з іншими 97 % відходів? Де вони зберігаються?
  7. На підприємстві реорганізація. Чи можемо посаду назвати інженер з охорони праці та навколишнього середовища? Та чи не виникнуть запитання від інспекцій?
  8. Чим регламентований Журнал обліку утворення та руху відходів? Адже законодавчо є лише 1-ВТ. 
  9. У СЗЗ потрапляє ділянка під комерцію (на ньому хочуть побудувати АЗС). Чи це є порушенням законодавства?
  10. Надайте перелік промислових відходів і речовин, заборонених для захоронення на полігоні побутових відходів

ЕКОШПАРГАЛКА

Шпаргалка еколога на жовтень 2021

Розсилка новин

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсиланням спаму.
X
Завантаженя матеріалів цього розділу доступне тільки для зареєстрованих користувачів порталу.
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?
X
Читати матеріали цього розділу в повному обсязі можуть лише зареєстровані користувачі порталу
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»

ecolog-ua.com

Дякую,
не показуйте мені це!