Архів номерів

Презентаційний
випуск

Передплатіть у фахівця:
0 800 215 522
(безкоштовно в межах України)
або +38 066 690 87 10
(WhatsApp, Viber, Telegram),
sales@techmedia.com.ua

Передплатні індекси:
60750, 68155, 89880


ЕКОЛОГ РОКУ

Проєкт «Люди в професії»

NEWS

Моніторинг законодавства

  • Про внесення змін до пункту 43 переліку видів діяльності, що належать до природоохоронних заходів
  • Про внесення змін до пункту 16 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами
  • Про затвердження лімітів використання (відстрілу, відлову) диких парнокопитних та хутрових звірів і встановлення Норм відстрілу інших мисливських тварин, віднесених до державного мисливського фонду, одним мисливцем за день полювання у сезон полювання 2021–2022 років
  • Про внесення змін до Положення про функціональну підсистему запобігання та ліквідації надзвичайних ситуацій у зоні відчуження і зоні безумовного (обов’язкового) відселення єдиної державної системи цивільного захисту

ЕКОЗАКОНОДАВСТВО

ПАЕУ про «довкіллєвий» день у Верховній Раді: нові правила в законодавчому полі. Яких змін очікувати у природоохоронній сфері?
15 липня 2021 року на вимогу Президента України відбулося позачергове засідання Верховної Ради, на якому з 15 запропонованих до голосування проєктів 9 стосувалися природоохоронної сфери. Результати розгляду в матеріалі.

Що змінилося в Законі України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» за останні півроку?
27.04.2021 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання надмірному тиску на суб’єктів господарювання» від 04.03.2021 р. № 1320-IX, на підставі якого внесено зміни до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 р. № 877-V

НАДРОКОРИСТУВАННЯ

Правда про оцінку впливу на довкілля в галузі надрокористування: що повинен знати суб’єкт господарювання

Обов’зково підлягає оцінці впливу на довкілля планована діяльність, яка віднесена до першої і другої категорії видів планованої діяльності та об’єктів, які можуть мати значний вплив на довкілля згідно частин другої і третьої статті 3 Закону про ОВД. На жаль, процедура ОВД в українських реаліях стала інструментом екорейдерства та екотероризму зі сторони недоброчесної громадськості. Тому, які реалії повинен знати суб’єкт господарювання в галузі надрокористування при проходженні ОВД? Та як боротися із ними? З’ясовуємо в матеріалі.

ПРАКТИКУМ ЕКОЛОГА

Розглядаємо внутрішньовиробничі питання та складаємо інструкцію по поводженню з відходами на території підприємства

Обов’язки суб’єктів господарської діяльності у сфері поводження з відходами чітко визначені ст. 17 Закону України «Про відходи». Але не у всіх працівників підприємства у посадових інструкціях прописані обов’язки щодо вивчення законодавчої бази у сфері поводження з відходами. Що робити у такому випадку, як донести працівникам підприємства вимоги екологічного законодавства? З’ясовуємо в матеріалі та разом складаємо інструкцію по поводженню з відходами на території підприємства.

ЗРАЗКИ ДОКУМЕНТІВ

Паспортизація ГОУ: оновлені вимоги та рекомендації. Розробляємо паспорт на прикладі

Усі підприємства зобов’язані провести паспортизацію своїх газоочисних установок (ГОУ). Розроблені паспорти ГОУ повинні відповідати встановленим нормам та технічним вимогам. На сьогодні виявлені численні оновлення до вимог. Тому, як правильно розробити паспорт ГОУ з дотримання чинних вимог, як не допустити помилок і не отримати припис при перевірці — ми підготували роз’яснення з прикладом в матеріалі.

ЕКОЛОГІЧНИЙ МОНІТОРИНГ

Інформаційні технології супутникового моніторингу якості повітря: рішення для України

З кожним роком у світі зростає кількість шкідливих речовин, які різнорідними способами потрапляють у зовнішнє середовище та мають безпосередній вплив на здоров’я людства. Тому питання моніторингу якості повітря стає дедалі актуальнішим та потребує більшої уваги та досліджень. Про те, які доступні рішення існують для України — розглядаємо в матеріалі.

ЕКОТЕХНОЛОГІЇ

Якісні системи екологічного моніторингу — перший крок до подолання екологічної кризи в країні

Останнім часом ситуація зі шкідливими атмосферними викидами викликає все більше занепокоєння у всьому світі. Поряд з природними забрудненнями, від яких потерпає не тільки людство, а й планета в цілому, потужність забруднюючих джерел антропогенного походження в багатьох випадках перевищує потужність природних. Тому як запобігти екологічній кризі в країні? Та як обрати якісні системи екологічного моніторингу? Розглядаємо в матеріалі.

АКТУАЛЬНІ РОЗ’ЯСНЕННЯ

Моніторинг довкілля: навіщо обирати акредитовану лабораторію?

Контроль за якістю стічних вод, оцінка якості води, інструментальні дослідження викидів забруднюючих речовин в атмосферу, аналіз ґрунту та контроль радіаційного стану є важливими питаннями для уникнення непередбачуваних витрат підприємства за забруднення довкілля. Що необхідно знати, обираючи лабораторію для проведення спостережень за станом навколишнього природного середовища та рівнем його забруднення? Наводимо в матеріалі шість факторів, які допоможуть у виборі.

ОХОРОНА ЗЕМЕЛЬНИХ РЕСУРСІВ

Агрохімічний паспорт: ключовий аспект оцінки ризиків агробізнесу

Ґрунт має важливе значення для виживання людини. Разом із кліматом ґрунт визначає, які культури можна вирощувати і прогнозувати врожайність. З відкриттям ринку земель товарного сільськогосподарського призначення у власників та інвесторів виникла потреба в оцінці ризиків агробізнесу. Яка процедура агрохімічної паспортизації? Чи існує стабільне законодавче поле? З’ясовуємо в матеріалі.

Екологізація ґрунтів: поняття, проблеми, шляхи досягнення
Стале погіршення екологічної ситуації в Україні підтверджується 109 позицією нашої держави серед 180 країн світу. Недостатня екологізація ґрунтів призводить до дисонансу у такій важливій функції, як поєднання біологічного і геологічного кругообігів. Послаблюється вклад ґрунту в підтримку біологічного кругообігу, що пов’язано насамперед з ерозією ґрунтового покриву і його хімічним забрудненням, що істотно знижує загальну біологічну активність ґрунтів. Як знайти баланс в екологізації ґрунтів? Які існують проблеми і як їх вирішити? Розглядаємо в матеріалі.

РОЗБИРАЄМО СИТУАЦІЮ

Висновок з оцінки впливу на довкілля: процедура отримання та підстави його оскарження

Підприємство розробляє оцінку впливу на довкілля. Всі етапи пройшли безпомилково, на фінальній процедурі отримання Висновку знайшли різнобачення щодо процедури отримання та спірні питання у періоді отримання. Просимо надати роз’яснення щодо процедури отримання та законодавчих підстав для оскарження ОВД .

ЕКОТРАНСФОРМАЦІЯ

Екологічна кооперація як інструмент раціонального природокористування: реальні кейси

Кооперація та кооператив — слова, що відлякують українців та нагадують їм наслідки радянської колективізації. При цьому у господарствах з одним власником дедалі частіше в Україні ми спостерігаємо, як нераціонально використовуються природні ресурси: на ланах із року в рік вирощується одна монокультура, а часто-густо на родючих чорноземах з’являються сонячні електростанції. Виходом є синергія двох і більше бізнесів на одній земельній ділянці — екологічна кооперація. Як дану кооперацію перетворити на реальний інструмент раціонального природокористування — з’ясовуємо в матеріалі на реальних прикладах.

ЕКОШПАРГАЛКА

Шпаргалка еколога на вересень 2021

ПРАКТИКУМ ЕКОЛОГА

Є проблема? — Маємо рішення. Топ-10 запитань-відповідей:

  1. Статтею 17 Закону України «Про відходи» введено необхідність отримання суб’єктами господарювання дозволів на здійснення операцій у сфері поводження з відходами та подання декларації про відходи. Наразі нема порядку отримання дозволу та суб’єкти господарювання можуть діяти за принципом мовчазної згоди. Проте, відповідно до статті 1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», принцип мовчазної згоди – це принцип, згідно з яким суб’єкт господарювання набуває право на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності без отримання відповідного документа дозвільного характеру, за умови якщо суб’єктом господарювання або уповноваженою ним особою подано в установленому порядку заяву та документи в повному обсязі, але у встановлений законом строк документ дозвільного характеру або рішення про відмову у його видачі не видано або не направлено. Який пакет документів необхідно подати суб’єкту господарювання, якщо нема порядку?
  2. Підприємство має дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря терміном до 2026 року. У звіті про інвентаризацію джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря на одному з джерел невірно надані дані. Потрібно зробити коригування інвентаризації викидів на 1 джерелі (у нас їх 68). Як провести коригування звіту з інвентаризації та отримати новий дозвіл на викиди?
  3. Коди відходу 77.30.3.06, 77.20.3.1.01, 6000.2.9.17 (побутові відходи та матеріали оптиральні, зіпсовані ) до якого класу небезпеки відносяться?
  4. Яким документом визначено контроль забруднюючих речовин на межі СЗЗ підприємства? Які забруднюючі речовини повинні контролюватися і які встановлено нормативи для цих речовин?
  5. В яких нормативних документах прописані граничні терміни зберігання відходів (для небезпечних відходів — один рік, для малонебезпечних — два роки) до передачі на утилізацію?
  6. Як застосувати відповідні санітарні правила, визначити санітарний клас підприємства та побудувати розрахунковий майданчик ті провести розрахунок розсіювання забруднюючих речовин при оформленні документів, у яких обґрунтовуються обсяги викидів?
  7. На виробництві, від спалювання пілетів з соняшникової лузги утворюються відходи – зола, яким способом можливо утилізувати даний вид відходу? Чи можна передавати відходи для вивезення на сміттєзвалище як відходи четвертого класу небезпеки? Чи необхідно скласти договір с спеціальною організацією на передачу відходу?
  8. На підприємстві згідно проведеної в 2020 році інвентаризації промислових відходів та джерел їх утворення виявлено 41 вид відходів 1–4 класів небезпеки, чи правомірно укладати договори на послуги щодо утилізації, видалення чи розміщення відходів зі спеціалізованими підприємствами по мірі їх утворення, або необхідно укладати відповідні договори завчасно на початку кожного року?
  9. Під час перевірки екологічною інспекцією підприємству зроблено припис розробити паспорти на газоочисні установки ЗІЛ-900 і МІОТ. Фахівці інспекції стверджують, що Правила не поширюються на установки, які включені в замкнутий цикл технологічного процесу, а обробка деталей на заточний верстаті не є замкнутим циклом технологічного процесу. Чи є пилеосадникові агрегати ЗІЛ-900 і МІОТ, якщо вони знаходяться всередині цеху, ПГОУ, чи потрібно на них розробляти паспорти, і робити щорічні заміри по вхідних параметрах?
  10. Згідно із положеннями останнього абзацу п. 52 постанови Кабінету Міністрів № 960 від 23 вересня 2020 року «Про затвердження Порядку здійснення моніторингу та звітності щодо викидів парникових газів» (Порядок) установка не може вважатись простою установкою, якщо на ній використовується кілька різних методик моніторингу. З метою правильного застосування положень Порядку, прошу надати роз’яснення з приводу того, про які саме методики моніторингу ведеться мова: Методики оцінки викидів — на основі розрахунків, неперервних вимірювань, альтернативна та їх комбінація. Методики розрахунку ПГ, які відносяться до методик на основі розрахунків, а саме: стандарт та баланс мас. Методики моніторингу по видах діяльності (згідно Методичних рекомендацій): М1-М12.

Розсилка новин

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсиланням спаму.
X
Завантаженя матеріалів цього розділу доступне тільки для зареєстрованих користувачів порталу.
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?
X
Читати матеріали цього розділу в повному обсязі можуть лише зареєстровані користувачі порталу
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»

ecolog-ua.com

Дякую,
не показуйте мені це!