Архів номерів

Презентаційний
випуск

Передплатіть у фахівця:
0 800 215 522
(безкоштовно в межах України)
або +38 066 690 87 10
(WhatsApp, Viber, Telegram),
sales@techmedia.com.ua

Передплатні індекси:
60750, 68155, 89880


NEWS

Моніторинг законодавства

Про внесення змін до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами

Про реалізацію експериментального проєкту з надання в електронній формі висновку щодо того, чи підпадають відходи Зеленого переліку відходів, які є об’єктом експорту або імпорту, під дію п. 6-33 Положення про контроль за транскордонним перевезенням небезпечних відходів та їх утилізацією/видаленням

Про схвалення Концепції загальнодержавної цільової програми використання та охорони земель

Про затвердження Порядку консервації земель

ЕКОЗАКОНОДАВСТВО

Екозаконодавство в АПК: порушення, відповідальність, судова практика

Аграрний сектор є одним з найбільш важливих галузей національної економіки, який охоплює різні види економічної діяльності щодо виробництва сільськогосподарської продукції та продуктів харчування. В останні роки аграрний сектор України демонструє позитивну динаміку та збільшує обсяги виробництва, внаслідок чого дедалі частіше постає питання екологічно збалансованого розвитку аграрного сектора. Які вимоги законодавства у сфері АПК? З’ясовуємо на прикладах.

ЕКОАКЦЕНТ

Кліматичні та техногенні ризики: мислити глобально, діяти локально

Останні два роки немов переконують людство у справдженні моторошних антиутопій на тему стихійних лих і природних катастроф. Техногенні ризики все частіше фігурують поруч із геополітичними у дискурсі міжнародної політики. Таким чином, кліматичні і техногенні ризики сьогодення потребують як уваги і дій держави, громад, бізнесу в Україні, так і міжнародної й транскордонної співпраці. Що можна зробити сьогодні, глобально і місцево? Розбираємо в матеріалі.

Розумне споживання: від тарілки до розетки

Досягнення розумного балансу між людським споживанням та його впливом на світ живої природи, та й самої людини, сьогодні є безумовним пріоритетом діяльності світової інтелектуальної еліти. Люди, які спілкуються різними мовами, стурбовані одними й тими самими проблемами: доступність їжі, доступність води, доступність енергії… Як забезпечити таку доступність сьогодні та зберегти її завтра? З’ясовуємо в матеріалі.

АКТУАЛЬНЕ ІНТЕРВ’Ю

Чому зелений бізнес — це більше ніж бізнес: про лідера сфери розвитку культури озеленення в Україні

Щороку бізнес-ідеї з відкриття «зелених» підприємств, наприклад садових центрів, стають дедалі перспективнішими. Торгівля рослинами з може приносити не лише непоганий прибуток, а й насолоду. На відміну від багатьох інших бізнес-ідей, відкриття такого підприємства вимагає не лише грошових вкладень, професійних знань та віри у власний успіх, а й розуміння всіх довкіллєвих особливостей такої діяльності, зокрема усі рослини мають бути адаптовані не лише до клімату України, а й до майбутніх його змін. Про секрети успіху, алгоритми створення «справи життя» та мотивацію до діяльності в сфері озеленення дізнаємося разом у «ягідної королеви» не лише Житомирщини, а й усієї України, експерта з озеленення, засновника ТОВ «Брусвяна» Ліліани Дмитрієвої.

ЗЕМЛЕКОРИСТУВАННЯ

Відновлення родючості ґрунтів. Екологічні способи обробітку ґрунту

Враховуючи складність ґрунтової системи та елементів, які формують власне родючість, стає зрозумілим, що будь який необґрунтований з наукової точки зору вплив може дестабілізувати цю систему і призвести до розвитку деградаційних явищ і, відповідно, зниження родючості ґрунтів. Які існують сучасні екологічні способи обробітку ґрунту? Розбираємо в матеріалі.

ЕКОРОЗРАХУНКИ

Нова методика нормативної грошової оцінки земель: ключові зміни

Оскільки нормативна грошова оцінка земельних ділянок є переважно базою для оподаткування, оновлення методики оцінки спеціально здійснювалося таким чином, щоб воно не призвело до суттєвих змін у податковому навантаженні, адже значне зниження показників оцінки може призвести до зниження надходжень місцевих бюджетів, тоді як значне зростання може призвести до погіршення бізнес-клімату через відповідне збільшення податкового навантаження на землевласників та землекористувачів. Які ключові зміни закладені в оновленій формі методики нормативної грошової оцінки земель? З’ясовуємо в матеріалі.

АКТУАЛЬНІ РОЗ’ЯСНЕННЯ

ЕКОмодернізація: першочергові кроки та як залучити кошти

В умовах дефіциту вільних обігових коштів суб’єктів господарювання, посиленого COVID-19 кризою, — вимога дотримання значного спектру екологічних стандартів та згідно з міжнародними зобов’язаннями України стали особливо складним викликом для бізнесу. Якого сприяння варто очікувати від владних кіл — відповіді в рекомендаціях міжнародної спільноти, які системно оглянемо далі.

Кліматично орієнтоване сільське господарство – підвищення рентабельності та стійкості до кліматичних умов, заощаджуючи при цьому кошти, час та ґрунти

У статті про головне:

  1. Зміна клімату та ризики для сільського господарства. Порядок денний в світі щодо зміни клімату. COP26.
  2. Деградація грунтів.
  3. Подорожчання ресурсів.
  4. Кліматично-орієнтовані рішення.
  5. Карбон фармінг. Торгівля вуглецевими сертифікатами.
  6. Зелене фінансування.

Проблемні аспекти поводження з обладнанням та матеріалами забрудненими природними радіонуклідами в нафтогазовій галузі України

У кінці минулого століття у більшості країн світу і в Україні намітилася нова, досі невідома проблема, пов’язана із забрудненням нафтопромислового обладнання та довкілля нафтогазовидобувних регіонів природними радіонуклідами, переважно – радієм (Ra-226), торієм (Th-232) та калієм (K-40). Які існують проблемні аспекти поводження з обладнанням та матеріалами забрудненими природними радіонуклідами в нафтогазовій галузі України? Та які можливі шляхи їх вирішення? З’ясовуємо в матеріалі.

АКАДЕМІЯ ЕКОЛОГА

На що звернути увагу при отриманні дозволу на користування надрами?

У статті про головне:

  1. На які види користування надрами надаються дозволи?
  2. Які строки дії дозволів у користуванні надрами? Важливі моменти.
  3. Яка процедура надання користування надр?
  4. Що повинні містити угоди про користування ділянкою?

Які вимоги до тимчасового зберігання відходів на території підприємства, терміни та дозволені обсяги у 2022 році?

Стаття допоможе розібратися:

  1. Які обов’язки суб'єкта господарської діяльності, у власності або у користуванні якого є хоча б один об'єкт поводження з небезпечними відходами?
  2. Ким визначається відповідний клас відходів?
  3. Згідно яких документів зберігають небезпечні відходи на території підприємств?

ЗРАЗКИ ДОКУМЕНТІВ

Як скласти паспорт МВВ: зразок та пояснення. Законодавчі   вимоги щодо місць видалення відходів

Головне в статті:

  1. На підставі чого ведеться реєстр МВВ?
  2. Що таке спеціальний паспорт МВВ?
  3. На що звернути увагу при оформленні паспорта?
  4. Зразок Паспорта місця видалення відходів.

ПОВОДЖЕННЯ З ВІДХОДАМИ

Роздільний збір відходів у громаді: як стимулювати сортування та чому «сміттєпереробний завод» — це міф?

З 2018 року в Україні заборонили «захороняти» на полігонах неперероблені побутові відходи. Фактично це означало, що всі мають почати сортувати сміття, а зібрана вторсировина має перероблятися. Однак масштабного поширення практика сортування не набула. Централізовано роздільний збір працює тільки у декількох громадах країни, зокрема у Львові, Хмельницькому та Вишгороді. Проте питання сортування є актуальним для всіх без винятку населених пунктів. Тож з’ясуймо, як громаді запровадити роздільний збір відходів.

Компостування органіки: як і для чого це відбувається?

Більшість людей сприймає компостування як одну із технологій органічного удобрення. Насправді компостування буває різним, залежно від методу переробки якість компосту відрізнятиметься. Важливо отримати максимально якісний компост і потрібно пам’ятати, що компостування – це не тільки виготовлення якісних добрив, з оптимальним співвідношенням елементів живлення, знезаражене від збудників хвороб, це ще й джерело корисної мікрофлори, яку ми вносимо в ґрунт. Отже, компостування органіки: як і для чого це відбувається у Львові? З’ясовуємо в матеріалі.

ПРАКТИКУМ ЕКОЛОГА

Є проблема? — Маємо рішення. Топ-10 запитань-відповідей:

  1. У нашому місті працюють два комунальних підприємства, які виробляють теплову енергію для мешканців міста. В березні 2022 року буде припинення другого підприємства шляхом приєднання до нашого підприємства. Виникають питання:
  • Із чого починати діяти в разі приєднання до нас другого підприємства, покроково, щоб не склалася така ситуація, що котельні не можуть працювати, адже дозволи анульовано?
  • Чи потрібно надсилати листа в дозвільний орган, що видав дозволи (Департамент природних ресурсів ОДА), про те, що друге підприємство приєднується до нас? Якщо так, то якого змісту має бути лист та коли його надсилати?
  • Чи анулюються дозволи на викиди другого підприємства? Їх потрібно переоформляти? Якщо так, то з якого часу? Котельні не можуть працювати без дозволів, ми надаємо послуги з опалення та гарячого водопостачання місту безперервно. Як усе організувати, щоб вчасно оновити дозволи? На переоформлення дозволів потрібен певний період, як у такому разі можуть котельні працювати?
  1. При сплаті екологічного податку за викиди в атмосферне повітря виникло питання стосовно визначення класу небезпечності забруднюючої речовини. Наразі існує 2 нормативних документи, що визначають клас небезпеки ЗР: наказ Мінприроди від 27 червня 2006 року № 309 та наказ МОЗ від 14.01.2020 № 52, в яких класи небезпечності ЗР, зокрема сульфатної та оцтової кислот, фреону та вінілацетату, відрізняються. Яким нормативним документом користуватися при визначенні класу небезпеки ЗР при сплаті екологічного податку?
  2. Чи належать обов’язковій реєстрації в Держгеонадра свердловини:
  • недіючі;
  • спостережні;
  • ліквідовані.
  1. Маємо дискусію щодо необхідності оформлення звіту ОВД додатково до проєкту будівництва очисних споруд продуктивністю 1200 м3/добу. Чи потрібно на таку продуктивність очисних споруд розробляти звіт ОВД?
  2. Якщо оргтехніку здати на утилізацію раніше, ніж затверджуються департаментом екології реєстрові карти, то як подавати у звіті № 1-відходи дані до статистики. Чи їх можна окремо подавати?
  3. Нові ставки для розрахунку екологічного податку потрібно буде застосовувати для 1-го кварталу 2022 року чи вже для розрахунку за 4-й квартал 2021 року?
  4. Підприємство має на балансі локальні очисні споруди дощових та талих вод. Після очищення дощові стоки спрямовуються у ставок-резервуар з подальшим випаровуванням в атмосферне повітря природним шляхом. Чи необхідно заповнювати рядок 10 таблиці 3 форми № 2 тп-водгосп річна, і які саме дані необхідно вносити?
  5. Підприємство займається ремонтом залізничного рухомого складу і розпочало свою роботу у 1992 році. Екологічну експертизу не проходили. Чи потрібно проходити процедуру ОВД?
  6. Наказом Держстату від 25.06.2021 № 163 затверджено нову форму звіту. Інструкція із заповнення звіту є лише для колишньої форми. Чи потрібно в цей звіт вносити витрати на розробку ОВС/ОВНС та дослідження, які вимагають міжнародні установи та розпорядження КМУ у межах впливу на довкілля?
  7. На підприємстві в зоні 2 поясу СЗЗ зони свердловини підземної води розташована ємність зберігання палива, але це заборонено законом. Чи можливе розміщення ємностей в закритому приміщенні без доступу до відкритого ґрунту?

ЕКОШПАРГАЛКА

Дії суб’єкта господарювання для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами

Шпаргалка еколога на березень 2022

 

 

Розсилка новин

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсиланням спаму.
X
Завантаженя матеріалів цього розділу доступне тільки для зареєстрованих користувачів порталу.
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?
X
Читати матеріали цього розділу в повному обсязі можуть лише зареєстровані користувачі порталу
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»

ecolog-ua.com

Дякую,
не показуйте мені це!