Архів номерів

Презентаційний
випуск

Передплатіть у фахівця:
0 800 215 522
(безкоштовно в межах України)
або +38 066 690 87 10
(WhatsApp, Viber, Telegram),
sales@techmedia.com.ua

Передплатні індекси:
60750, 68155, 89880


NEWS

Моніторинг законодавства

  • Про затвердження лімітів та прогнозів допустимого вилову спеціального використання водних біоресурсів загальнодержавного значення в Азовському морі із затоками на 2022 рік та внесення змін до деяких наказів Міністерства аграрної політики та продовольства України
  • Про захист інтересів суб’єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни
  • Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо діяльності у сфері довкілля та щодо цивільного захисту на період дії воєнного стану

ЕКОЗАКОНОДАВСТВО

Оновлення природоохоронних вимог щодо діяльності під час воєнного стану

Військова агресія держави-терориста проти України, зобов’язує мобілізуватися та спрощувати проведення відновлювальних робіт з ліквідації наслідків збройної агресії та бойових дій під час дії воєнного стану та у відбудовний період після закінчення воєнних дій, у тому числі щодо їх включення до таких, що не потребують оцінки впливу на довкілля. З цією метою Верховною Радою України 15 березня 2022 року прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо діяльності у сфері довкілля та щодо цивільного захисту на період дії воєнного стану». Розглянемо ключові зміни у сфері охорони довкілля, запропоновані проєктом.

АКТУАЛЬНІ РОЗ‘ЯСНЕННЯ

Про спрощення дозвільних процедур та регулювання для пришвидшення відновлення інфраструктури та економіки України: актуальний коментар

На сьогодні є вкрай важливою задачею покращення забезпечення обороноздатності держави під час воєнного стану, спрощення дозвільних процедур та регулювання і пришвидшення відновлення інфраструктури та економіки України, повернення до нормального стану життєдіяльності громадян України після закінчення війни поряд зі збереженням довкілля. Як подолати існуючі перепони в здійсненні господарської діяльності? Які нові реалії роботи? 21 березня під час онлайн-круглого столу профспілки екологів ПАЕУ з заступником міністра Міністерства захисту довкілля і природних ресурсів Олександром Краснолуцький говорили про болючі питання для екологів підприємств. Про спрощення дозвільних процедур та регулювання для пришвидшення відновлення інфраструктури та економіки України — читайте в матеріалі.

Як оцінити шкоду довкіллю від стихійних поховань та неприбраних тіл загиблих: подальше відшкодування за рахунок контрибуцій і репарацій від держави-агресора?

            У статті:

  • Чому неприпустимо залишати тіла та залишки загиблих військовослужбовців просто так, на землі чи у водоймах?
  • Чому методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням земельних, водних ресурсів або атмосферного повітря, розроблені для умов мирного часу не пристосовані до обрахунку таких специфічних наслідків бойових дій?

Все про розрахування шкоди, завданої довкіллю, певним видом зброї

            Стаття роз’яснить:

  • Як складові частини боєприпасів впливають на стан довкілля
  • Різниця між шкодою від стрілецької зброї та артилерійських снарядів
  • Що показали проведені дослідження в зоні артилерійських навчань Яворівського полігону науковцями Академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного в 2015 р.
  • Що слід фіксувати для майбутньої розробки програм рекультивації

ЕКОТРАНСФОРМАЦІЯ

Автоматизований пост екологічного моніторингу інтегрований у європейську систему: кейс ПрАТ «Укрграфіт»

Щороку 9 мільйонів людей з усього світу помирають через забруднене повітря. В Україні рівень смертності від забрудненого повітря найбільший у світі — 120 смертей на 100 тисяч населення. Також, за повідомленням ВООЗ, забруднене повітря спричиняє кожен третій інсульт, рак легень та хвороби серця. Особливо негативно дана ситуація позначається на повітряному басейні, який безпосередньо впливає на здоров’я населення індустріальних міст, до яких належить м. Запоріжжя. Саме тому важливим стане своєчасне та достовірне прогнозування значних рівнів забруднення атмосферного повітря, яке є невіддільним фактором під час проведення природоохоронних заходів. Про автоматизований пост екологічного моніторингу, інтегрований у європейську систему, розповідаємо на прикладі кейсу ПрАТ «Укрграфіт».

РОЗБИРАЄМО СИТУАЦІЮ

Які особливості нарахування екологічного податку за стічні води в умовах воєнного стану?

Які особливості нарахування екологічного податку в умовах воєнного стану? Яким чином діяти, якщо виробництво призупинене і немає можливості робити щоквартальний контроль якості стічних вод? Розбираємо в матеріалі.

ПРАКТИКУМ ЕКОЛОГА

Робота еколога в умовах воєнного часу: експерт на зв’язку

  • Як розрахувати екологічний податок за 1 квартал, якщо ми не працюємо з початку війни?
  • Як визначити кількість викидів СО2 для нарахування екологічного податку:
  • за питомими показниками, зазначеними в звітах з інвентаризації;
  • або за Методичними рекомендаціями з оцінки викидів парникових газів за видами діяльності установок, затвердженими наказом Міндовкілля № 671 від 13.10.2021?
  • Що робити, якщо не встигли провести лабораторнi вимiри, згiдно вимогам Висновку з ОВД за 1 квартал 2022 року? Пiдприємство працювало до 24.02.22
  • На суб’єкт господарювання покладається обов’язок із здійснення післяпроектного моніторингу**, а саме ..." й вказано перелік пунктів. Про результати моніторингу повідомляти Департамент екології та природних ресурсів та Державну екологічну інспекцію протягом місяця, наступного за звітним роком. В якій формі повинно бути повідомлення про результат післяпроєктного моніторингу? Яка кінцева дата здійснення цього повідомлення, розтлумачте, будь ласка оце: «протягом місяця, наступного за звітним роком», якщо висновок від 25.02.2021 р.? В якому підзаконному акті вказано про відповідальність за невчасне повідомлення про виконання післяпроєктного моніторингу?
  • Яка буде ситуація з поточними процедурами ОВД. Зараз вони призупинені. Чи буде додано час на виконання оцінки та написання звіту? Тим паче, що обстановка змінилася, особливо в районах бойових дій.
  • Підприємство виправило виявлені невідповідності плану моніторингу викидів парникових газів на установці та не встигла відправити поштою, в зв’язку з бойовими діями. На даний період нова пошта ще не працює. Що потрібно зробити підприємству, щоб не було порушення законодавства?
  • Які дозвільні процедури (еко) можливо оформити в даний час? Які дозвільні документи підпадають під «декларативні»?
  • Як тепер відбуватиметься процедура видачі дозволів на викиди?
  • Чи можуть змінюватися форми документів звітності та вимоги до них?
  • Прошу надати роз’яснення щодо змін правил подання звітності в умовах воєнного стану. Звіт «Екологічні витрати» планувала здати 24 лютого но не встигла, чи буде можливість його здати?
  • Чи є процедура відновлення пошкоджених під час війни бумажних оригіналів дозвільних документів!? Що робити підприємствам, в разі втрати оригиналів цих документів, якщо копій немає?
  • Чи має юридичну силу рішення ДРС України від 30 грудня 2021 року № 35 без внесення Мінприроди змін у наказ № 7 від 10 лютого 1995 року про скасування реєстрації Звіту з інвентаризації викидів забруднюючих речовин на підприємстві?
  • Під час реєстрації звітів по інвентаризації у випадку відмови відсутні конкретні зауваження. Пишуть загальні фрази, посилаючись на окремі пункти Наказу № 7 від 10 лютого 1995року. Таким чином можна займатися перепискою до безкінечності. Які наші дії? Яким чином можуть бути оскаржені дії департаменту екології , який затримує реєстрацію звітів по інвентаризції протягом певного часу, окремі випадки до 3 місяців? При цьому суб’єкту господарювання не надсилаються листи про реєстрцію чи відмову в реєстрації по певним причинам? В департаменті пояснюють діючим карантином… Це було ще до воєнного часу.
  • Чи будуть нараховуватись збитки за роботу підприємства без дозвільної документації, якщо ні, то які періоди будуть виключені?
  • У травні 2022 планувалась екологічна перевірка державною інспекцією, чи буде вона перенесена на наступний рік?

АКАДЕМІЯ ЕКОЛОГА

Важливі документи системи енергоменеджменту: вимоги до розроблення та корисні поради

Питання про кількість і склад документів із енергоменеджменту, необхідних для демонстрації результативного планування, функціонування, управління та постійного покращення системи енергоменеджменту (далі – СЕнМ) та її процесів, вирішується безпосередньо на підприємстві. Характер і ступінь документування СЕнМ зумовлені особливостями організації підприємства. Документування може охоплювати всю діяльність підприємства або окремі її напрями. Які вимоги до розроблення існують та корисні поради? Розглядаємо в матеріалі.

АКТУАЛЬНЕ ІНТЕРВЮ

Продовольча безпека світу і green recovery: завдання з зірочкою для українського АПК

За день до війни ПАЕУ встигли провести другий міжнародний форум, присвячений питанням екотрансформації АПК та перспективній ролі ЄЗК в ринкових обмеженнях та викликах для сфери. З Ольгою Трофімцевою ми розглядали питання сталості і екологічності як конкурентні наші вітчизняні переваги на світових ринках. Що змінилось в питаннях продовольчої безпеки світу за останній місяць та яка роль українського АПК? З’ясовуємо в інтерв’ю.

ОХОРОНА АТМОСФЕРНОГО ПОВІТРЯ

Нормування викидів забруднювальних речовин в атмосферне повітря: алгоритм

Нормування як засіб правового регулювання відносин у сфері охорони повітря визнається законодавством і правовою доктриною. Разом зі стандартизацією він проводиться з метою встановлення комплексу обов’язкових норм, правил, вимог до охорони повітря від забруднення та забезпечення екологічної безпеки. Що потрібно знати про нормування викидів забруднювальних речовин в атмосферне повітря? З’ясовуємо в матеріалі.

ВОДОКОРИСТУВАННЯ

 Життєвий цикл водної свердловини: від буріння до ліквідації

У матеріалі про головне:

  1. Які передбачені заходи з будівництва свердловини?
  2. Алгоритм отримання дозволу на спеціальне водокористування.
  3. На що важливо звернути при дотриманні умов водокористування?
  4. Алгоритм із ліквідації водної свердловини.
  5. Які можливі ризики у випадку порушень водокористування?

Поводження зі стічними водами підприємства: вирішуємо гострі питання

У статті з’ясовуємо:

  1. Які існують методи очищення стічних вод
  2. Чи допускається скидання стічних вод у водні об’єкти
  3. Як розрахувати ефективність роботи локальних очисних споруд (ЛОС)
  4. Які можливі шляхи утилізації чи видалення мулу після ЛОС
  5. Які умови передачі стічної води на очищення іншому підприємству
  6. Як відбувається моніторинг якості стічних вод

ПРАКТИКУМ ЕКОЛОГА

Є проблема? — Маємо рішення. Топ-10 запитань-відповідей

  1. Згідно з умовами дозволу на викиди і спеціальне водокористування потрібно робити виміри показників забруднюючих речовин. А якщо не зробити їх, які можуть бути наслідки?
  2. Під час воєнних дій деякі магазини та склади з продукцією зазнали пошкоджень (вибухи, пожежі), палають продукти, «заморозка» та побутова хімія (серед якої є багато у балонах під тиском). Все це виділяє забруднюючі речовини в атмосферу, запахи від горілого м’яса тощо. Як правильно поводитися з усією продукцією після пожежі? Можливо, є певні кейси чи рекомендації, як це все утилізувати чи передати без шкоди для довкілля?
  3. Чи порушувалося питання щодо збитків, завданих водному середовищу та рибному господарству внаслідок російського вторгнення? А саме фіксація таких дій (в тому числі у Чорному та Азовському морях) внаслідок обстрілів у районі акваторії Одеської затоки.
  4. Як підприємство має оформити передачу відпрацьованого мастила територіальній обороні для потреб воєнного часу з найменшим порушенням законодавства.
  5. Підприємству постачає воду комунальне підприємство згідно з укладеним договором. Чи є необхідність отримання дозволу на спецводокористування? Комунальне підприємство встановило лічильник. Чи необхідно забезпечувати ведення журналу за формою ПОД 11?
  6. Наше підприємство регулярно обслуговує автомобілі на станціях технічного обслуговування. Який документ підтверджує контроль забруднюючих речовин у відпрацьованих газах автомобілів після технічного обслуговування на СТО?
  7. Під час позапланової перевірки екологічною інспекцією інспектор вбачає порушення, що прилад обліку води, розташований не в гирлі свердловини, а виведений в каптажну будівлю за 20 метрів від свердловини. При цьому до лічильника вода надходить єдиною трубою, втрат води і незаконних чи необлікованих врізок на шляху до лічильника немає. Облік води ведеться справно, дозвіл на спецводокористування наявний. Інспектор посилається на п. 7 ст. 44 Водного кодексу про обов’язок ведення обліку забору води, але там нічого не мовиться про місце розташування лічильника, то чи обґрунтовані такі звинувачення інспекції?
  8. Вперше заповнюю декларацію в електронному вигляді на сайті Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, і загалом все не складно, але маю справу з проблемою — продаємо як вторсировину макулатуру та пакувальну плівку 4 класу небезпечності, в одній фірмі, намагаюся ввести цю фірму в стовпчик 8, де наведено перелік фірм поводження з відходами, а цієї фірми в цьому переліку немає. Отже, ця фірма не має права проводити свою діяльність з відходами 4 класу небезпеки. І в стовпчику 8 перелічені фірми, які мають ліцензію на свою діяльність та зареєстровані у держорганах з небезпечними відходами або які отримали дозвіл на поводження з безпечними відходами. Отже, поки нас не оштрафували, треба договір з цією фірмою анулювати. Що робити?
  9. Компанія має пересувні джерела (автомобілі, трактори, спецтехніка), які є в інвентаризації джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Державна екологічна інспекція при перевірці підприємства робить припис (не здійснюється виробничий контроль викидів забруднюючих речовин пересувних джерел). Який механізм контролю викидів пересувних джерел, правовий режим перевірок, терміни і періодичність контролю відпрацьованих газів, чи потрібно підприємству складати договори зі спецорганізаціями?
  10. Прохання надати роз’яснення щодо необхідності проведення процедури ОВД для підприємства, яке займається виготовленням пелет (пресує тирсу — побічний продукт підприємства, розташованого поряд, додаючи воду та борошно). Підприємство має намір провести реконструкцію складського приміщення без зміни геометричних параметрів під меблеве виробництво («Реконструкція транзитного складу (виробнича споруда) меблевих підприємств під розміщення меблевого виробництва») та здавати в оренду для встановлення обладнання іншій юридичній особі, яка й буде виготовляти меблі. Основний вид діяльності підприємства згідно з Реєстром: «Виробництво інших виробів з деревини; виготовлення виробів з корка, соломки та рослинних матеріалів для плетіння».

ЕКОШПАРГАЛКА

Шпаргалка еколога на травень 2022

Розсилка новин

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсиланням спаму.
X
Завантаженя матеріалів цього розділу доступне тільки для зареєстрованих користувачів порталу.
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?
X
Читати матеріали цього розділу в повному обсязі можуть лише зареєстровані користувачі порталу
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»

ecolog-ua.com

Дякую,
не показуйте мені це!