Еколог року
Проєкт «Люди в професії»
News
Моніторинг законодавства
ЕКОзаконодавство
Дозвіл на викиди забруднюючих речовин стаціонарними джерелами викидів: уніфікований підхід отримання адмінпослуги
Відповідно до Закону України «Про адміністративні послуги» суб’єктом надання адміністративних послуг на кожну адміністративну послугу, яку він надає за законом, затверджуються інформаційна і тех¬нологічна картки, а в разі якщо суб’єктом надання є посадова особа, — органом, якому та підпорядковується. Розглядаємо уніфіковані форми
Ініціативи ПАЕУ
Післяпроєктний моніторинг у фокусі Національної поліції
З початку березня 2021 року суб’єкти господарювання, які мають намір реалізувати плановану діяльність та здійсню¬ють оцінку її впливу на довкілля, скерували запити до Голов¬ного слідчого управління Національної поліції України щодо зобов’язань надати інформацію про результати проведення післяпроєктного моніторингу.
На сьогодні реєстр з оцінки впливу на довкілля передба¬чає більше п’яти тисяч справ, відповідно й аналогічну кількість зобов’язань суб’єктів господарювання здійснювати післяпро¬єктний моніторинг. Наскільки правомірні вказані запити та який стосунок має Національна поліція до контролю за проведенням післяпроєктного моніторингу, спробуємо з’ясувати в матеріалі.
Академія еколога
Упорядковуємо документи з екологічних платежів
Екологічні платежі — це грошове зобов’язання за негатив¬ний вплив на навколишнє природне середовище, яке вносять юридичні та фізичні особи, діяльність яких негативно впли¬ває на довкілля. Як подати звітність з екологічного податку та рентних платежів? А також про особливості впорядкування документів з екологічних платежів — з’ясовуємо в матеріалі.
Охорона земельних ресурсів
Відповідальність за порушення екологічних нормативів при землекористуванні суттєво посилено: на що звернути увагу
Земля — найцінніше багатство нашої країни, і від її раціо¬нального та ефективного використання залежить добробут народу та екологічна безпека країни, загальновідома істина. А як насправді використовуються українські землі та ґрунти? Та яка відповідальність за порушення екологічних нормативів? З’ясовуємо в матеріалі.
Землекористування
Деградація земель: як розрахуватися відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому середовищу?
Законодавець визначив правила, за якими усі учасники земельних відносин спрямовують зусилля щодо охорони зе¬мель та сталого землекористування. Основним спеціальним законом є Закон України «Про охорону земель», а поняття шкода, втрати і збитки в земельному законодавстві мають різні значення та виконавців розрахунків. На що звернути увагу, аби запобігти необґрунтованому вилученню земель? З’ясовуємо в матеріалі.
Зразки документів
Розраховуємо об’єм стічних вод та сплату за їх скиди: ефективний алгоритм для уникнення помилок
Скидання зворотних вод у водні об’єкти є одним із видів спеціального водокористування і здійснюється на підставі дозволів, що видаються уповноваженими органами Держводагентства України. Як здійснити розрахунок об’єму стіч¬них вод та не допустити помилок у сплаті за їх скид до водного об’єкта? Розбираємо на прикладі в матеріалі.
Охорона атмосферного повітря
Нарахування збитків за процес законного оформлення нових джерел викидів підприємств
Поступові зміни у законодавчі та нормативні акти в сфері охорони довкілля сформували такі умови, що призводять до нарахування збитків за забруднення атмосферного повітря підприємству, яке здійснює процедуру отримання дозволу на викиди для нових джерел викидів в атмосферне повітря від¬повідно до чинних законодавчих вимог. У матеріалі спробуємо прослідкувати всю існуючу процедуру введення нового дже¬рела та нарахування збитків за процес законного оформлен¬ня нових джерел викидів підприємств.
Енергоменеджмент
Енергоменеджмент наших днів у фокусі практики
В матеріалі розбираємо один із ключових інструментів енергоменеджменту — моніторинг енергоспоживання в Україні. Теоретичні засади відомі багатьом, а ось практичні аспекти є більш цікавими. Пропонуємо їх розглянути на прикладі осо¬бистого досвіду експерта, який співпрацює з громадами та працює у цій галузі. Які проблеми енергоменеджменту існують на українському ринку? Які ж існують якісні технології та прак¬тика впровадження енергомоніторингу? З’ясовуємо в статті.
Практикум еколога
Покроковий план дій суб’єкта господарювання під час перевірки ДЕІ
Перевірки завжди вважаються стресовими «заходами» для бізнесу. І не має значення, планова ця перевірка або позапла¬нова, — вона все одно викликає у керівників занепокоєння з приводу її результатів. Власники та керівники суб’єктів госпо¬дарювання мають навчитися захищати свої права. Але якщо сам бізнес не знатиме цих прав та не буде ними користуватися, то за нього ніхто цього не зробить. В статті підготували покро¬ковий план дій суб’єкта господарювання під час перевірки ДЕІ.
Агроекологія
Зрошення земель: екологічні аспекти
В умовах критичного землеробства, особливої актуальнос¬ті має питання зрошення земель, коли опадів недостатньо і спостерігаються тривалі періоди посух. В матеріалі розгляда¬ємо основні кроки здійснення оцінки впливу на довкілля (ОВД) зі зрошення земель та рекомендації щодо вибору об’єкта во¬допостачання.
Актуальні роз’яснення
Основні елементи благоустрою контейнерних майданчиків для побутового сміття: екологічні норми та вимоги до їх розміщення
Протягом багатьох років питання щодо облаштування й приведення у відповідність до вимог законодавства контей¬нерних майданчиків для сміття на території України залиша-ється досить болючим та майже нереалізованим. І хоча на законодавчому рівні все більш-менш прописано, на практиці ми бачимо повну відсутність уявлення, як саме має виглядати контейнерний майданчик для побутових відходів й де відпо¬відно до норм законодавства його слід розташовувати. У ма¬теріалі з’ясовуємо, як варто облаштовувати контейнерні май¬данчики та яких вимог дотримуватися.
ЕКОтрансформація
Від екомодернізації до екокомунікації: досвід «Запоріжсталі»
Задля продовження роботи та забезпечування зайнятості сотні тисяч технологів металургійні підприємства вимушені трансформуватися — це сучасна запорука впевненого роз¬витку в майбутньому. Актуальність процесу екологічної транс¬формації зумовлена імплементацією європейських директив з охорони навколишнього середовища. Як цей шлях пройшов один із найбільших металургійних гігантів України — комбінат «Запоріжсталь», та які результати вже зараз представлені? З’ясовуємо в практичному кейсі.
ЕКОшпаргалка
Шпаргалка еколога на липень 2021
ТОП-10 ЗАПИТАНЬ-ВІДПОВІДЕЙ
Є проблема? — Маємо рішення. Топ запитань-відповідей
Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»