Архів номерів

Презентаційний
випуск

Передплатіть у фахівця:
0 800 215 522
(безкоштовно в межах України)
або +38 066 690 87 10
(WhatsApp, Viber, Telegram),
sales@techmedia.com.ua

Передплатні індекси:
60750, 68155, 89880


News

Моніторинг законодавства

  • Про затвердження Методики визначення збитків, заподіяних внаслідок забруднення та/або засмічення вод, самовільного користування водними ресурсами
  • Про затвердження Порядку розроблення та затвердження планів поліпшення якості атмосферного повітря
  • Про затвердження Методичних рекомендацій щодо розроблення положень про території та об'єкти природно-заповідного фонду України

ЕКОакцент

Водні ресурси на порядку денному: яка роль прокуратури?

Як повідомляла Продовольча та сільськогосподарська організація ООН, у світі обсяг прісної води на душу населення впав на 20 відсотків за останні два десятиліття і майже 60 відсотків зрошуваних земель відчувають її нестачу. Наслідки цього дефіциту є далекосяжними адже на зрошуване землеробство припадає 40 відсотків загального виробництва продовольства на планеті. Саме тому питання збереження водних ресурсів постійно перебуває на порядку денному світової прогресивної спільноти.

ЕКОзаконодавство

Зміни в регулюванні надрокристування в Україні: важливі акценти

Актуальні роз'яснення

Зруйноване централізоване водопостачання в умовах війни: як недопустити гуманітарно-техногенної катастрофи на період воєнного стану

Одним із руйнівних наслідків війни росії проти України є постійне знищення цивільної інфраструктури, у т. ч. тієї, яка забезпечує життєві процеси населення, зокрема системи централізованого водопостачання та водовідведення. Як не допустити гуманітарно-техногенної катастрофи на період воєнного стану? З’ясували з експертом.

Питання шахтних вод. Що змінилось під час війни?

Нітратне завтра: реальність чи міф?

Практикум еколога

Як забезпечити ефективне користування системами централізованого водопостачання та водовідведення

Ефективне використання водних ресурсів передбачає централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, які регламентуються відповідними правилами. Правила поширюються і на споживачів, і на виконавців послуг із централізованого водопостачання та водовідведення, у них визначено порядок та умови користування цими водопровідними мережами. Як забезпечити ефективне користування системами централізованого водопостачання та водовідведення, без порушень? З’ясовували з експертом

Локальні очисні споруди підприємства: як проводити моніторинг і розрахувати ефективність роботи

Питання необхідності локальних очисних споруд на підприємстві врегульовано Правилами приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення. Наявність локальних очисних споруд є обов’язковою для підприємств, якщо виробничі процеси підприємства входять до Переліку, що наведені в додатку 1 вказаних Правил, а також при систематичному скиді понаднормативних забруднень. Локальні очисні споруди споживача мають відповідати вимогам технічних умов, виданих виробником відповідно до Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України. Як проводити моніторинг і розрахувати ефективність роботи ЛОС? Розглянемо в статті.

Екологічна документація

Які документи регулюють питання скидання стічних вод? Шпаргалка екологу

Вода стічна утворюється в процесі господарсько-побутової та виробничої діяльності (крім шахтної, кар’єрної і дренажної води), а також при відведенні з забудованої території, на якій вона утворилася внаслідок випадання атмосферних опадів. Суб’єкти господарювання, які здійснюють скид стічних вод, повинні вести документацію за скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об’єкти. Які документи мають бути в наявності для функціонування очисних споруд на підприємстві? Який світовий досвід із врегулювання питання стічних вод. Розглядаємо в матеріалі.

Надрокористування

Підстави для внесення змін до спеціального дозволу на користування надрами

Особливі умови надрокористування передбачають:

  • вимоги до ефективності робіт;
  • сучасні технології видобування та перероблення корисних копалин;
  • порядок видобування корисних копалин, зокрема для запобігання негативним екологічним наслідкам і забезпечення безпеки забудованих територій;
  • види, обсяги та строки виконання робіт на ділянці надр;
  • підстави для припинення діяльності, пов’язаної з використанням ділянки надр.

В сьогоднішніх реаліях існує сотні випадків, коли анулювали спецдозвіл на користування надрами через некоректну процедуру внесення змін до існуючого дозволу. У статті розглянемо всі підстави для внесення коректив до спеціального дозволу на користування надрами.

Екологічне право

Яка відповідальність за порушення законодавства про надра?

Порушення законодавства про надра призводить до дисциплінарної, адміністративної, цивільно-правової та кримінальної відповідальності згідно із законодавством України. У статті розберемо практичні ситуації із порушення законодавства про надра, як врегулювати та які штрафні санкції передбачені.

Актуальні роз'яснення

Як знайти баланс в користуванні водними об’єктами для різних сфер економіки?

У період гострого дефіциту водних ресурсів і значного нарощування темпів економічного розвитку вкрай необхідно знайти розумний баланс між обмеженими ресурсами та необмеженими потребами. Як знайти цей баланс? Та які зобов’язання потрібно виконати? Розглядали в матеріалі.

Екоподаток

Екологічний податок в Україні-2022: як функціонує, які зміни та спроможність виконати майбутні жорсткі вимоги і нормативи

Екологічні виклики сьогодення потребують великої уваги і відповідних дій від держави, спрямованих на зниження шкоди, що завдається навколишньому природному середовищу, з одночасною підтримкою сталого економічного зростання. Держава має у своєму розпорядженні значну кількість інструментів, важливим з яких є екологічний податок. Як функціонує та які зміни в екологічному податку в Україні важливо врахувати в 2022 році? Та чи має країна спроможність виконати майбутні жорсткі вимоги і нормативи? З’ясовували в матеріалі.

Дозвільна документація

Отримуємо дозвіл на спеціальне водокористування: покроковий алгоритм та підстави для анулювання дозволу

Кожен суб’єкт господарювання, який здійснює свою діяльність у сфері водокористування повинен отримати відповідний дозвіл. Отримання дозволу на спеціальне водокористування є обов’язковим для тих суб’єктів, які здійснюють забір води з водних об’єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об’єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Який алгоритм отримання дозволу на спеціальне водокористування? Які підстави можливі для анулювання дозволу? З’ясовували в статті.

Академія еколога

Контроль стічних вод: періодичність та приклад розрахунку

Стічна вода — вода, що утворилася в процесі господарсько-побутової та виробничої діяльності (крім шахтної, кар’єрної і дренажної води), а також відведена з забудованої території, на якій вона утворилася внаслідок випадання атмосферних опадів. Контроль стічних вод є важливою складовою, порушуючи або недотримання вимог і періодичності передбачає відповідальність. Тому, яка періодичність контролю? Та як здійснити розрахунок? З’ясовували в матеріалі.

Судова практика

Порушення законодавства та відповідальність: кілька яскравих кейсів

Водокористування

Контроль якості підземних вод. Забруднення підземних вод та системи очищення

ЕКОтехнології та рішення

Ревіталізація забруднених поверхневих та зворотних вод: ефективні рішення

Сучасні технології очистки стічних вод: європейський досвід для України

Рециклінг стічних вод як комплексний інструмент економічного зростання підприємств, їх ресурсонезалежностіта захисту довкілля

Практикум еколога

Є проблема? — Маємо рішення. Топ-10 запитань-відповідей

  1. В умовах дозволу на спецводокористування встановлено здійснювати моніторинг якості зворотних вод та у контрольних точках під час кожного скиду. На підприємстві 3 випуски та 3 точки контролю впливу зворотних вод на водний об’єкт (фонова та 2 точки впливу). Для лабораторних досліджень підприємство за договором залучає атестовану лабораторію. Яким нормативним документом встановлено періодичність контролю зворотних вод та моніторинг водного об’єкта. В проекті ГДС в плані прописано моніторинг не менше 1 разу в квартал. На запит Держводагентство не дає відповіді. Як можливо врегулювати питання періодичності моніторингу, адже дощі йдуть за 1 рік близько 129 днів, а згідно з ДБН, дренажні води практично весь рік. Фінансово важко буде сплатити послуги моніторингу та постійно залучати лабораторію, яка надає послуги іншим підприємствам.
  2. Державний моніторинг підземних вод встановлений умовами дозволу на спецводокористування згідно з пп. 7 п. 12 відповідно до Постанови № 758 від 19.09.2018. Вода забирається із 3-х артсвердловин підприємства на задоволення санітарно-гігієнічних та виробничих потреб. Загальний забір води із 3-х артсвердловин становить 167 м куб на добу. Чи підлягають державному моніторингу підземні води підприємства, що використовуються на санітарно-гігієнічні та виробничі потреби сумарно із 3-х скважин 167 м куб на добу?
  3. СЗЗ підприємства щодо перевантаження нафтопродуктів складає 200 м, але підприємство ще перевантажує КАС наливом (сезонно та не є основним видом діяльності). Під час розгляду обґрунтовуючих матеріалів Держспоживслужба встановлює СЗЗ для підприємства 400 метрів згідно з ДСП-97 для міндобрива. Відповідно до висновку Вантажного бюро водний розчин КАС екологічно небезпечний та пожежонебезпечний. Водний розчин КАС та гранульований КАС — різні вантажі. Який розмір СЗЗ буде становити з урахуванням вище викладеної інформації?
  4. Висновком екологічної експертизи встановлений моніторинг якості питної води. Вода подається з центрального водопроводу на підприємство за договором на забезпечення санітарно-гігієнічних потреб. Питні потреби забезпечують бутильо-ваною водою. За якими показниками необхідно забезпечити післяпро-ектний моніторинг води із центрального водопроводу? Які дії підприємства у разі переви-щення ГДК якості води із центрального водопроводу?
  5. Як зробити розрахунок ГДС для отримання дозволу на спецводокористування для форелевого господарства (забір води із річки трубопроводом)?
  6. Які документи повинне мати підприємство, що передає стічні води міській раді (на поля фільтрації)?
  7. В оренді ставок, який не спускається. Яким документом підтвердити, що не потрібно оформлювати дозвіл на спеціальне водокористування?
  8. Підприємство оформляє дозвіл на спецводокористування, але свердловина, на яку маємо копію паспорта, належить іншому підприємству, яке вже не здійснює господарської діяльності. Чи може підприємство подавати пакет документів, включаючи копію паспорта на свердловину на виготовлення дозволу на спецводокористування?
  9. За яких умов підприємство має отримати дозвіл на спецводокористування, а в яких випадках він не потрібен?
  10. Підприємство припинило скид забруднюючих речовин у водний об’єкт. Чи потрібно повідомляти про це податкову службу?

ЕКОшпаргалка

Рекомендації щодо першочергових заходів з будівництва свердловини

Шпаргалка еколога на жовтень 2022

Розсилка новин

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсиланням спаму.
X
Завантаженя матеріалів цього розділу доступне тільки для зареєстрованих користувачів порталу.
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?
X
Читати матеріали цього розділу в повному обсязі можуть лише зареєстровані користувачі порталу
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»

ecolog-ua.com

Дякую,
не показуйте мені це!